;

Külügyminisztérium;Szijjártó Péter;

- Több Szijjártó Péterhez köthető ügyben is feltűnnek ugyanannak a fertődi családnak a tagjai

Egyikük a külügyminiszter feleségének milliárdos árbevételű cégét vezeti, a másik konzul lett. Édesapjuk pedig fideszes színekben is polgármester volt.

Több szálon is összefonódott a Szijjártó-bizniszekkel és a külüggyel a Fülöp-család: az egyik testvér a külügyminiszter feleségének titokzatos, milliárdos árbevételű cégét vezeti, a másik Szijjártó kabinetfőnökével házasodott össze, és közös cége van a tárcavezető feleségével, míg a harmadik nemrég kapott külföldi állást a külügytől. A negyedik testvér a családi céget vezeti, amely az elmúlt években több mint 200 millió forint közpénzt kapott, ennek harmadát pedig olyan fejlesztésre költötte, amit azóta sem tudott eladni. Az édesapa 20 évig volt Fertőd polgármestere, egyebek mellett fideszes színekben is – derül ki a hvg360 cikkéből.

A lap utánajárt, mi mindent lehet tudni a Fülöp-család tagjairól.

Csikota-Fülöp Zita Mária

Ő az Interior Design ügyvezetője, ami Szijjártó-Nagy Szilviának, Szijjártó Péter feleségének a cége. A látványosan nyereséges, összesen hét főt foglalkoztató Interior Designnak a mai napig nincs se honlapja, se nyilvános portfóliója. Fő tevékenysége a divat-, és formatervezés, emellett a cégnyilvántartás szerint foglalkozhat még egészségügyi kerámia-, villamos világítóeszköz- és bútorgyártással; az ingatlankivitelezés különböző fázisaival, valamint belsőépítészethez is köthető termékek (például textil, vasáru, festék, burkolat, bútor) kiskereskedelmével. Tavaly a cég bevétele átlépte az 1,5 milliárdot, ami a hvg.hu szerint világviszonylatban is olyan jelentős, amivel tavaly a világ top180 építészeti cég közé, a Building Design+ Construction listájának 169. helyére is fel lehetett volna tenni.

Csikota Péter

Csikota-Fülöp Zita Mária férje, aki eredetileg a tudományos kutatói pályán indult el, korábban az MTA-nak és a SOTE-nak is dolgozott, majd onnan fokozatosan átváltott az orvostechnológia üzleti oldalára. Jelenleg egy veszteséges biotechnológiai cégnek, a Clinomics Europe Kft.-nek a vezetője, aminek koreai anyavállalata van. Korábban résztulajdonosa volt egy Rétespajta Szolgáltató Kft.-nek.

Benkő Judit

Az említett Rétespajta Kft. jelenlegi tulajdonosa, valamint Csikota-Fülöp Mária testvére. Mindemellett Szijjártó Péter egykori kabinetfőnökének és futsallos csapattársának, Benkő Szilárdnak a felesége, aki maga is üzlettársa Szijjártó-Nagy Szilviának egy másik cégben, az egyelőre kevésbé jövedelmező, ingatlanban utazó Centrum Property Szolgáltató Kft.-ben. Erről a cégről az Mfor korábban már megírta, hogy tavaly mindössze 3,8 millió forintos forgalom mellett 1,8 millió forintos veszteséggel zárt, viszont a „befektetett pénzügyi eszközök” soron 524,8 millió forint szerepelt. Ez alá a cég alá tartozik ugyanis a BP5 Ingatlan Kft., amely nagyértékű ingatlanokat birtokol az Andrássy út egyik legforgalmasabb részén. Korábban a NER kedvenc arab ingatlanbefektetőinek, Sameer Hamdan és Zuhair Awadnak az érdekeltségébe tartozott, tavaly nyár óta azonban Benkő Szilárd az ügyvezetője.

Fülöp Géza

Csikota-Fülöp Mária és Benkő Judit (valamint még két testvér, akikről a későbbiekben lesz szó) édesapja, aki több mint tíz éve visszavonult a politikától. 1957-ben született Fertődön, 1985-ben beválasztották a települést irányító 30 fős tanácsi testületbe, majd az előző elnök nyugdíjba vonulása után, alig egy évvel a rendszerváltás előtt tanácselnök lett belőle. A rendszerváltást követően ötször választották meg polgármesternek, így összesen 20 éven át vezette a települést, attól függetlenül, hogy éppen milyen pártszínekben indult. A KDNP-jelöltjeként kezdte, az utolsó ciklusában Fidesz-KDNP-s jelöltként győzött, a kettő között pedig támogatta különböző pontokon a Kisgazdapárt, az MDF, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség és a Magyar Demokrata Néppárt is.

Fülöp Viktor Géza

A legidősebb testvér, aki a családi biznisznek, a Fémger Kft.-nek 2008-tól csaknem egy évtizedig volt az ügyvezetője. Ezt követően a Szijjártó Péter által vezetett külügyben kapott állást: külgazdasági attasé, majd a minisztérium honlapja szerint nemrég konzul lett Magyarország dél-afrikai, pretoriai nagykövetségének zambiai, lusakai irodájában.

Fülöp Tamás

Jelenleg az apjával közösen tulajdonolja és vezeti a Fémgert, és a testvérek között ő az egyetlen, akit úgy tűnik, nem lehet közvetlenül a Szijjártó család köreihez kötni. A családi biznisz 2018 óta évről évre több száz milliónyival tudta növelni a nettó árbevételét, ami tavaly a 950 milliót is meghaladta, a nyereségét pedig öt év alatt megtízszerezte, tavaly már 75 millió forint feletti adózott eredményt könyvelhetett el. 2020-ban a cég közel 150 millió forintos EU-s támogatásban részesült, ennek a harmada volt vissza nem térítendő, kétharmada pedig hitel.

A Fémger Kft. a különböző szerszámgépek gyártását csak 2017-ben vette fel a tevékenységei közé, ugyanabban az évben, amikor bejelentették, hogy a Miskolci Egyetem partnereiként, EU-s pénzből bányászgép-prototípust fejlesztenek. Ez elkészült, és bár az eredeti tervek szerint külföldi piacra dobás volt a cél, értékesíteni egyelőre nem sikerült.

Az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény benyújtása előtt a Századvég rendezett egy témába vágó konferenciát. Ennek a fő szónoka a kormányfő volt.