;

haditudósító;gázai harcok;

- Riporterek

A háború első áldozata az igazság – a mondás a csaknem 2500 éve született görög drámaírótól, Aiszkhülosztól származik. Akkoriban még nem voltak haditudósítók, de a hadviselő felek már akkor is tudták, milyen fontos a „narratíva”. Miközben Izrael megpróbálja kiirtani a Hamász terroristáit, szinte a fegyvereknek azonos szerep jut a fényképezőgépnek és a mobiltelefonnak. Nem elég a csatatéren győzni, a végső siker azé lesz, aki a maga oldalára tudja állítani a világ közvéleményét. Ezért reagált Izrael olyan élesen arra, hogy négy, nyugati médiacégeknek is dolgozó szabadúszó gázai fotós jelen volt az október 7-i gyilkos akció első pillanatainál. Ezt bizonyítják a képeik, de az nem világos, hogy tudtak-e előre a támadásról és ha igen, lett volna-e alkalmuk figyelmeztetni Izraelt. Lehet, hogy életük kockáztatásával megtehették volna, de az is lehet, hogy nem.

Az viszont biztos, hogy nem ez a feladatuk. A haditudósítónak élet-halál kérdése a semlegesség, különben maga is céltáblává válik. Háborús helyzetben viszont mindenki gyanús, aki nincs egyértelműen velünk, vagyis a riporternek minimum együtt kell működnie az oldallal, ahonnan tudósít, miközben elvárja, hogy a másik fél tartsa tiszteletben az ő fegyvertelen státusát. A szakmai etika pallója olyan keskeny, hogy az már inkább pengeél.

A CNN, a Reuters, az AP és a New York Times is cáfolta, hogy állandó munkatársaik előre tudtak volna a támadásról. Az egyik fotóstól viszont elhatárolódtak, mert ő egy szelfijével állást foglalt. Egy izraeli képviselő szerint ezért fel kell kerülnie a levadászandó terroristák listájára. Ez halálos fenyegetés, hiszen október 7. nyomán külön titkosszolgálati egységet hoztak létre a fő bűnösök likvidálására.

A háborúban a hétvégéig 35 gázai, négy izraeli és egy libanoni újságíró halt meg. A riportereknek nem róható fel, hogy gázaiak vagy izraeliek, ha megölik őket, nem fogjuk tudni, mi történik. Az Al Jazeera gázai irodavezetőjének bombatámadásban meghalt a felesége, két gyermeke és egy unokája. Másnap, mi mást tehetett volna, újra tudósított. 

Atlantisz