;

mobiltelefon;fenntarthatóság;

Olyan Android készülékeket gyártanak, amelyeknek alkatrészei cserélhetők, a felhasználói igények szerint változtathatók, és javíthatók

- Lehet-e fenntartható egy mobiltelefon?

A globális elektronikai hulladék csökkentése érdekében egy cég olyan okostelefont készített, amelyet a tulajdonosok maguk is megjavíthatnak.

Napjaink sok esetben javíthatatlan elektronikai szerkezetei között talán a mobiltelefonok jelentik a legfőbb problémát. A becslések szerint a fiókokban 5 milliárd rossz, vagy még jó, de már nem használatos telefon lapul, miközben 2022-ben 5,3 milliárd mobilt kidobtak, viszont az elektronikus hulladékoknak csak 20 százalékát használják fel újra. A nem javítható, nem fejleszthető, idő előtt cserélendő telefonok egyrészt drágák, másrészt környezetszennyezők amellett, hogy az is megkérdőjelezhető, milyen üzleti etika alapján lehet arra kényszeríteni vásárlókat, idő előtt cseréljék le készülékeiket. Az USA-ban egy telefonmodell átlag másfél évig bírja, amíg “korszerűbbel” váltják le.

A javíthatatlan telefonok problémája nem mai keletű, így nem csoda, hogy egy 2013-ban alakult holland társadalmi vállalkozás, a Fairphone előállt a szerintük legfenntarthatóbb okostelefonnal, ősszel már az 5-ös változatot dobták piacra. Olyan Android készülékeket gyártanak, amelyeknek alkatrészei cserélhetők, a felhasználói igények szerint változtathatók, és javíthatók - a tulajdonos által. Azt remélik, ily módon csökkenthető az elektromos hulladék mennyisége.

Az Egyesült Királyságbeli nonprofit The Restart Projekt úgy számolja, ha a telefonok élettartama 33 százalékkal növekedne, az globálisan Írország évi karbonkibocsátásának megfelelő szénmennyiséggel kevesebbet jelentene.

A Fairphone 100 százalékban újrahasznosított műanyagot használ, valamint méltányos szabadkereskedelem útján szerzi be az aranyat és az ezüstöt, de a 40 alapanyag közül, amiből telefonjait készíti csak 14 származik etikus és fenntartható forrásból, és ennek csak 70 százaléka kerül hozzájuk méltányos szabadkereskedelem révén. Túl sok készüléket sem gyártanak, eddig 550 ezret adtak el, miközben 2022-ben csak iPhone-ból 232 millió talált gazdára. Ráadásul a Fairphone drága, 699 euró (266 ezer forint), mert még a szoftverfrissítést is maguknak kell csinálniuk, más cég ezzel nem foglalkozik. De az alkatrészcserék már olcsóbbak, egy új akku 17 ezer forint, miközben a Samsung Galaxy S23-ba 48 ezer forint, egy új képernyő 40 ezer, forintnak megfelelő fontba kerül, miközben a Samsungba 104 forint (brit font árakról átszámítva.) A javíthatatlan telefonokra újrahasznosítási projektje van a cégnek, az anyagok 30-50 százaléka használható fel újra. 

Tavaly a brit kormány nem javasolta III. Károlynak, hogy elmenjen a Cop27 konferenciára, most ő fogja a nyitóbeszédet tartani az Abu Dhabiban november 30-án kezdődő Cop28-on. A csúcs fő témáit a The Guardian vette számba.