;

földgáz;Bulgária;Szijjártó Péter;vétó;földgázszállítás;

Szijjártó Péter teljesíti ki a rogáni helikopteres hagyományokat

- Szijjártó Péter: Remélem, hogy ennek az ellenséges törvénynek a visszavonásával visszatér a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés Bulgáriával

A külügyminiszter leszögezte, Magyarország számára kulcskérdés a Török Áramlat vezeték biztonságos és kiszámítható működése.

Hétfőn a bolgár parlament visszavonta azt a törvényt, amely extra adót, extra terhet vetett ki a Magyarországra történő földgázszállításra – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter a Facebook-oldalán.

„Őszintén reméljük, hogy ennek az ellenséges törvénynek a visszavonásával visszatérhetünk arra  a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre Bulgáriával, amely korábban mindig is jellemezte a kapcsolatainkat” – mondta a tárcavezető. Leszögezte, számunkra kulcskérdés a Török Áramlat vezeték biztonságos és kiszámítható működése, ebben a vonatkozásban jelentett óriási kockázatot Bulgária „ellenséges lépése”.

Szijjártó felidézte, a bolgár parlament korábban úgy döntött, hogy az Észak-Macedóniába, Szerbiába és Magyarországra Bulgárián keresztül szállított földgázra extra adót vezettek be.

„Kértük a bolgárokat ezen törvény visszavonására, amely nem történt meg, ezért világossá tettük a számukra, hogy amennyiben Bulgáriában ez a törvény hatályban marad, akkor Magyarország megvétózza Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez”

– mondta a külügyminiszter. 

Szijjártó Péter nemrég egy szerbiai magyar televíziós műsorban beszélt arról, hogy szerinte az orosz gáz megvámolása nem szólt másról, mint három ország, Észak-Macedónia, Szerbia és Magyarország számára szállított földgáz veszélyeztetéséről, ami az európai jogszabályokkal teljesen ellentétes, és azzal fenyegetett, hogy leáll a hazánkba irányuló földgázszállítás. „A jelenlegi geopolitikai, és regionális biztonsági körülmények oda vezettek, hogy Magyarország földgázszállításának döntő többsége ezen a vezetéken érkezik, és a bolgárok bolgárok azzal szórakoztak, hogy az ellátást veszélyeztették valamilyen, nem tudom milyen ambíció miatt vagy milyen inspirációra” – fogalmazott.

Korábban Magyarország arra kérte az Európai Bizottságot, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást Bulgáriával szemben.

A Nagy Márton-féle Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerint a tulajdonosi struktúra változása közvetlenül nem fogja érinteni az ügyfeleket.