tárgyalás;pedagógusok;Kölcsey Ferenc Gimnázium;

- Egy-két nappal a tárgyalás előtt, az éjszaka közepén nyújtott be értelmezhetetlen adatokat a tankerület a bíróságnak a kirúgott kölcseys tanárok perében

Ízelítőt kapott a bíróság a tankerületi bürokráciából.

Kedd délelőtt folytatódott a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok pere a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumán, s bár Halász Krisztián tanácselnök bíró szerette volna lezárni a lassan egy éve húzódó perfelvételi szakaszt, erre most sem kerülhetett sor. A bíró az előző, november 2-ai tárgyaláson - miután a Belső-Pesti Tankerületi Központ szakmai vezetője, Marosi Beatrix sem tudta egyértelműen megmagyarázni, miért pont öt tanár rúgtak ki a Kölcseyből polgári engedetlenség miatt, holott az akcióban többen vettek részt - pontos listát kért arról, ki mennyit és hányszor mulasztott, ám kedden leginkább csak a tankerületi rendszer bürokratikus működésével szembesülhetett.

A bíró szóvá tette a tankerületi központ jogi képviselőjének, Szikora Gábornak, hogy a kért kimutatást, bár egy hónapjuk volt rá, csak december 1-jén, péntek éjjel 11-kor küldték el a bíróságra, így azt nem tudta részletesen átnézni. 

Megjegyezte azt is, hogy a tankerület által benyújtott adatok értelmezhetetlenek, nem tudja elképzelni, hogyan mulaszthatott valaki például 14,5 tanórát vagy hogyan tölthetett 1,72 napot polgári engedetlenséggel.

A bíró az adatok pontosítását kérte “normális” számokkal. 

Hozzátette, az üggyel úgy tudnának haladni, ha legközelebb nem a tárgyalás előtt 1-2 nappal, az éjszaka közepén küldenék meg a kért dokumentumokat. A tankerületi képviselője bírói kérdése ismét jelezte, nem sikerült megállapodást kötniük a felperes tanárokkal.

A következő tárgyalás 2024. január 18-án lesz.

Polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok ügyében összesen három peres eljárás van folyamatban, 13 érintett pedagógussal, akik azért fordultak bírósághoz, mert jogtalannak érzik elbocsátásukat. A Kölcseyből tavaly ősszel kirúgott öt tanár között van a Tanítanék Mozgalom két ismert tagja, Törley Katalin és Palya Tamás is. A tárgyalást követően lapunknak elmondták, mindketten találtak más munkát; Törley Katalin a Tanítanék Mozgalomban és két roma esélyegyenlőségi programban dolgozik a Romaversitas és a Polgár Alapítványnál, Palya Tamás egyéni vállalkozóként tart magánórákat és oktatóvideókat készít. Tudomásuk szerint a legtöbb kollégájuk is elhelyezkedett, van, aki szintén a magántanításban, más például egy sportboltban dolgozik.

Arra a kérdésünkre, ha a bíróság az ő javukra dönt, visszamennének-e a Kölcseybe tanítani, azt válaszolták, amíg a tiltakozások kereszttüzében álló új pedagógustörvény, a státusztörvény hatályban van, addig nem tudnának az állami közoktatásban dolgozni. 

Egy párizsi tisztviselő szerint a magyar miniszterelnök csak taktikázik, a célja pedig az, hogy több uniós pénzhez jusson.