NB I;Paks;idegenlégiósok;Bognár György;

Bognár György szerint képességek és gazdasági hátterük alapján az 5–7. hely volna a realitás

- „Pakson az a mondás járja: ha van legalább 21 pontunk, akkor karácsonykor nyugodtak lehetünk”

Bognár György, a csak honfitársakat foglalkoztató, mégis listavezető Paks edzője szerint a klubok túlnyomó többségében elég lenne csapatonként három, de valóban minőségi légiós.

Milyen érzés az élről várni a Paks–FTC rangadót?

Sosem beszélek mellé, ezúttal sem teszem, azaz nem púder, hogy nem foglalkozom az átmeneti helyezéssel. Inkább arra gondolok, hogy 31 pontot szereztünk eddig. Elvégre Pakson az a mondás járja: ha van legalább 21 pontunk, akkor karácsonykor nyugodtak lehetünk.

Miért mondja, hogy átmeneti az elsőség?

Mert a képességek és a gazdasági hátterünk alapján az 5-7. hely volna a realitás. S mert a Ferencvárosban 3-4 millió euróra értékelt játékosok futballoznak.

Én tőlük sem ájulok el.

A mi esetünkben a magyar mezőnyhöz kell mérni őket. Érthető, ha nagyon simán, félgőzzel nyerték sorra a bajnokságokat. Most a kettős terhelés erős nyomot hagy rajtuk, ezért vagyunk elsők. De ha elbúcsúznak az európai versengéstől – ami előbb-utóbb bekövetkezik –, itthon megint tetszés szerint győznek. Viszont mögöttük bármelyik csapat kiköthetne másodikként.

Mitől lett a Paks az a második, amelyik éppen első?

Amikor tíz év után újra megkerestek innen…

Újra?

Már 2010-ben szerződtetni akartak, de akkor nemet mondtam. Tehát, amikor ismét ajánlatot tettek Paksról, azzal a feltétellel jöttem, hogy nem akarok bekkelni, támadó futballt szeretnék játszatni. A vezetők azt felelték, rendben, noha a csapat a táblázat alsó részében foglalt helyet. Ám Bajáról sokszor átjártam a paksi meccsekre, és tudtam, ez annál jobb brigád, hogy a kiesés ellen küzdjön.

Mit szóltak a futballisták?

Tetszett is nekik, nem is. A kihívás felcsigázta őket. Viszont nehéz volt ráhangolódniuk az új felfogásra, mert addig beálltak arra, hogy védekeznek és kontráznak, továbbá a pontrúgásokra bazíroznak. De biztos voltam a sikerben, mert 1985-ben, amikor a válogatottba bekerültem, megtanultam, hogy ha az ellenfél térfelén a labda, akkor nem lehet baj. Mezey György csapata, ha furcsán hangzik is, előre védekezett, azaz jó messze a kaputól, offenzíven hárított el.

Hogy ment Pakson?

Összességében jól. Sok gólt kaptunk, mert a tanulópénzt meg kellett fizetnünk, a fejlődési folyamat nehézségeit nem spórolhattuk meg. Viszont meccsenként nyolc-tíz helyzetünk lett, előbb 76, aztán 75 gólt értünk el, háromszor is mi adtuk a gólkirályt. Most a Diósgyőr próbálkozik hasonló játékkal, a szüntelen labdaszerzésre törekvéssel az ellenfél térfelén, ám a megvalósítás még akadozik. Jó látni, hogy előrébb tartunk három évvel.

Azért én nem mennék el az ön három gólkirály találmánya mellett…

Hahn János jobbszélsőt játszott, bevittem középre, mert úgy éreztem, hogy gólérzékeny, nem fél semmitől, és mindkét lábát használja. Bement és bejött, 22 góllal lett mesterlövész. Ádám Martinról megkérdeztem Böde Dánielt: mi a véleménye róla? Azt felelte, ne engedjük el, meg tudja tartani a labdát. Hallgattam rá, így hiába igazolt el Hahn, ugyanazt játszhattuk, mint azelőtt. Hozzáteszem, Ádám minden várakozást felülmúlt a 31 góljával. Továbbá azzal, hogy már januárban keresték Dél-Koreából, nagy különbség lett volna a jövedelmében, de kijelentette: esélye van a gólkirályi címre, tehát a nyárig mindenképpen marad.

Szép gesztus!

Jó közösség ez. Amikor idejöttem, Bödével el kellett beszélgetnem, hogy fizikailag már megkopott, így más lesz a center. Hátraviszem védőnek. Nagyot nőtt a szememben, szó nélkül megcsinálta.

Varga Barnabás?

Hallottam Marco Rossit panaszkodni, hogy nem tudja, ki lesz Szalai Ádám utódja. Felkiáltottam a tévé előtt: csak el kell menni Gyirmótra! Ott láttam meg Vargát, és húsz perc után felhívtam Haraszti Zsolt paksi sportigazgatót, hogy van itt egy center a Mattersburg tartalékból, jobb, mint Hahn vagy Ádám, szerezzük meg. Mivel pénzben nem tudunk versenyezni egyetlen klubbal sem, hiszen az NB I-ben csak a Paksnak nincs külön szponzora, kizárólag úgy lehetünk versenyképesek a tárgyalásokon, ha fél évvel megelőzzük mindannyiukat. Vargával könnyen megegyeztünk, mert tudta, hogy az előző két gólkirály tőlünk került ki. Aztán szerzett 26-ot, és muszáj volt elengednünk, olyan pénzt kínáltak érte.

Lehet, hogy a Paks e három centerből él?

Nem kis mértékben.

Akkor Bognár György az aranytojást tojó tyúk?

Nem öntől hallom ezt először.

Ki lesz az idén a gólkirály?

Nem Paksról kerül ki. Változatlanul törekszünk a támadásra, de nincs olyan centerünk, mint az előző években. Böde már 37 éves, Hahn mellőzött játékosként jött vissza, ráadásul operálták. Viszont a letámadásunk hatékonyabb a korábbinál, ezért sokkal kevesebb gólt kapunk. Ráadásul jobb kapusunk van, mint azelőtt, főként abban a tekintetben, ahogyan Szappanos a védőket irányítja.

Mi a véleménye az NB I megannyi légiósáról?

Többségükben nem jobbak, mint a kallódó magyar játékosok. Sokkal többet érne három minőségi külföldi futballista csapatonként.

Azaz nagyrészt csak szórják a pénzt az NB I-ben?

Nálunk csupán magyar labdarúgó van. Tehát azt is mondhatom: a kérdésre a Paks a válasz.

Az ön számára Paks a második MTK?

Tényleg közel áll hozzám, de az MTK nem tud lenni a szívemben. Már csak azért sem, mert zöld-fehérben játszik.

A 16. forduló programja

Szombat: MTK–Debrecen (13.15), ZTE–Újpest (15.45).

Vasárnap: Kisvárda–Diósgyőr (13), Mezőkövesd–Fehérvár (15.30), Paks–Ferencváros (18).

A 27 esztendős magyar versenyző egyéni csúcsától mindössze két századdal elmaradva csapott célba a francia Florent Manaudou-val holtversenyben.