kormánypropaganda;állami média;szakmai díjak;

Meszes Boglárka az elismeréssel

- A köz szolgálatáért kitüntették az M1 hírolvasóját, aki kimondta, hogy kérdésekkel provokált az újságíró

Tapsvihar.

„A köz szolgálatáért végzett tevékenység és a példaértékű szakmai munka elismeréseként” tíz kategóriában adták át a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított szakmai díjakat pénteken este Budapesten. Áder János, Magyarország korábbi köztársasági elnöke az MTI szerint az eseményen azt mondta, a közmédia mindig a közösről szól, a „közös kultúráról, aggodalmainkról, küzdelmeinkről, sikereinkről; közös jelenünkről és jövőnkről”. 

A korábbi államfő úgy folytatta, hogy a kitüntetettek tehetségükkel, tudásukkal a közt szolgálják. Úgy fogalmazott, a közmédia nevében a bűvös szó a „köz”, amely csak három betű, de felér egy sokpontos kiáltvánnyal. A célt mindig ez a három betű adja - emelte ki, bár azt nem tette hozzá, hogy a „közmédia” hosszú évek óta zajló tevékenysége kormánypárti szócsőként köszönőviszonyban sincs a közszolgálatiság valós követelményeivel.

Az MTVA 2021-ben elhunyt hírigazgató-helyettesének emlékére alapított Gyukity István-díjat az M1 műsorvezetőjének, Meszes Boglárkának ítélték oda. Meszes Boglárka egyebek között arról nevezetes, hogy ő volt az, aki arcát adta az állami média legendássá vált, „Kérdésekkel provokált az újságíró” felvezetéssel beolvasott anyagához, amelyben Franziska Tschinderle osztrák újságírót próbálták meg lejáratni azzal, hogy történetesen a munkáját merészelte végezni, azaz kérdéseket tett fel a Fidesz európai parlamenti képviselőinek, amit a magyarországi abnormális médiaviszonyokhoz szokott kormánypárti politikusok szerfelett sérelmeztek.

Bende Balázs, az állami média észak-koreai stílusú propagandaanyagairól elhíresült korábbi külpolitikai szerkesztője - továbbá, aki ukázba adta az alkalmazottaknak, hogy az MTVA-nál „nem az ellenzéki összefogást támogatják” - később nem tagadta, hogy a lejárató szándékú próbálkozáshoz szükséges „információt” a Fidesz egyik sajtóreferense küldte el nekik.

Az igen emlékezetes beszámolót itt lehet megnézni újra:

Az MTI közlése szerint a díjátadón a kiemelkedő szakmai munkáért és a közösségért végzett tevékenységért járó Duna-díjat Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert karitatív szervezetének, az Ökumenikus Segélyszervezetnek ítélte oda a kuratórium. A kitüntetést Lehel László, a szervezet elnök-igazgatója vette át. Ezzel kapcsolatban a Gulyáságyú Média egy további érdekességre is emlékeztetett: Lehel László karrierje jóval korábban, az állampárti időkben kezdődött, amikor is 1983-tól Filozófus fedőnéven III/III-as ügynökként „evangélikus egyházi reakció tevékenységének ellenőrzése” címen jelentett.

Az esemény további díjazottai:

A Karinthy-gyűrűt Reviczky Gábor, a nemzet művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész kapta. Mint elhangzott: a szórakoztató műsorokban nyújtott kiemelkedő előadói tevékenységért járó kitüntetésben 1975 óta részesülnek a humor műfajának képviselői. Az idén Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjjal elismert színművész az évtizedek alatt a magyar- és világirodalom sok színpadi művében, valamint számtalan filmben és tévéjátékban alkotott emlékezeteset, emellett világsztároknak kölcsönözte hangját - emelte ki Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a díj átadásakor.

A Sára-Csoóri-életműdíjat Hábermann Jenő vehette át. A Balázs Béla-díjas filmproducer számos filmes műfajban bizonyította kivételességét, a lényeglátás képességét, a producerként keze alatt megvalósult filmek az igazságot és az értékeket hirdetik, tehetségével, elhivatottságával, szakmai és emberi nagyszerűségével tiszteletet vívott ki határainkon innen és túl - mondta az átadón Tóth István Zoltán, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. tartalomért felelős igazgatója.

Az ismeretterjesztői Tőkéczki László-díjat a magyar zene rádiójának, a Dankó Rádiónak ítélte oda a kuratórium. A magyarnótákat, népzenét, operettslágereket, örökzöld dallamokat és világzenét sugárzó adó több mint egy évtizede közvetít értékes kultúrát - méltatta a rádiót Takaró Mihály irodalomtörténész. A díjjal a Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár, a Duna Televízió alapító kurátora, valamint a közmédia számos műsorának házigazdája és közreműködője előtt tisztelegnek.

A Herczeg Ferenc-díjban Andrónyi Kolos, Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Vallási, valamint Nemzetiségi és Külhoni Főszerkesztőségének vezetője részesült. Újító szemléletének köszönhető a közmédia számos vallási és nemzetiségi műsora, szakmai elhivatottságával nagyban hozzájárult az év egyik legmeghatározóbb eseményének, Ferenc pápa budapesti látogatásának történeti jelentőségű közvetítéséhez - emelte ki az átadón Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója. Az elismeréssel a 160 éve született író, újságíró, az Új Idők irodalmi hetilap főszerkesztője, a Magyar Figyelő című lap szerkesztő-újságírója, a Petőfi Társaság elnöke előtt tiszteleg az alapító.

A Magyar Rádió egykori zenei igazgatója, a Zeneakadémia hajdani főigazgatója, a Corvin-lánccal és Kossuth-díjjal kitüntetett zeneszerző, karmester, zongoraművész és pedagógus emlékére alapított Dohnányi Ernő-díjat a Vujicsics Együttesnek ítélte oda a kuratórium. A Kárpát-medencei délszláv nemzetiségek népzenei hagyományait ápoló Kossuth-díjas zenekar jövőre ünnepli fennállásának 50. évfordulóját - emlékeztetett a díj átadásakor Devich Márton, a Bartók Rádió csatornaigazgatója.

Radványi Dorottya televíziós műsorvezető kapta a Wacha Imre-díjat, amely a rádiós és televíziós munkatársakat több mint 50 évig oktató beszédtanárnak, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével és Arany Kazinczy-díjjal kitüntetett életműdíjas nyelvésznek állít emléket.

A magyar nemzeti hírügynökség alapítója, az MTI kiemelkedő szerkesztője és parlamenti tudósítója előtt tisztelgő Egyesy Géza-díjat Haják Szabó Mária, a Kossuth Rádió felvidéki tudósítója kapta. A díj átadásakor elhangzott: tudósításai, riportjai, interjúi naponta hallhatók a Krónikában és a Határok nélkül című műsorban. Közössége iránti elkötelezettségét bizonyítja, hogy a felvidéki magyar újságíróképzés egyik meghatározó alakja.

A sportújságírók díját, a közmédia életműdíjas főmunkatársának, legendás sportriporterének emléket állító Knézy Jenő-díjat Vásárhelyi Tamás, az M4 Sport kommentátora kapta.

A párt azt állítja, hogy a beruházás nem a helyieket fogja segíteni. Kevesli a tervezett közpark méretét is.