A Mi Hazánk nemrég a fővárosi önkormányzati és az országgyűlési választás „demokratikusabbá tétele” érdekében dolgozott ki javaslatokat. Novák Előd, a párt alelnöke hétfőn újabb elképzelésekkel állt elő: bejelentette, hogy a Mi Hazánk további tíz indítványt nyújt be a törvényhozásnak.
A párt alapfokú iskolai végzettség, írni-olvasni tudás meglétéhez kötné a választójogot. Novák Előd az MTI tudósítása szerint tájékoztatóján közölte, bár szerinte ez a „probléma elsősorban a magyarországi cigányságot érintheti”, nem céljuk bárkit is etnikai alapon kizárni a választásból. A Mi Hazánk fellépne a szavazatvásárlások ellen és a láncszavazások megszüntetése érdekében is, megakadályozná a választók szervezett szállításának lehetőségét. Valamint ismét életbe léptetné a képviselők visszahívhatóságát, eltörölné a képviselői mentelmi jogot. A Mi Hazánk kezdeményezi a köztársasági elnök közvetlen megválasztását, és minden pártot program megírására, a miniszterelnök-jelölteket pedig vitára kötelezné. Az indítványok között szerepel, hogy a médiatanácsban egyenlő számban legyenek jelen kormánypárti és ellenzéki delegáltak, vagy akár civilek is.
A Mi Hazánk külön-külön nyújtja be a tíz javaslatot.
Novák Előd lapunknak nyilatkozva elmondta: részint jogtechnikai okokból járnak el így, részint azért, hogy az egyes javaslatokról érdemi társadalmi vita bontakozhasson ki.
Előzetesen – állította – sem a Fidesszel, sem más párttal nem egyeztettek. És hogy miért éppen most nyújtanak be újabb előterjesztéseket? „Úgy éreztük, politikailag megfelelő a pillanat” – indokolt Novák Előd.
Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője a Mi Hazánk javaslatait elterelő hadműveletnek tartja, szerinte már nemcsak a lóláb, hanem a ló is kilóg, ha az a kérdés, hogy összejátszik-e a Fidesz és a Mi Hazánk. A Fidesz lelkes támogatása nélkül a Mi Hazánk a közelébe se juthatott volna annak, hogy a parlament elé kerüljön a fővárosi választási rendszer átalakítására vonatkozó elképzelése – utalt a Toroczkai László-féle párt korábban beadott indítványára.
A mostani javaslatok régebben már fel-feltűntek a Jobbiknál.
Ezek közül valószínűleg egyik sem olyan, amit a Fidesz be fog fogadni, arra viszont jók, hogy azt a látszatot keltsék, szó sincs itt semmiféle összeborulásról a kormánypárttal – mondta Horn Gábor. A legabszurdabbnak azt az ötletet minősítette, hogy alapfokú végzettséghez kössék a szavazati jogot, ami – fogalmazott – „végtelenül visszataszító és elfogadhatatlan”. Kérdésünkre hangsúlyozta: lehet, hogy a javaslat sok ember helyeslésével találkozik, de úgy gondolja, magyar állampolgárokat azon az alapon megkülönböztetni a választási részvétel szempontjából, hogy kinek mi az iskolai végzettsége, kirekesztő és megbélyegző. Csak azért megvonni valakitől egy alapvető állampolgári jogot, mert az élethelyzete és egyéb okok miatt nem megfelelően iskolázott, vérlázító – jelentette ki.
Bizonyára a képviselői mentelmi jog megszüntetése is sokak számára népszerű elgondolás – folytatta Horn Gábor –, de a mentelmi jog meglétének megvannak a maga okai. Persze, ezzel is vissza lehet élni, mint annyi minden mással, elméletileg azonban helyénvaló, hogy a parlamenti képviselőket védelem illeti meg, ha a hatalom politikai bunkósbotként akarja használni velük szemben az ügyészséget vagy a bíróságot.