A versengésből csak a Fidesz fog kijönni győztesen – jelentette be egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke, hogy kudarcba fulladt a kísérlet az ellenzéki pártok tárgyalóasztalhoz ültetésére a 2024-es önkormányzati és EP-választáson történő együttműködés érdekében. A politikus úgy fogalmazott , országszerte elbizonytalanítja az ellenzéki szavazókat a vita és a sárdobálás, érdemi magyarázatot pedig egyik politikai alakulat sem adott a távolmaradásra. – Szomorúan látjuk és ettől akartuk megóvni az ellenzéki oldalt – fűzte hozzá Kunhalmi Ágnes, aki az MSZP másik társelnökével, Komjáthi Imrével és Tóth Bertalan parlamenti frakcióvezetővel az oldalán egyúttal „Rendszerváltást!” címmel bemutatta az ellenzéki párt új baloldali programját is.
Kunhalmi Ágnes azzal indokolta a program meghirdetését, hogy az MSZP annyira kiábrándítónak találta a helyzetet az ellenzéki oldalon, hogy saját politikai ajánlattal állt elő a választóknak. Ennek fontos része a gazdaságpolitikai struktúraváltás. Ha kormányra kerül, az MSZP
első lépésként jelentős béremeléssel indítana, a pedagógusok fizetését növelné, a bérfejlesztés ugyanis a skandináv modellben a béremelés nem gyengíti, hanem erősíti a versenyképességet.
bevezetné a megélhetési minimumot, ami azt jelenti, hogy az állam biztosítja, hogy mindenki a saját erejéből, a saját képességéből a legjobbat érhesse el,
az igazságtalanságok kiküszöböléséért változtatna a nyugdíjrendszeren,
új adórendszerében havi hárommillió forintig mindenki kevesebb adót fizetne,
a vendégmunkásokat és a magyar munkavállalók bérét is kollektív szerződésekkel védené, a külföldi munkavállalók ne törhessék le a magyarok bérét, illetve ne kerülhessenek rosszabb munkakörülmények közé.
Kunhalmi Ágnes hangsúlyozta, hogy Magyarországon egyre kevesebb forrás jut szociális és jóléti kiadásokra, sereghajtók vagyunk Európában. – Az elmúlt 13 évben a Fidesz GDP-arányosan 23 százalékot költ, miközben 2010-ben ez 31 százalék környékén volt. Radikálisan csökkentek a jóléti kiadások, ezt meg kell fordítan – mondta. Ezen túl az Európai Unióban az MSZP a szociális Európa megteremtésén dolgozik. A cél a többi között az,. hogy megakadályozzák a kétsebességes Európát.
Vannak, akiknek a kenyeréből már nem lehet letörni
Ami a részleteket illeti – vette át a szót Komjáthi Imre –, az MSZP szerint igazságtalan, hogy a multik kevesebbet adóznak, mint az emberek; 9 százalékról 15 százalékra emelné a társasági adót, de a 3 százalék feletti részét a dolgozók között nyereség-részesedésként osztaná szét, a mediánbérig pedig adójóváírás beiktatásával kevesebbet fizetnének a dolgozók. A 15 százalékos adókulcsot a mediánbér és a minimálbér ötszöröse között húznák meg. Egymillió 160 ezer forintos fizetés felett 10 százalékos szolidaritási hozzájárulást vezetnének be. – Mert azt mondjuk, hogy fizessenek a gazdagok – emlékeztetett.
Az MSZP a béremelést nyugdíjreformmal is összekötné, bevezetné a nyugdíjjárulék-plafont, hogy csökkentsék a nyugdíjak közti különbséget; a vállalatvezetők bónuszát úgy állapítanák meg, hogy ne haladhassa meg az alapbérük 20 százalékát, a minimálbér tízszeresét meghaladó költséget ne lehessen levonni a vállalat adóalapjából. Ennek eredményeképp havi 3 millió forintos fizetésig mindenki kevesebbet fizetne, mint most, de a bérolló záródna. – Hogy akik ezt az országot a hátukon viszik, azok jobban éljenek – határozta meg az MSZP társelnöke a program célját.
A legfontosabbnak a dolgozók védelmét nevezte meg, amihez a szakszervezeteket meg kell erősíteni. Ehhez az MSZP kidolgozná a Munka törvénykönyvének új változatát. „Ez az egy életünk van, nem azért élünk, hogy dolgozzunk, az a szabadidő a dolgozóé és a családjáé” – fogalmazott Komjáthi Imre. Elmondta, hogy 48 óránál nem lehet több a heti munkaidő, ami évi 250 órát jelent, kivéve, ha erről a munkaáltató és a munkavállalók a kollektív szerződésben megállapodnak. Fontosnak nevezte az azonnali béremelést is, az MSZP adómentessé tenné a minimálbért, mert a legkevesebbet keresők kenyeréből már nem lehet letörni – fogalmazott az MSZP-s országgyűlési képviselő. Őt magát – árulta el – az igazságtalanság miatti düh vezeti, vagyis hogy amíg a Fidesz szerint a versenyképesség azt jelenti, hogy melyik politikusnak lesz jobb jachtja, a kisnyugdíjasok abban versenyezhettek, hogy ki ér oda az árcsökkentett csirkefarháthoz.
A programba bekerültek olyan európai direktívák is, mint a kollektív szerződések mennyiségének 70 százalékre emelése, vagy, hogy a minimálbér az átlagbér legalább 60 százalékát érje el. – Szociális Európában gondolkodunk, nem csak a német autóipar fontos, hiszen munkaerő nélkül ők se tudnak működni – mondta Komjáthi Imre, aki a párt programját friss, fiatal és modern gondolatokkal rendelkező szakértők munkájának írta le, amely tartalmazza „a piacoknak, a gyárkapuk népének, illetve a munkásoknak” gondolatait is. Bár a társadalmi elégedetlenség nő – fűzte hozzá az ellenzék azért nem tud erősödni, mert az emberek azt látják, hogy a pártok marakodnak, mintha egy sötét erdőben bolyonganának cél, eszközök és technológia nélkül.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője megerősítette, hogy a program célja a NER leváltása, nem az ellenzéki torta szeletelése, hanem az emberek életének javítása. Szerinte a jogállam, a sajtószabadság hiánya nagyon is érinti az emberek mindennapjait, emiatt három pillérre épül a program: jogállam és sajtószabadság helyreállítása, a sajtó finanszírozásának, az igazságszolgáltatás helyreállítása; a társadalmi igazságtalanságok felszámolása és végül a környezetvédelem.