felszámolás;szálloda;Hévíz;

- Penészes falakkal árulják 1,8 milliárdért a hévízi szállodát, amelyik korábban csaknem 400 milliós állami támogatást kapott a felújítására

Az Aquamarin Hotelt tulajdonló cég felszámolás alá került, a munkálatok pedig félbemaradtak.

Részben szétverve, bontott állapotban 1,8 milliárd forintért árulja a felszámoló a néhány évvel ezelőtt önkormányzati kézben még nyereséget termelő hévízi háromcsillagos szállodát, amely helyenként már beázott, falai penészesek, vagyis teljes felújítást igényel – írja a 24.hu.

A Hotel Aquamarin eladásáról 2019 februárjában döntött a képviselő-testület, nem sokkal azután, hogy

a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) Kisfaludy Programján keresztül 382 millió forint állami támogatást ítéltek meg az akkor még önkormányzati tulajdonú fenntartónak.

A szállodát nyilvános pályázaton árulta 1,5 milliárd forintért a fideszes Papp Gábor vezette önkormányzat, és 2020 elejére meg is lett az új tulajdonos. A hotelt üzemeltető Aquamarin Szállodaipari Kft.-t egy fuvarozással foglalkozó zalaegerszegi vállalkozó, Éder Zoltán cége vásárolta meg.

Az ő neve Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea XII. kerületi házvásárlásával kapcsolatban került be a hírekbe, kétszeresen is,

az egyik luxusingatlannak korábban a tulajdonosai között bukkant fel, a másiknál beruházóként.

2020 elején a koronavírus és a járványügyi intézkedések hatására a szállodák nagy része átmenetileg lehúzta a rolót. A Hotel Aquamarin Facebook-oldalára 2020 márciusában írták ki, hogy bizonytalan ideig szüneteltetik a működésé, és azóta sem nyitott ki – bár elkezdték felújítani, a renoválást nem fejezték be, az üzemeltető cég pedig felszámolás alá került az év elején.

A 24.hu információi szerint a szálloda a bezárást követően többeknek is tartozott, miután a nem teljesült foglalások árát nem fizette vissza a vendégeknek.

Hévízre összesen 640 millió forint jutott az MTÜ szállásfejlesztési programjából, az összegből nyolc szálló újulhatott meg – erről a polgármester beszélt még 2018-ban. Az Aquamarin Hotelnek megítélt 382 millió a 12. legnagyobb összeg volt a 625 nyertest felvonultató pályázaton. Az biztos, hogy a támogatást megörökölte az önkormányzattól a tulajdonos, mivel az összeget nem az önkormányzat, hanem az Aquamarin Szállodaipari Kft. nyerte el, tulajdonosváltásnál pedig nem vész el a korábban megítélt pénz.

A 24.hu megkereste a turisztikai ügynökséget azzal kapcsolatban, hogy felhasználták-e a támogatást, és amennyiben igen, azt vissza kell-e fizetnie a volt tulajdonosnak, miután nem fejezték be a beruházást, illetve mi a felújítás határideje, de a válasz nem vitt közelebb a helyzet tisztázásához. A portál csak annyit tudott meg, hogy „pályázati támogatásból finanszírozott turisztikai fejlesztések mindegyike szerződéses jogviszonyban rögzített határidőn belül, szigorú elszámolási rend alkalmazása mellett valósítható meg. A fel nem használt vagy nem szabályszerű felhasználással érintett támogatással szemben a megvalósítónak visszafizetési, helytállási kötelezettsége van. Ezen kötelezettségek fennállnak a beruházás megvalósítása, valamint az elkészült fejlesztés fenntartási időszaka alatt is”.

Szelíd tanárballagással hívta fel a figyelmet a közoktatás tarthatatlan állapotára a Keresztény Pedagógusok Szövetsége.