;

ellenzék;Állami Számvevőszék;pártfinanszírozás;ÁSZ-büntetés;

- Az Állami Számvevőszék 260 millióra büntetné az ellenzéki pártokat

Ez fejenként nagyjából 43,5 milliót jelent, de ténylegesen több lehet majd a vége.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) december 5-én postázta az előző választáson együtt induló hat ellenzéki pártnak a 2022-es országgyűlési választások külföldi támogatásainak ügyében indított vizsgálatának előzetes jelentését. Eszerint az első körben megvizsgált 260 milliós támogatásrészt illegálisnak találták, ezért annak teljes összegét kirónák büntetésként – tudta meg a 444.

Az összeget egyenlő arányban osztanák el az összefogás hat pártja között.

Ez pártonként nagyjából 43,5 milliós büntetést jelent, de az ÁSZ és a Kincstár ilyen esetekben a büntetéssel megegyező összeget visszatart az adott pártnak járó állami támogatásból, vagyis a tényleges büntetés ennek a duplája.

A Számvevőszék még márciusban indított vizsgálatot az ellenzéki pártoknak juttatott külföldi, amerikai támogatások ügyében, és júniusban arról tájékoztatta a DK-t, a Jobbikot, az LMP-t, az MSZP-t, a Momentumot és a Párbeszédet, hogy az addigi vizsgálatuk alapján 1,6 milliárd forint tiltott támogatásban részesültek a 2022-es kampányban, emiatt akár 3,2 milliárd forintos büntetésre is számíthatnak.

Ebből maga az ÁSZ kezdett vizsgálni egy 260 milliós részt, 1,4 milliárdnyit pedig átadtak a NAV-nak. Ha a NAV befejezte a maga nyomozását, annak eredményei alapján az ÁSZ fog esetleges további büntetésről dönteni.

A mostani előzetes jelentés tehát azt mondja ki, hogy a Márki-Zay Péter szervezésében érkezett támogatás eddig átvizsgált részét teljes egészében illegálisnak találták és azt megduplázva fizettetnék meg az ellenzéki pártokkal.

A momentumos Hajnal Miklós a 444-nek elmondta, hogy bár a 43,5 milliós összeg első hallásra nem hangzik ijesztőnek, ha ez alapján feltételezzük, hogy a vizsgálat végén a teljes összeget megpróbálják kifizettetni büntetésként, akkor a pártonként jutó durván félmilliárd már „nagyon nehezen lesz kezelhető”. Arra hívta fel a figyelmet, hogy ez csak előzetes jelentés, amit a pártok 30 napon belül véleményezhetnek, majd ezt figyelembe véve készíti el az ÁSZ a végleges jelentését, ami alapján a Magyar Államkincstár hoz határozatot arról, pontosan mennyit kell befizetni és mennyi támogatást tartanak vissza. Az érintettek ezt a kincstári határozatot támadhatják meg bíróságon, mert maga az ÁSZ-jelentés nem perelhető. Vagyis az ügy bizonytalan ideig elhúzódhat.

Úgy véli, a cél az, hogy a Fidesz-kormány folyamatosan a felszínen tarthassa ezt a pártfinanszírozási ügyet a kommunikációjában a jövő nyári önkormányzati és EP-választásig. De szerinte a mostani előzetes jelentés időzítése alapján

az sem kizárható, hogy azt tervezik, akár már az EP-választások előtt megpróbálják megroppantani az ellenzéki pártok anyagi helyzetét.

Az LMP jogászai vizsgálják az ÁSZ anyagát, amit első olvasás alapján igazságtalannak tartanak, különösen azt a részét, hogy a büntetés egyenlően oszlana meg a hat ellenzéki párt között, hiszen a kampányra kapott állami támogatásukat sem egyenlően osztották el, hanem a pártok közötti megállapodás alapján a listás helyeik arányában – reagált Ungár Péter a portál megkeresésére. Ha a végén tényleg elesnének pártonként félmilliárdos összegtől, az szerinte mindegyik ellenzéki párt működőképességét veszélyeztetné. Úgy véli,

az ellenzéki pártok összeugrasztását célzó próbálkozásnak tűnik, hogy a büntetést egyenlő arányban osztották el, miközben az érintettek teljesen eltérő mennyiségű jelöltet indítottak és nem egyformán kampányoltak.

Az MSZP leszögezte, hogy minden vonatkozó jogszabályt betartott a 2022-es országgyűlési választások kampányában. „Az ÁSZ vizsgálata során egyértelműen visszautasítottuk a tiltott kampányfinanszírozás vádját, ezt most is visszautasítjuk. Semmilyen rálátásunk nem volt az MMM pénzügyeire, a ÁSZ által biztosított iratbetekintés során sem tudtunk semmilyen pénzügyi tranzakciót beazonosítani. Nem tudjuk, mi alapján változtatta meg az ÁSZ idén nyári álláspontját, amikor azt közölte, hogy a mintegy 3,3 milliárd forintnyi büntetés pártok közötti megoszlása nem rendezett, emiatt pedig további törvényi rendelkezés nélkül a büntetés behajtása nem megvalósítható. Egyértelmű, hogy a Fidesz szándéka az ellenzéki pártok ellehetetlenítése a 2024-es választások előtt” – hangsúlyozta az ellenzéki párt.

A magyar közigazgatás rendszere ma Európában az egyik legkorszerűbb - jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán Vácon az MTI tudósításában.