;

Németország;SPD;CDU;FDP;Olaf Scholz;

- Féltik a német koalíciót

Daniel Günther szerint a jelenlegi, a szociáldemokraták, a környezetvédők és a liberális FDP alkotta kormány megosztott és „nem kelti azt az érzést, hogy jól tudja kezelni ezt a válságot”. 

A kereszténydemokrata CDU politikusa elismerte, pártjának is van felelőssége abban, hogy feszült hangulat alakult ki Németországban. Schleswig-Holstein tartomány miniszterelnöke a Süddeutsche Zeitungnak adott interjújában rámutatott, az emberek aggódnak a gazdaság jövője miatt, ugyanakkor munkaerőhiány van az országban, a bürokrácia pedig megbénítja az ügymenetet.

Günther azt is közölte, a jelenlegi, a szociáldemokraták, a környezetvédők és a liberális FDP alkotta kormány megosztott és „nem kelti azt az érzést, hogy jól tudja kezelni ezt a válságot”. A CDU vezetése hétfőn tárgyalt egy új politikai program tervezetéről. A párt még a 2021-es választási vereség után határozta el az új program kidolgozását.

A német alkotmánybíróság nemrégiben hozott döntése válságot idézett elő a német kormánykoalícióban, s 17 milliárd eurós hiány keletkezett a jövő évi büdzsében. Az új költségvetést idén már biztosan nem tudják elfogadni. Christian Lindner, a liberális FDP elnöke megszorításokat követel, de az SPD és a Zöldek ragaszkodnak ahhoz, hogy a szociális intézkedésekhez ne nyúljanak. Olaf Scholz kancellár is ezt jelezte a szociáldemokraták hétvégi kongresszusán, amelyen megerősítették pártelnöki tisztségében Saskia Eskent és Lars Klingbeilt.

A kancellár arról nem mondott részleteket, mikor várható megállapodás a koalíció pártvezetői között a jövő évi büdzséről. Csak annyit mondott, hogy sikerül majd közös nevezőre jutniuk. A szociáldemokratáknál azonban tartja magát az aggodalom, hogy az FDP fel akarja robbantani a kormányt. Biztos, hogy nem jutnak könnyen közös nevezőre a pártelnökök, mert Lindner jelenlegi formájában nem hagyná érintetlenül a szociális kiadásokat, amelyek a büdzsé kiadásainak 45 százalékát jelentik. Ám a jövő évi európai parlamenti választás közeledtével aligha lenne jó ötlet politikai szempontból népszerűtlen intézkedéseket hozni annak az SPD-nek, amelynek népszerűsége folyamatosan csökken.

Huszonöt tagja lesz az új Tusk-kabinetnek, amelyet hosszas koalíciós egyeztetéssel állítottak össze.