Helyi idő szerint pénteken reggel 7 órakor lejárt a tűzszünet, Izrael pedig még azelőtt újra is indította a háborút a Gázai övezet ellen, azzal vádolva a Hamászt, hogy megsértette a tűzszünetet és izraeli területre lőtt - írja a Guardian.
Az izraeli hadsereg bejelentése után a palesztin média nem sokkal már arról számolt be, hogy a Gázai övezet északi részén Izrael légicsapásokat hajtott végre.
A zsidó állam azt közölte, hogy hatástalanítottak egy Gázából Izrael felé kilőtt rakétát, a Gáza melletti izraeli településeken még a tűzszünet leárta előtt megszólaltak a légvédelmi szirénák, ezzel indokolták a támadást. A Hamász ugyanakkor nem erősítette meg, hogy ők támadtak volna.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök később már más indokkal állt elő: azt állította, hogy a Hamász nem járult hozzá további túszok szabadon bocsátásához és nem engedett szabadon minden női fogvatartottat az egyezménynek megfelelően. Céljuk a Hamász felszámolása és a túszok kiszabadítása mellett az, hogy "Gáza soha többet ne jelentsen veszélyt Izrael lakosaira".
A Guardian szerint azóta légicsapások érték a Gázai övezet déli részét is - mint ismert, az izraeli hadsereg korábban a bombázásai előtt rendszeresen arra szólította fel a lakosságot, hogy költözzenek Gáza déli részére. Izraelben azóta három, Gázához közeli településen szólaltak meg a légvédelmi szirénák, a lap szerint ez arra utal, hogy a Hamász is folytatja a támadásokat.
Az AFP helyszíni tudósítója azt jelentette, hogy a Gázai övezet déli részén is drónok süvítését is lehetett hallani. Az izraeli harci gépek légicsapásai folyamatosak.
A harcok kiújulása szertefoszlatta azokat a reményeket, hogy meghosszabbítsák a hét napig tartó fegyverszünetet, amelynek keretében 105 izraeli és 240 palesztin foglyot engedtek szabadon, továbbá lehetővé vált a nemzetközi humanitárius segélyek bejuttatása a katasztrófasújtotta térségbe. Egy palesztin tisztviselő korábban a BBC-nek azt mondta, hogy a közvetítők mindazonáltal a történtek ellenére is próbálnak eredményt elérni.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter tegnap Izraelben járt, izraeli és palesztin tisztviselőkkel is találkozott. A zsidó államot felszólította a civil lakosság kímélésére, egyben szintén a tűzszünet meghosszabbítását szorgalmazta.
A Hamász október 7-ei, 1200 emberéletet követelő terrortámadása óta az izraeli hadsereg a gázai egészségügyi minisztérium jelentése szerint több mint 14 800 embert ölt meg, akik közül körülbelül 6000 gyerek.
Két újabb túszt engedett szabadon a Hamász, Izrael készen áll a harcok folytatására, ha nem hosszabbítják meg a tűzszüneti megállapodástIzrael nem hajlandó kitartó tűzszünetre, szerintük mindenki a Hamászt támogatja, aki ezt szeretnéWHO: A háború nyomán Gázában terjedő betegségeknek még a bombázásoknál is több halálos áldozata lehet