;;

Európai Unió;Európai Parlament;javaslat;módosítás;

- Megszavazta az EP a jelentést, amely megakadályozná, hogy Orbán Viktor vétózzon

Kötelező fizetőeszközzé tennék az eurót, 15 főre csökkentenék az Európai Bizottság létszámát. Varga Judit, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának fideszes elnöke máris megkongatta a vészharangot.

Megszavazta az Európai Parlament a testület alkotmányügyi bizottságának (AFCO) az EU-szerződések módosítását javasoló jelentését, amely egyebek között megszüntetné azt a lehetőséget, hogy egyetlen tagállam vétója megbéníthassa az Európai Unió döntéshozatalát -  derül ki a lengyel közszolgálati televízió, a TVP híréből.

A jelentést 291 igen, 274 nem és 44 tartózkodás mellett fogadták el. A dokumentum tartalmáról öt képviselőcsoport, az Európai Néppárt (EPP), a Szociáldemokraták (S&D), a liberálisok (Renew), a Zöldek és a Baloldal politikusai állapodtak meg.

A jelentés 267 különböző módosító indítványt tartalmaz, ezek közé tartozik az állandó vétófenyegetést jelentő egyhangúság elvének megszüntetése, az Európai Unió Tanácsának szavazásánál 65 területen, emellett más hatásköröket is átadnának a tagállamok uniós szintre. Mindemellett két új kizárólagos uniós hatáskört hoznának létre a környezetvédelem és a biodiverzitás területén és jelentősen bővülnének azok a területek is, ahol megosztottá válna a hatáskör. Hét ilyen, új területről lenne szó: a kül- és biztonságpolitika, a határvédelem, a közegészségügy, a polgári védelem, az ipar és az oktatás.

A jelentés a tagállamok kötelező fizetőeszközévé tenné az eurót. Bővítenék továbbá az Európai Bizottság hatáskörét mint végrehajtó hatalom, miközben 15 fősre csökkentenék a létszámát, ami azt jelenti, hogy nem mindegyik EU-tagország kapna portfóliót.

Mindemellett a jelentés azt is előirányozná, hogy egyszerűsítenék az uniós tagállamok jogainak felfüggesztését célzó eljárásokat, amennyiben megsértik a jogállamiságra, a demokratikus berendezkedésre, a szabadságra, az emberi jogokra és az egyenlőségre vonatkozó uniós elveket.

A vétójogot az uniós bővítés tekintetében fenntartanák, ugyanakkor az egészet azzal indokolják, hogy a potenciális bővülés fényében ésszerűsíteni kell az uniós döntéshozatali folyamatot. 

A további lépésekről nem az EP-nek, hanem a tagállami vezetőknek kell dönteniük. A kormányok nem lelkesednek a szerződésmódosításért, amelyhez valamennyiük egyetértése szükséges, néhány országban pedig népszavazásra kell bocsátani. Az Európai Unió soros spanyol elnöksége várhatóan decemberben terjeszti az állam- és kormányfők elé a parlamenti határozatot.

Mindenesetre Varga Judit, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának fideszes elnöke máris megkongatta a vészharangot. Azt írta: „Újabb tőrt döftek Európa szívébe! (…) eltörölnék az Európa lelkét jelentő konszenzus kultúráját, avagy az egyhangú döntéshozás intézményét a Tanácsban.” Szerinte a brüsszeli központból mindent megpróbálnának lenyomni a tagállamok torkán, „belesodornának minket a háborúba, eltörölnék a rezsicsökkentést, megfosztanának minket az energiamixünk összeállításához való jogunktól, kötelező migránskvótákat és genderideológiát erőltetnének ránk.”

A jelentést december 12-én tárgyalja tovább a tagállamok EU-ügyi minisztereit tömörítő illetékes tanács.