;

bíróság;Magyar Atlétikai Szövetség;Integritás Hatóság;Deutsch Péter;

- A nyomozás folytatását rendelte el a bíróság Deutsch Tamás testvérének gyanús szerződése miatt

A rendőrség korábban mindent rendben talált, az Integritás Hatóság és a Budai Központi Kerületi Bíróság szerint nem éppen ez a helyzet.

A nyomozás folytatására kötelezte a rendőrséget a Budai Központi Kerületi Bíróság Deutsch Péter - Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő testvére - 260 millió forintos, versenybírók képzéséről szóló szerződésével kapcsolatban, miután az Integritás Hatóság új nyomozás indítását kérte - derül ki az uniós nyomásra létrehozott testület bírósági döntésről szóló közleményéből, amelyet a Telex vett észre.

Korábban lapunk is megírta, hogy különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával rendelt el nyomozást a BRFK gazdasági bűnözés elleni főosztálya Deutsch Péter 260 millió forintos szerződése miatt, miután Vadai Ágnes írásbeli kérdéssel fordult Polt Péterhez, amelyet legfőbb ügyész feljelentésként értékelt. A DK-s politikus arról érdeklődött, sértett-e jogszabályt az atlétikai világbajnokság szervezőcégének volt vezetője, aki az utolsó munkanapján közbeszerzési eljárás nélkül kötötte meg az említett szerződést. A Budapest 2023 Nonprofit Zrt. távozó vezetője 400 versenybíró képzésével bízta meg a Magyar Atlétikai Szövetséget (MASZ).

Később az is kiderült, hogy Deutsch Péter vezérigazgatóként folytatja a munkát a MASZ-nál, amelynek főtitkári tisztsége megszűnt. Az ellene elrendelt nyomozást a rendőrség megszüntette, ezt követően kért az Integritás Hatóság a nyomozás folytatását, mert szerinte a rendőrség nem járt el elég alaposan. 

Az aggályoknak az illetékes bíróság helyt adott, a vonatkozó közleményben ugyanis az olvasható:

„A Budai Központi Kerületi Bíróság az Integritás Hatóság által előterjesztett felülbírálati indítványnak helyt adott és a nyomozó hatóság határozatát hatályon kívül helyezte, így a bíróság végzésével a nyomozás külön döntés nélkül folytatódik.”

Az Integritás Hatóság beadványa szerint a rendőrség nem hallgatta meg tanúként a szóban forgó szerződés aláíróit és ellenjegyzőit, s nem készült az ügyben igazságügyi szakértői vélemény sem, amely alapján a rendőrség megállapíthatta volna, hogy a megkötött szerződés ár-érték arányban rendben van-e, nincs-e túlárazva, megfelel-e a piaci viszonyoknak. Az Integritás Hatóság szerint az is visszaélésre utal, hogy a 260 milliós szerződés csak kicsivel marad el az Európai Unió által megszabott, 262 450 000 forintos értékhatártól, amely felett kötelező közbeszerzést kiírni. Ráadásul a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) honlapján található nyilvános információk szerint egy fő versenybíró képzési költsége 2017-ben még 12 700 forint volt, amelynek fényében még Európa-rekorder infláció mellett is meglehetősen furcsának tűnik, hogy öt évvel később, 2022-ben ugyanez már 650 ezer forintot emészt fel, ugyanannál a szövetségnél.

Vagyis a képzés értéke minden valószínűség szerint a szerződés töredékét sem érte el.

A szakértői beadványban az is szerepelt, hogy a rendőrség nem vizsgálta meg a Budapest 2023 Atlétikai Világbajnokság Szervező Nonprofit Zrt. tulajdonosi szerkezetét. A cég 9 százalékban a MASZ tulajdonában áll, vagyis leszerződött a saját kisebbségi tulajdonosával. Arra pedig, hogy a jelzett 400 fő el is végezte-e a finoman szólva is túlárazottnak tűnő képzést, mellesleg semmilyen bizonyíték nincsen.

Korábban szintén Deutsch Péterrel kapcsolatos hír volt, hogy az általa vezetett cég 664 millió forintnyi közpénzzel támogatta bátyja, a fideszes EP-képviselő Deutsch Tamás klubját, az MTK-t, amelynek Deutsch Péter mellesleg az ügyvezető elnöke is egyben.

A belügyminiszter visszautasította a feltételezést, hogy a tárca retorziót alkalmazna az Országos Roma Önkormányzattal szemben.