újságíró;meghalt;

 A márciusban kiszabadult francia újságírót, Olivier Dubois-t csaknem két évig tartották fogva Maliban

- Kevesebb újságírót öltek meg 2023-ban, mint 2002 óta bármikor

A munkájukkal összefüggésben világszerte 45 médiamunkás halt meg idén. Ez a szám még nőhet, az október óta tartó izraeli-palesztin háborúban 17-en vesztették életüket.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) által összeállított éves összesítés szerint összesen 45 sajtómunkást öltek meg világszerte 2023. december 1-ig. Ez a szám a közel-keleti háború ellenére 2002 óta a legalacsonyabb, akkor 33 haláleset történt. Tavaly 61 újságíró és egyéb médiamunkás vesztette életét.

Bár a tendencia kedvező, de megdöbbentően magas a Gázában meggyilkolt újságírók száma. A jelentés szerint az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti harcok kezdete óta (2023. október 7.) 13 újságíró a Gázai övezetben, egy Izraelben, három pedig Libanonban halt meg. Ezzel a háborús övezetekben megölt újságírók száma idén már huszonháromra emelkedett a tavalyi hússzal szemben – állt a jelentésben. A szervezet adatai szerint Kamerunban, Maliban, Szudánban, Szíriában és Ukrajnában is haltak meg médiamunkások.

A munkájukkal összefüggésben meggyilkolt újságírók számának az elmúlt öt évben bekövetkezett fokozatos csökkenése részben az újságírók biztonságának javításával, valamint az iraki és szíriai halálos kiugrások megszűnésével magyarázható, ahol csaknem 600 újságíró vesztette életét. 

Bár a Latin-Amerikában meggyilkolt újságírók száma jelentősen, a 2022-es 26-ról 2023-ra hatra csökkent, az újságírói munka ebben a régióban még mindig nem biztonságos, amint azt a közelmúltbeli mexikói emberrablások és fegyveres támadások bizonyítják. A Latin-Amerikában 2022-ben regisztrált erőszak rekordszintje öncenzúrához vezetett, ami az információs fekete lyukak elszaporodásához vezetett a régióban, ahol a szervezett bûnözés és a korrupció vezeti azon témák listáját, amelyek az újságírók életébe is kerülhetnek.

Világszerte jelenleg 521 újságírót tartanak fogva szakmájukhoz kapcsolódó önkényes okok miatt (ez 2022-höz képest 8,4 százalékos visszaesés). Kína ismét a világ legnagyobb újságíró-börtönzője, 121 médiaszakembert zártak be (ebből 12 Hongkongban és 42 Hszincsiangban). Ez csaknem egynegyede (23 százalék) a világszerte fogva tartott újságírók számának. Alekszandr Lukasenko Fehéroroszországa az egyre elnyomóbb politikájával mára a legtöbb újságírót fogva tartó három ország egyike: 39-et tartanak fogva. 

A világon túszul fogva tartott újságírók száma összesen 54. Az idén elrabolt hét közül kettőt még mindig fogva tartanak. Ők Saleck Ag Jiddou és Moustapha Koné mali újságírók, akiket november 7-én ejtettek túszul Mali északi részén, mindössze hét hónappal azután, hogy Olivier Dubois francia újságírót végre kiszabadították Mali ugyanazon régiójából. 

Továbbra is Mexikó az az ország, ahol a legtöbb eltűnt újságíró szerepel a világon, az összesen 84-ből 31. 

Békéscsabától Szombathelyig tucatnyi nagyvárosban emelkedő a tendencia, 15 helyen magas adatokat mértek.