Révész Bulcsú;snooker;

Révész Bulcsú folyamatosan fejlődik; ebben sokat segít neki, hogy Angliában készülhet

- Egy magyar tini snookeres meghódítaná Angliát

Révész Bulcsú jó úton jár, hogy ő legyen az első magyar profi snookerjátékos. Portré a 16 évesen U18-as Európa-bajnokról, aki jelenleg a szigetországban készül és versenyez.

A herceghalmi fiatal életében tavasszal pörögtek fel az események, amikor megnyerte az U18-as Eb-t. Egy ilyen siker kapukat nyit meg az ember előtt.

Mi is az a snooker?

A snookerben a fehér golyóval kell a 15 piros, és további 6 színes, más és más pontértékű golyót felváltva lukba tenni. Egy piros „elrakása” után jöhet a sárga, zöld, barna, kék, rózsaszín és fekete, utóbbiak visszakerülnek az asztalra, egészen addig, amíg van fent piros. A parti a fekete elsüllyesztéséig tart, közben pedig a golyók belökése pontokat ér. Ez egy frame, aminek a maximális pontértéke 147, tehát a 140 majdnem egy tökéletes játék, amikor a másik fél oda se fér az asztalhoz (amíg egy játékos folyamatosan teszi el a golyókat, azt nevezik breaknek). A különböző tornákon meghatározott frame-ekig tart a meccs.

Bulcsú édesapjával november elején érkezett meg Angliába, ahol előbb a Q Tour sorozat negyedik állomásán szerepelt. Két rangos játékost legyőzve bejutott a legjobb tizenhatba, majd részt vett az Egyesült Királyság bajnokságának selejtezősorozatában. Ott a világranglistán 91. Hammad Miah elleni meccset 6-3-ra elveszítve kiesett, de teljesítménye így is elismerésre méltó volt. Különösen azért, mert a hatodik frémben egy 140-es breaket gurított.

„Versenyen eddig kettő 139-es breakem volt, úgyhogy ez új rekord – magyarázta Bulcsú, s hozzátette, igaz, edzőmeccsen lökött már 142-t is.

Ezekhez az eredményekhez nem ártott korán elkezdeni lökdösni, hétéves lehetett, amikor először látott snookert a tévében. Előbb biliárdozni kezdett, majd a nagyobb kihívások miatt hamar váltott.

„Nyolcévesen kezdtem játszani, korán látszott, tehetséges vagyok. Az első nemzetközi versenyem 10 évesen volt Aradon, 11 évesen Eb-n szerepeltem. Nem tudom megmondani, mikor fordult komollyá, de 12 évesen már U16-os világbajnoki döntőt játszottam és megnyertem a felnőtt magyar bajnokságot. Ott már nem volt kérdés: nekem ez az utam” – nyilatkozta telefonon a Népszavának, ugyanis Angliában van az édesapjával. És ott is marad december közepéig. 7-én speciel az úgynevezett Shoot Outon, egy profi pontszerző versenyen csillogtathatja meg tudását. Ez egy rapid verseny, összesen tíz perc a játékidő, egyetlen frame. Délután kettőtől (tv: Eurosport) a 2005-ös világbajnok Shaun Murphy ellen játszik.

„Nagyon sietni kell, nem tudjuk körbejárni az asztalt, kiválasztani a legígéretesebb lehetőséget, érzésből kell játszani. Éles meccsen még nem mérkőztem ilyen kaliberű játékossal, 2018-ban viszont, amikor ellátogatott Budapestre a III. Snooker Gálára, játszottam Murphy-vel egy Shoot Outot. Akkor legyőztem. Úgy hiszem, most is van esélyem ellene, ebben a játékban meg pláne. Izgalmas lesz, nagyon várom!” – tekintett előre.

Addig is heti öt-hat edzéssel készül, s mint mondja, nagyon hasznosnak érzi a Victoria Shi akadémiáján eltöltött időt. „Magyarországon nincsenek olyan kaliberű játékosok, mint akik a Victoria akadémiáján játszanak. Néhány nap alatt játszottam annyi profik elleni edzőmeccset, mint korábban összesen életemben. Naponta öt-hat órát töltök a snooker teremben, abból minimum három óra edzőmeccs. A kínai játékosok legjobbjai itt vannak Sheffieldben, illetve jó néhány magas kvalitású játékos szerte a világból. Érzem, hogy máris sokat fejlődött a játékom” – tette hozzá. A snookert sokszínű, komoly úri sportnak tartja, ami csendes, mégis kiélezett. A rutin nagyon fontos, ezt az idő múlásával lehet megszerezni. A tapasztalat hiányából adódó lazasága sincs még meg, ugyanakkor érzi, mérkőzésről mérkőzésre közelebb kerül ahhoz, hogy profi lehessen.

„Talán a következő szezontól, de nem akarom siettetni” – mondta. Az edzések mellett online tanul, 11. osztályos, illetve fut, hogy minél jobb kondícióban legyen. A hat óra gyakorlás során sétál 10-12 kilométert az asztal körül, érdemes fittnek lenni.

A Shout Out után Bulcsú a Q Tour ötödik állomásán szerepel majd Brightonban december 15-17. között, ezután tér majd haza Magyarországra.

„Próbálok minél tovább jutni, de az a legfontosabb, hogy tudjam élvezni a játékot. A Q Tour miatt nehezedik rám egy kis nyomás, mert szeretnék bekerülni a rájátszásba, amihez az eddigieknél is jobb eredményt kell elérnem. A hosszútávú cél a vb-cím, másért nem érdemes belekezdeni” – felelte Bulcsú, akinek a családja a közelmúltban a snooker társadalomhoz fordult segítségért, ugyanis önerőből, illetve a rendelkezésre álló szponzori pénzekből nem tudták már finanszírozni fiuk nemzetközi felkészülését és versenyeztetését.

„Az egyik támogatónktól végül nem érkezett meg az ígért összeg, ezért hoztuk meg ezt a döntést. Másfél millió forint gyűlt össze, amiért nagyon hálásak vagyunk” – folytatta Bulcsú, aki – részint a külügyminisztériumtól, illetve a herceghalmi önkormányzattól érkezett – segítséggel talán nemcsak a saját sikerességét biztosítja, hanem a sportág pionírjává is válik hazánkban.


2019-ben egyszer már felért a túraautózás csúcsára. A 39 éves pilóta később hullámvölgybe került, de újra megtalálta a sikerhez vezető utat.