;

Kreml;béketerv;évértékelő beszéd;Dmitrij Peszkov;Volodmir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő

- Kreml: Jelenleg nincs alapja a béketárgyalásoknak, a Kijev által javasolt terv abszurd, és kizárja Oroszországot

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint többek között azért lehetetlen mindenféle tárgyalásos rendezés, mert Nagy-Britannia meghiúsította a 2022-es békemegállapodás esélyeit azzal, hogy nyomást gyakorolt Kijevre.

Jelenleg nincs alapja az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásoknak, a Kijev által javasolt béketerv abszurd, és kizárja Oroszországot – így reagált szerdán szokásos napi sajtótájékoztatóján Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd esti nemzetközi évértékelő sajtóértekezleten beszélt a béketárgyalásokról.

"A tárgyalások kérdését jelenleg valóban irrelevánsnak tartjuk" 

– idézte Peszkov szavait a Reuters hírügynökség. Zelenszkij ugyanis úgy nyilatkozott, nem lát lehetőséget a közvetlen orosz-ukrán béketárgyalásokra mindaddig, míg Moszkva háborús céljai változatlanok, mert Kijev nem hajlandó lemondani a megszállt területekről. Bejelentette, hogy a közeljövőben átadnak Oroszországnak egy dokumentumot a Kijev által kidolgozott béketervről.

A Kreml szóvivője szerint többek között azért lehetetlen mindenféle tárgyalásos rendezés, mert Nagy-Britannia meghiúsította a 2022-es békemegállapodás esélyeit azzal, hogy nyomást gyakorolt Kijevre, hogy utasítsa el a háború kezdetén folytatott orosz-ukrán egyeztetések során körvonalazódó megállapodástervezetet.

"Ezt követően a tárgyalások feltételei nem álltak fenn, még kevésbé azután, hogy Ukrajna gyakorlatilag törvényesen megtiltott minden tárgyalást az orosz féllel" 

- mondta Peszkov, arra hivatkozva, hogy 2022 októberében – a négy ukrajnai régió orosz annexiója után - Zelenszkij aláírt egy rendeletet, amelyben hivatalosan "lehetetlennek" nyilvánította a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való tárgyalások folytatásának lehetőségét.

Ukrajnában viszont Zelenszkij évértékelőjén elhangzottak közül az keltett legnagyobb visszhangot, hogy az elnök nyíltan beszélt egy újabb mozgósítás lehetőségéről. Elmondta, a hadsereg vezetése mintegy 450-500 ezer fő behívását szorgalmazza, de erről a „kényes” kérdésről egyelőre nem született döntés. Afelől pedig igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy nők mozgósítására semmilyen szín alatt nem kerül sor, ugyanis ez a kérdés az utóbbi időben egyre inkább borzolja az ukrán társadalmat, miután több politikus felvetette ennek a lehetőségét.

A másik kérdés, amire választ vártak az ukránok, az az elnök és katonai vezetés, elsősorban Valerij Zaluzsnij, a hadsereg vezérkari főnöke közötti egyre inkább láthatóvá váló ellentét. A hadsereg vezetése az utóbbi időben többször szembement az elnök optimizmusával, nyilvánosan jelezte az ukrán hadsereg komoly lőszer- és emberhiány okozta gondjait, a főparancsnok pedig épp a nemzetközi évértékelő napján bírálta legélesebben az elnököt a toborzóközpontok vezetőinek elbocsátása miatt. Zelenszkij viszont cáfolt minden „híresztelést”, azt állította, normális munkakapcsolata van Zsaluznijjal. Ennyi azonban kevés volt a kétségek eloszlatására, a Reuters hírügynökség is arra emlékeztetett, hogy a főparancsnok bizalmi indexe, magasabb, mint az elnöké, az ukránok 92 százaléka nem támogatná elmozdítását.

Orbán Viktor szövetségesei diktatúrát emlegetnek.