;

egészségügy;szülészet;Szent Imre Kórház;orvosi ügyelet;

Képünk illusztráció

- Veszélybe került az ügyeleti ellátás a Szent Imre kórház szülészetén az orvoshiány miatt

Súlyos a helyzet, biztos megoldás egyelőre nincs.

Hónapok óta nehézkesen tudják beosztani az ügyeleteket az újbudai Szent Imre kórház szülészeti osztályán, s már arra is volt példa, hogy nem volt bent szakorvos ügyeleti időben – írta meg a hvg360.

A helyzet olyan súlyos, hogy néhány hét alatt két alkalommal is válságtanácskozást kellett összehívniuk az orvosoknak. Az osztály dolgozói több alkalommal is jelezték a vezetőségnek, hogy nincsenek elegen a stabil működéshez, érdemi megoldás viszont azóta sem született az ügyben, az áldatlan állapot miatt ugyanakkor több orvos a felmondását fontolgatja.

Miután újabb fejleményként esetenként nincs szakorvos ügyeleti időben, a lap megkereste az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ), amely megerősítette, hogy

az intézmény „lemondta az akut esetek felvételét”, a „betegutak szervezéséről” pedig bejelentést követően az Országos Mentőszolgálatnak kellett gondoskodnia.

Az intézményben fokozatosan alakult ki a szakemberhiány, a cikk szerint sokan átmentek a magánegészségügybe, miután 2021-ben a kormány úgy alakította át az egészségügyi dolgozók szolgálati jogviszonyát, hogy lényegesen megnehezítette például azt a gyakorlatot, hogy egy nőgyógyász által magánrendelésen kezelt kismama ugyanannál az orvosnál, állami intézményben szüljön. Külön engedélyeztetéshez kötötték ugyanis a másodállásokat és gyakorlatilag ellehetetlenítették a szabad orvosválasztás lehetőségeit. Mindez azért is volt nehezen érthető húzás, mert a szakorvosok bérét mindeközben kétségtelenül nagy mértékben megemelték, így a fizetés mértéke önmagában nem indokolta volna, hogy a nőgyógyászok tömegesen hagyják el az állami ellátást és átvándoroljanak a magánszektorba.

A lap szakemberhiányt firtató kérdésére az OKFŐ úgy reagált:

„Az elmúlt hónapokban öt szülész-nőgyógyász szakorvos és hat rezidens egészségügyi szolgálati jogviszonya szűnt meg. Két szakorvos jelenleg a felmondási idejét tölti, két kollégánk pedig szülési szabadságra megy”.

A hivatalos válasz szerint a kórház menedzsmentje, valamint a szülészet-nőgyógyászat szakma budapesti vezető főorvosainak folyamatos egyeztetése mellett biztosított az ellátás. Valójában azonban a helyettesítést sok esetben nagyon nehéz megoldani.

Lehetséges rendezésként az merült még fel, hogy a Szent Imre kórház a jelenleginél kevesebb mint feleannyi ügyeletet lásson el, ebben az esetben heti négy alkalommal máshova, például a Szenz János kórházba kellene a kismamákat irányítani. Azonban ott is nagy kérdés, lesz-e kapacitás ennyivel több szülés levezénylésére. Az pedig ráadásul eleve káoszos helyzetet eredményez, ha valaki arra számít, hogy a Szent Imrében szül, majd miután beindult a szülés, kiderül, hogy átvitetik a Szent Jánosba.

Budapest vezetője azt is kipróbálhatta, milyen kerekezni a bécsi utcákon.