;

Budapest;kerületek;bevételkiesés;filmforgatás;közterület-használat;

Illusztráció

- Százmilliókat bukhatnak a hatósági áras filmforgatások miatt a budapesti kerületek

Az V. kerületi önkormányzatot akár 250 millió forintos bevételkiesés is érhette. A lakóknak is gondot okoznak a sorozatos lezárások.

Jelentős bevételtől esnek el a budapesti kerületi önkormányzatok amiatt, hogy az állam központilag határozta meg a filmforgatások esetében fizetendő közterület-használati díjat –  tudta meg az rtl.hu.

A filmtörvény szerint a stábokra külön szabályok vonatkoznak, így ha például az utcán vesznek fel egy jelenetet, akkor nem a településen vagy a kerületben érvényes közterület-használati díjat kell megtéríteniük, hanem egy államilag meghatározott díjszabás szerint kell fizetniük. A jogszabály a helyszín típusa alapján több kategóriát is megkülönböztet.

Az rtl.hu szerint az V. kerületben például a filmtörvény alá nem eső forgatások esetében 4675 vagy 5455 forint közterület-használati díjat kell fizetni naponta és négyzetméterenként attól függően, hogy a helyszín kiemelt zónában, vagy normál közterületen helyezkedik el (a portál a rendeletből a 150 négyzetméternél nagyobb területhasználatra vonatkozó díjat emelte ki, mivel a nagy filmforgatások általában ennél nagyobb helyet foglalnak).

„Az V. kerület által meghatározott használati díj tehát több mint kétszerese a filmtörvényben rögzített összegnek, mégis az utóbbi alapján számolják ki a Belváros-Lipótvárosnak járó pénzt”

– mondta Kovács Alex Gábor polgármesterjelölt, az ellenzéki Tiéd a Belváros nevű frakció vezetője. Tájékoztatása szerint az V. kerületnek 2022-ben 151 millió forint, míg 2023 novemberéig 98 millió forintnyi bevétele keletkezett a filmgyártók területfoglalásai miatt, azaz

ebben az időszakban legalább 250 millió forint bevételkiesés érte az önkormányzatot csak azért, mert a hatósági ár felülírta a helyi díjszabást.  

Az ellenzéki vezetésű Józsefváros és Erzsébetváros ennél jóval kisebb bevételről számolt be, a különbséget pedig az is okozza, hogy a hatósági ár sokkal alacsonyabb (négyzetméterenként csak pár száz forint naponta) azokon a helyszíneken, amelyek nem részei a világörökségnek.

Az rtl.hu cikke szerint

  • Józsefvárosban nagyjából 15-25 millió forint közötti bevétel származott filmes közterület-használati díjakból,

  • Erzsébetvárosban nagyjából 30-40 millió forint,

  • a szintén ellenzéki vezetésű Terézvárosban pedig a kerület tájékoztatása szerint évente 40-55 millió forint folyik be ezen a jogcímen.

Józsefváros az elmúlt években nagyjából 60 filmforgatási engedélyt adtak ki, ezek azonban akár többnaposak is lehettek, azaz a kerületben az év jelentős részében valahol biztosan forgott a kamera.

A kerületek megpróbálták elviselhetőbbé tenni a kényelmetlenségeket, ezért az VI., a VII. és a VIII. kerületben is olyan szabályozást vezettek be, amelynek értelmében az érintett társasházak között elosztják az adott filmforgatásból származó bevétel 20 százalékát. A kompenzációt igényelniük kell a társasházaknak.

A filmgyártóknak egyébként egy külön erre a célra létrehozott állami vállalaton keresztül, a Location Office Kft.-nél kell lebonyolítaniuk az engedélykérelmeket. A szabályozás nem csak anyagi szempontból rendkívül kedvező a filmeseknek, az állami szférában ritkán látott határidők is könnyítik az ügyintézést 

Azt nem tudni, hogy a Magyar Villamos Művek volt vezérigazgatója pontosan mikor hagyhatta el a büntetés-végrehajtási intézetet.