Izrael;Hamász;Gázai övezet;fegyverszünet;túszok;

Túszok szabadon engedésére felszólító plakát egy tel-avivi buszmegállóban

- Csúszik az Izrael és a Hamász közti megállapodás végrehajtása, pénteknél hamarabb nem lesz tűzszünet és egy túsz sem szabadul

Az megállapodást a Hamász és a közvetítő Katar állítólag még alá sem írta, a szélsőséges palesztin szervezet pedig nem nyújtotta be azoknak az izraelieknek a listáját, akiket elengedne.

Péntek előtt nem hajtják végre az Izrael és a Hamász közötti egyezményt – írja a BBC Cahi Hanegbi, az izraeli nemzetbiztonsági tanács elnökének bejelentése alapján.

Hanegbi a késlekedést nem indokolta meg, a Kan izraeli közszolgálati műsorszolgáltató azonban korábban egy izraeli tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be,

a megállapodást még nem írta alá a Hamász és a közvetítő Katar, azonban bizakodóak azzal kapcsolatban, hogy ez hamarosan megtörténik.

Más források szerint a Hamász eddig nem nyújtotta be azoknak az izraelieknek a listáját, akiket szabadon engednek.

A megállapodás része egy négynapos tűzszünet a Gázai övezetben, valamint az, hogy a Hamász 50 izraeli túszt enged szabadon, a zsidó állam pedig 150, izraeli börtönökben fogva tartott palesztin nőt és tizenévest enged ki. Minden további 10 túszért, akit a szélsőséges palesztin szervezet hajlandó szabadon engedni, plusz egy nap fegyvernyugvás következhet, a Gázai övezetbe pedig naponta körülbelül 300 kamionnyi segély és üzemanyag mehet be Egyiptom felől. Izrael kötelezettséget vállalt arra, hogy a tűzszünet ideje alatt senkit sem támad meg és senkit sem tartóztat le a Gázai övezetben.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője azt mondta, a Hamász és Izrael közötti megállapodás „jó úton halad”, és remélik, hogy a túszok szabadon bocsátása pénteken, kora reggel megkezdődhet.

„A felek a végső logisztikai részleteket dolgozzák ki, különösen azokat, melyek a megvalósítás első napjára esnek”

– tette hozzá Adrienne Watson.

Mint arról lapunk is beszámolt, az eredeti tervek szerint a négynapos tűzszünet csütörtökön délelőtt tíz órakor kezdődött volna a Gázai övezetben. Az információt először a palesztin szélsőséges szervezet közölte, aztán az izraeli hadsereg, az IDF és Egyiptom is megerősítette. Korábban Eli Cohen izraeli külügyminiszter ugyancsak azt mondta, hogy várhatóan csütörtökön fogadják az első hazatérő túszokat.

Izrael szerdán nem egy 150, hanem egy 300 névből álló listát tárt a nyilvánosság elé azokról a palesztin foglyokról, akik közül 150-et szabadon fog engedni a tűzszüneti megállapodás értelmében. Közülük 267-en férfiak – egyikük sem idősebb 19 évesnél, huszonéves pedig csak nő van közöttük –, 121-én fiatalabbak 18 évesnél, 203-at pedig 2023. január 1. és október 5. között tartóztatták le. Bár a Hamász még nem adott ki listát, a BBC úgy tudja, az elengedni tervezett túszok közül egy kisfiú, Kfir Bib a legfiatalabb, aki még az első születésnapját sem ünnepelhette meg, a legidősebb pedig egy Jafa Adar nevű 85 éves asszony.

A Hamász hozzávetőlegesen 240 túszt ejtett foglyul, amikor mintegy 2500 felfegyverzett terroristája lerohanta Izrael területét. A támadásban a palesztin szélsőségesek 1200 embert, többségükben civileket öltek meg. A Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumnak öt olyan magyar állampolgársággal (is) rendelkező személyről van tudomása, aki a Hamász fogságába esett. Szijjártó szerdán azt mondta,

„a hírek világossá tették, hogy a túszok melyik csoportja számíthat a szabadulásra. Ebben a tekintetben három olyan, magyar állampolgársággal rendelkező túsz van, akik a nyilvánosságra hozott kategóriákba beleférnek”.

A külügyminiszter hozzátette, remélik, hogy lehetőleg mind a három személy az elbocsátottak között lesz, ám erre nézve egyelőre semmilyen információval vagy garanciával nem rendelkeznek.

Bár a fegyvernyugvás diplomáciai áttörést jelent a 46 napja kitört háborúban, Benjamin Netanjahu sietve leszögezte, hogy Izrael folytatni fogja a hadműveleteit mindegyik túsz kiszabadításáig, a Hamász felszámolásáig és egészen addig, amíg a Gázai övezetben elmondása szerint senki nem marad, aki fenyegetést jelenthetne Izrael biztonságára. A Hamász ellenőrzése alatt álló Gázai övezet egészségügyi hatóságai szerint az izraeli hadsereg támadásaiban már több mint 14 ezer palesztin – köztük 3920 nő és 5840 gyerek – vesztette életét, több mint 33 ezren pedig megsebesültek.

Kormányt alakítania nagyon nehéz lesz.