;

Oroszország;Izrael;Benjamin Netanjahu;Putyin;

A Hamász támadása után fagyossá vált Netanjahu és Putyin kapcsolata

- Vége a mézesheteknek Putyin és Bibi között, Izraelnek át kell értékelnie Oroszországhoz fűződő viszonyát

Az izraeli lakosság körében, akárcsak a politikai vezetésben is, nagy csalódást keltett, hogy orosz részről nem ítélték el az október 7-i terrorakciót. Viszont szinte késedelem nélkül fogadták a Hamász magas szintű delegációját Moszkvában, és minden támogatást megígértek neki. Az orosz vezetés ezzel átlépte a vörös vonalat és minden bizonnyal új fejezetet nyit a korábban szoros izraeli-orosz államközi kapcsolatokban.

Izraelnek át kell értékelnie Oroszországhoz fűződő viszonyát azok után, ahogy a Kreml reagált a Hamász terrorakciójára – így értékelte a fejleményeket egy orosz származású tekintélyes izraeli újságíró. A 73 éves Vlagyimir Bejder 28 éve él Izraelben, Szentpétervárról repatriált. A napokban az orosz ellenzéki portálnak, a novayagazeta.ru oldalnak nyilatkozva beszélt arról, hogyan élik meg mindezt az Izraelben élő oroszok.

Bejder szerint Moszkva viszonyulása a csalódáson túlmenően is érzelmeket kelt. Izraelben „undort és elkeseredést” váltott ki – és nem csak az ottani oroszok körében – az orosz ENSZ nagykövet kijelentése, miszerint „megszállóként” nincs is joguk önvédelemre. Vaszilij Nyebenzja nagykövet ráadásul téved, mert a Gázai övezet már régóta nem megszállt terület, továbbá Izrael a saját területét ért támadásra reagált, vagyis amit a diplomata mondott, „az egyszerűen ostobaság”, állította az orosz-izraeli újságíró.

Csakhogy az elmúlt hetekben már ez a hivatalos orosz nyilatkozatok alaphangja.

Az Izraelben élő oroszok kezdik átértékelni korábbi, az orosz vezetéssel szimpatizáló álláspontjukat.

Izraelben ugyanis korábban sokan nagy rokonszenvet tápláltak Moszkva politikája iránt, még azok is, akik a meglehetősen antiszemita Szovjetunióból vándoroltak ki Izraelbe. Az újságíró szerint volt ebben nosztalgia és egyfajta elismerés egyaránt. Bejder elmondta, hogy az Ukrajnát ért agresszió első napjaiban utcán, boltokban hallotta, milyen belevaló fickó ez a Putyin, biztos Gázával is boldogulna – kevesen voltak csak tisztában azzal, mi történik Ukrajnában. Azt, hogy a nácik ellen folyik a harc, persze nem hitték.

Október 7-e után azonban egyértelműbb lett sok minden: a Hamász terrorakciójára adott orosz válasz mindenkit hidegzuhanyként ért, akárcsak a dagesztáni pogrom fogadtatása. Oroszországban, a pogrom szó szülőföldjén eleinte gyakorlatilag mindenki becsukta a szemét – jegyezte meg az újságíró.

Vlagyimir Bejder szerint a hosszúra nyúlt mézeshetek, a „mézes évek” Izrael és Oroszország között véget értek.

És nemcsak az izraeliek, köztük azok, akik orosz földről repatriáltak gondolják így, hanem a nagypolitika szintjén is alighanem immár így van.

Izrael vezetői közül már senki nem engedheti meg magának, hogy ezt az irányvonalat folytassa. Oroszország igen egyértelműen nyilvánította ki Izrael-ellenes álláspontját, és nemcsak Izrael politikáját illetően, hanem magával az izraeli néppel szemben is – mondta az orosz-izraeli újságíró. „Oroszország nem ítélte el gyerekek meggyilkolását. Erre nincs bocsánat.”

Zeev Elkin harkivi születésű izraeli politikus, a knesszet képviselője, aki nem egy alkalommal tolmácsolt Benjamin Netanjahu és Vlagyimir Putyin találkozóin, kijelentette, az Oroszországhoz fűződő viszonyukért cserébe ők viszonzásul semmit sem kaptak.

Putyin és Netanjahu korábban kétségtelenül igen jóban volt egymással. Izrael visszafogottan támogatja Ukrajna honvédő háborúját. Az izraeli miniszterelnök többször adta jelét annak, hogy szüksége van az orosz nyelvű izraeliek támogatására, akik – legalábbis eddig így volt – rokonszenveznek Putyinnal.

Volt olyan választási kampány, amelyben Netanjahu Putyinnal közös fényképükkel kampányolt, és azt a gesztust sem tagadta meg az orosz elnöktől, hogy a képen ő legyen az alacsonyabb – van, akinek ez fontos.

Egy dolog azonban egy ilyen gesztus, és egészen más, ami az ország biztonságát érinti, mint például annak tudomásul vétele, amire a novayagazeta.ru is emlékeztet: Oroszország néhány éve C-400-as orosz légvédelmi rendszert telepített Szíriába, amelynek révén szinte minden láthatóvá lett a zsidó államban a túloldalról. Az izraeli kormányfő ugyan próbálta lebeszélni Putyint, de végül igen könnyen tudomásul vette a döntést. Vlagyimir Bejder szerint ez vagy azt jelenti, hogy ezek a radarok valójában semmit nem látnak, vagy azt, hogy Izraelnek, a Netanjahu-kormánynak teljesen mindegy, mennyit lát Oroszország. Az elhidegülő orosz-izraeli kapcsolatok azonban biztonságpolitikai és a szíriai orosz légvédelmi rendszer kérdéseiben is gyökeres változást hozhat. Az orosz-izraeli újságíró úgy gondolja, „A jövőben aligha fogadják el Izraelben ezt az alattvalói magatartást”.

Irán nem szívesen piszkolná be a kezét a gázai dráma ellenére sem, és láthatóan az általa támogatott Hezbollah sem kíván háborút indítani Izrael ellen. A jövő azonban kiszámíthatatlan.