;

Lengyelország;szejm;orosz befolyás;

A szejm, a lengyel parlament alsóháza

- Az új lengyel szejm menesztette az orosz befolyást vizsgáló Kaczyński-féle bizottság tagjait

Egyelőre nem biztos, lesznek-e új tagjai a testületnek.

Leváltotta szerda este az új lengyel parlamenti alsóház, a szejm a 2007-2022 közötti lengyelországi orosz befolyást vizsgáló közigazgatási bizottság kilenc tagját, akiket még az októberi parlamenti választások előtt nevezett ki Andrzej Duda elnök.

A szejmben nyáron megválasztott bizottsági tagokról külön-külön tartottak szavazást. Leváltásukat a koalíciót alkotó négy frakció támogatta, az eddig kormányzó Jog és Igazságosság képviselői ellenezték.

A szavazás előtt, szerda délután a bizottság a varsói kormányfői hivatalban rendezett sajtóértekezletén bemutatta a munkájának három hónapját összefoglaló részleges jelentését. Ennek alapján azt javasolta, hogy a parlamenti választásokon a második helyen végzett Polgári Koalíció több politikusát, köztük Donald Tusk egykori kormányfőt, jelenlegi koalíciós kormányfőjelöltet tiltsák el "az állam biztonságával összefüggő posztoktól".

A leváltott bizottság a százoldalnyi jelentést munkája első szakaszának lezárásaként szánta. A dokumentumban a lengyel katonai elhárítás (SKW) és az orosz belbiztonsági szolgálat (FSZB) között 2013-ban kötött együttműködési megállapodást elemezte, és Lengyelország számára ártalmasnak minősítette azt. Elemzésében arra jutott, hogy Tusk - aki 2007 és 2014 között volt lengyel miniszterelnök - előzetesen jóváhagyta az együttműködést az FSZB-vel, és később szabálytalanságokhoz vezetett, hogy csak "elégtelen felügyeletet" gyakorolt az SKW felett. Bírálták a többi között, hogy a megállapodás egyik pontja szerint az SKW arra kötelezte magát, hogy az "Oroszországgal szemben ellenséges NATO-műveletekről" tájékoztatni fogja az orosz felet. Az állítólag szakértőkből álló vizsgálóbizottság létrehozását az októberi parlamenti választások előtt az ellenzék alkotmányellenesnek minősítette, és kifogásokat fogalmaztak meg az Európai Unió politikusai is.

A bizottság feladata hivatalosan az, hogy a 2007-2022 közötti, "gyaníthatóan orosz befolyás alatt hozott" lengyelországi intézkedéseket elemezze. Amennyiben arra jut, hogy egyes lengyel tisztségviselők orosz befolyás alatt cselekedtek, megállapíthatja, hogy az érintettek esetében "hiányoznak a szükséges garanciák ahhoz, hogy megfelelően végezzék a közérdekű tevékenységet". A bizottsági döntés mindazonáltal bírósági úton vitatható. A testület kezdeményezheti a szerinte orosz befolyás hatására meghozott döntések felfüggesztését is.

Az eddigi bizottsági tagok leváltását támogató négy frakció politikusai nem nyilatkoztak egyértelműen arról, hogy később új tagokat választanak-e a bizottságba. Marcin Kierwinski, a második legnagyobb frakciót vezető Polgári Platform (PO) főtitkára hétfőn jelezte: a testületet "egyelőre befagyasztják, nem lesznek tagjai". Szymon Hołownia házelnök, a Lengyelország 2050 vezetője viszont szerdán kijelentette, a bizottsági tagok leváltása nem egyenlő a testület felszámolásával. Wlodzimierz Czarzasty alsóházi alelnök, az Új Baloldal társelnöke szerdán úgy nyilatkozott, jó lenne, ha új bizottsági tagokat választanának meg.

Közben a terrorszervezet azt is állította, hogy a legfiatalabb izraeli túsz, egy 10 hónapos csecsemő, valamint annak 4 éves testvére és édesanyjuk az izraeli bombázások következtében meghaltak.