A Momentum határozati javaslatot nyújt be, amely utat engedne az aktív eutanáziára vonatkozó jogszabályok módosítására – jelentette be parlamenti felszólalásában Bedő Dávid, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.
Az erről szóló Facebook-bejegyzésében Bedő hozzátette, a Momentum támogatja a gyógyíthatatlan betegséggel, ALS-szel küzdő alkotmányjogászt, Karsai Dánielt a méltóságáért és szabadságáért folytatott harcában.
„Reméljük félre tudjuk tenni politikai vitáinkat és együtt dolgozhatunk azon, hogy Magyarország egy szabadabb ország legyen, ahol az emberek rendelkezhetnek saját sorsuk felett”
– fogalmazott a frakcióvezető-helyettes. A párt meghívására maga Karsai Dániel is jelen volt a parlamentben, hogy a kormánypárti képviselők is megismerhessék nézőpontját.
Napirend előtti felszólalásában az MTI tudósítása szerint Szabó Rebeka, a Párbeszéd-Zöldek társelnöke felidézte, hogy Karsai Dániel saját betegsége miatt eljárást indított a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán az életvégi döntések magyar szabályozása miatt, mivel álláspontja szerint ezek tilalma sérti az emberi jogokat. Hozzátette, hogy
a Párbeszéd támogatja küzdelmét és parlamenti vitanapot kezdeményez az eutanáziáról.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a magyar kormány nevében együttérzését fejezte ki Karsai Dániellel és közölte, tiszteletben tartja a küzdelmét. Azt mondta, a strasbourgi bíróságon a kormány képviselője tájékoztatást adott a magyar alkotmányos rendről, az eljárást figyelemmel kíséri a kormány, megvárja az annak végét.
A Momentum Mozgalom meghívta Karsai Dánielt az OrszággyűlésbeMint arról a Népszava is beszámolt, Karsai Dániel kedden szólalt fel a strasbourgi bíróságon. Azért fordult a testülethez, hogy dönthessen az élete méltóságteljes befejezéséről, ha az állapota már elfogadhatatlan számára. A jogi képviseletét ellátó Kránitz Péter elmondta, hogy Magyarországon öt évre is börtönbe kerülhet, aki segít egy életvégi döntés végrehajtásában, akár passzívan is. Karsai szerint a mostani magyar szabályozás diszkriminatív, megsértik alapvető emberi jogait. A nemzetközi jogfejlődés pedig ezzel ellentétes, öt ország már teljesen, több másik pedig részlegesen engedélyezte az eutanáziát.
„Azon az ajtón kopogtatok, amelyen egyedül nem vagyok képes belépni” – Felszólalt a strasbourgi bíróságon Karsai DánielKarsai Dániel azt javasolja, egészítsék ki egy, a halálos betegek szuverenitásáról szóló kérdéssel a nemzeti konzultációtIM: Elfogadhatatlannak tartunk minden olyan döntést, ami emberi élet kioltását lehetővé teszi más számára