;

oktatás;Kúria;népszavazás;Pedagógusok Szakszervezete;

- Döntött a Kúria, mégis lehet népszavazást tartani két oktatási kérdésről

A döntés megtámadható, de a kezdeményezés egyszer már megjárta az Alkotmánybíróságot, így jogi szakértők szerint csak mondvacsinált kifogásokkal lehet megakadályozni az aláírásgyűjtést.

A Kúria az Alkotmánybíróság követelményeit figyelembe véve ismét egyértelműnek tartja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) népszavazási kérdéseit.

A szakszervezet csütörtöki közleménye felidézi, hogy a PSZ két alelnöke, Gosztonyi Gábor és Totyik Tamás 2023 márciusában az alkotmányos szabályoknak megfelelően népszavazást kezdeményezett öt olyan kérdésben, amely rávilágított az oktatás hibáira. Azonban ezek hitelesítését a Nemzeti Választási Bizottság május elején elutasította arra hivatkozva, hogy a választók képtelenek lennének átlátni például az óraszámcsökkentés következményeit. A Kúria azonban június végén megváltoztatta ezt a döntést, mert álláspontja szerint kompetensnek kell tekinteni a választópolgárokat az egyértelműen megfogalmazott kérdések megválaszolására.

A Kúria az ötből két kérdést hagyott jóvá:

  • az egyik arról szólt, hogy a diákok heti óraszáma hárommal csökkenjen,

  • a másik pedig arról, hogy a tanórák 30 százalékában helyi tanterv legyen.

Ám júliusban – megsemmisítve a Kúria hitelesítő végzését – az Alkotmánybíróság néhány nap alatt döntött, és ugyanúgy kiskorúnak tekintette a választópolgárokat, mint a Nemzeti Választási Bizottság. Vagyis nem tartotta elfogadhatónak, hogy a kérdések egyértelműségét „kompetens választópolgárokat” feltételezve vizsgálja a Kúria.

Novemberben azonban az Alkotmánybíróság követelményei szerint ismét elvégezte a népszavazási kérdések vizsgálatát a Kúria, és

arra a következtetésre jutott, hogy azok egy „átlagosan tájékozott” választópolgárnak is egyértelműek.

A közlemény szerint a Kúria kifejezetten hivatkozott arra, hogy a kormány gyermekvédelmi népszavazásai kapcsán alkalmazott egyértelműségi követelményeket vette figyelembe a mostani végzésénél is.

A PSZ kiemeli, hogy ez a döntés is megtámadható, ám mivel a népszavazási kérdések már megjárták az Alkotmánybíróságot, jogi szakértők szerint csak mondvacsinált kifogásokkal lehet megakadályozni a népszavazáshoz szükséges aláírásgyűjtés megkezdését.

A tárcavezető szerint annak az ideje lejárt, hogy mi alárendelt felek, egy építőipari megszállás elszenvedői legyünk. Az autópálya-matricák azért drágák, hogy az emberek autó helyett közösségi közlekedést válasszák, a GYSEV megvásárlására pedig most jött el az idő.