Az általa is megszavazott melegellenes törvényről, illetve annak értelmezéséről beszélt L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum múlt héten kirúgott főigazgatója az LMP-s Ungár Péter podcastjában.
A Telex összefoglalója szerint L. Simon hangsúlyozta, nem akar elhamarkodottan ítéletet mondani a történtekről, idő kell neki, hogy minden leülepedjen és magyarázatot adjon rá úgy, hogy a személyisége ne sérüljön.
Ám szerinte most választóvonalhoz érkezett a magyar közélet, a kérdés pedig, hogy mi az, amit egy demokráciában egy kiállítás bemutathat, és hol teszünk különbséget cenzúra és korhatár között.
Ungár Péter azzal kapcsolatos kérdésére, hogy újra megszavazná-e a gyermekvédelminek nevezett törvényt, L. Simon László konkrétan nem reagált, de azt elmondta, hogy úgy véli, ő nem a törvény áldozata, hanem a törvény értelmezéséé. Szerinte a jogalkotói szándék egyértelmű volt, és nem akartak mások életébe beleszólni.
L. Simon László úgy véli, a felvilágosításnak ott van a helye az oktatásban, de az nincs rendben, hogy valaki rózsaszín bugyiban bemegy az alsósokhoz, és arról magyaráz, hogy lehetnek más neműek, mert ez az ő döntésük kilencévesen.
Szerinte a szándék így helyes volt, de tökéletes szöveget nehéz alkotni, ő pedig nem is állítja, hogy ez tökéletes lenne. Olyan szöveget kell megfogalmazni – folytatta –, amely kevés szabad értelmezést tesz lehetővé, emellett pedig a jogalkalmazóknak is nagy a felelősségük abban a tekintetben, hogy mit tekintenek a törvény hatálya alá tartozónak.
Több mint négyszáz ember fogadta tapssal a múlt héten kirúgott L. Simon Lászlót a Nemzeti MúzeumbanL. Simon egyébként úgy véli, hogy
nem szerepelt olyan kép az ominózus kiállításon, ami a törvény szövegét vagy szellemiségét sértette volna.
A kirúgott főigazgató hozzátette, hogy az élet bármilyen célú bemutatása fontos, és komoly pedagógiai jelentősége lehet.
Kiderült, hogy ki követi a kirúgott L. Simon Lászlót a Magyar Nemzeti Múzeum élénMint arról a Népszava is beszámolt, az elmúlt évtizedekben még sosem fordult elő, hogy egy „ellenzéki” képviselő megbuktasson egy politikai ejtőernyős múzeumigazgatót, de a Mi Hazánk elnökhelyettese, Dúró Dóra elérte ezt Csák János asszisztálásával. A kulturális és innovációs miniszter ugyanis érdemei elismerése mellett azonnali hatállyal megszüntette a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója munkaviszonyát a 2023-as World Press Photo budapesti kiállítása körül kitört botrányban.
A tévésztárrá előlépő L. Simon László a sorok között azonnal be is szólt a hatalomnakA Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közleménye szerint a múzeum egykori főigazgatója, mivel az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, olyan magatartást tanúsított, amely ellehetetlenítette a munkaviszonya fenntartását.
Helyét – mint az egy lapunknak is elküldött meghívóból kiderült – eddigi helyettese, Hammerstein Judit vette át megbízott főigazgatójaként.
Megdöbbentek L. Simon László kirúgásán a World Press Photo igazgatói, de remélik, hogy a kiállítás jövőre visszatér„Sajnáljuk, hogy elmész” – Búcsútortát is kapott kollégáitól L. Simon
„Sajnáljuk, hogy elmész. Hiányozni fog a közös munka, de leginkább Te fogsz hiányozni. Sok sikert kívánunk a jövőben” – ez a felirat olvasható azon a tortán, amit a kollégáitól kapott L. Simon László a Nemzeti Múzeumban, az utolsó állománygyűlés után. Az édességről egy fotót is megosztott a menesztett főigazgató az Instagramján.