Az abortusztilalmat ellenző aktivisták hatalmas sikerként könyvelhetik el, hogy megszavazták az „1-es kérdésként” megjelölt abortuszhoz való általános jog rögzítését az ohiói alkotmányban. Kedden Virginia és Kentucky állam mellett Ohióban is választást tartottak a törvényhozás tagjairól, másfél évvel azután, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte az általános abortuszhoz való jogról szóló Roe v. Wade döntést.
Az ohiói népszavazási kezdeményezés 56 százalékos sikert ért el, ami határozott üzenet a jövő évi választások előtt az abortusz joga mellett kiálló és a radikális jobboldalra tolódó republikánus politikusoknak egyaránt. Beszédes adat, hogy Ohio állam 18 olyan megyéjében szavaztak az abortuszhoz való jog ohiói alkotmányban rögzítésére, ahol 2020-ban többségében Donald Trumpra adták le a voksukat.
Az előzetes exit poll eredmények már előrevetítették az abortusztilalmat elutasító tábor sikerét. A függetlenek kétharmados igenje mellett a papírforma igazolódott azzal is, hogy bár Trump 2020-ban 8 százalékponttal győzött Ohio államban, az akkor Bidenre szavazók arányosan nagyobb számban képviseltették magukat az abortuszhoz való jogot támogatók körében.
Az viszont meglepetésként értékelhető, hogy ötből egy republikánus szavazó is támogatta a kezdeményezést. Az abortuszellenes érvelés előzetesen próbálta felpuhítani az ellenállást, amikor rámutatott, hogy a hatályos ohiói szabályozás szerint egyébként is engedélyezett az abortusz a terhesség 22. hetéig. Arról persze az érintettek nagyvonalúan hallgattak, hogy az állam legfelsőbb bíróságának joga van bármikor abortusztilalmat elrendelni a terhesség 6. hete után. A terhességmegszakítás jogát védelmezők hangoztatták azt az ismert érvet is, hogy ne öreg fehér férfiak mondják meg a nőknek, mit kell tenniük, ugyanis sosem voltak a helyzetükben.
Hasonlóan magabiztos győzelmeknél mindkét párt támogatói igyekeznek a maguk javára értelmezni az eseményeket. „Abortuszellenes politikusként most nagyon be lennék rezelve” – nyilatkozta a Washington Post napilapnak Tresa Undem közvélemény-kutató. Más megszólalók ugyanakkor igyekeztek tompítani az esemény élét. Kristi Hamrick, a Students for Life of America (Amerikai Diákok az Abortusz Ellen), az egyik legnagyobb amerikai abortuszellenes szervezet alelnöke szerint „az emberek túlbecsülik a referendum jelentőségét országos szinten. Minden csata más és más” – fogalmazott.
Az mindenesetre biztos, hogy Ohio választói nincsenek egyedül az álláspontjukkal a republikánus államok között sem. A hagyományosan konzervatív Kentuckyban egy demokrata politikus, Andy Beshear szintén győzni tudott a kormányzóválasztáson a hivatalban lévő Daniel Cameron ellen, nem kis részben annak köszönhetően, hogy kampányában kiállt az abortuszhoz való jog garantálásának szükségessége mellett. Az első ember, akinek megköszönte a győzelmét, egy Hadley Duvall nevű fiatal nő volt, akit 12 éves korában a nevelőapja megerőszakolt. Duvall szerepelt Beshear választási kampányvideójában, amelyben támadta Cameron kormányzó extrém módon szigorú, vérfertőzésre és a nemi erőszakra tekintet nélküli abortusztilalmi álláspontját.
A szavazók új generációinak érkeztével a republikánus párton belül is megdőlni látszik az abortusztilalom tabuja. A novemberi 8-i választásokon a republikánus párti Michigan, Montana és Kentucky állam szavazói között is stabilan 50 százalék felett volt azok aránya, akik az abortusztilalom és annak büntetőjogi következményeinek alkotmányos rögzítése ellen szavaztak. A stabilan republikánus Virginia államban elsöprő sikert arattak a demokraták a keddi választásokon, így most már nemcsak a szenátusban, de a képviselőházban is többségben lesznek. Bár Glenn Youngkin republikánus szenátornak idén nem kellett megméretnie magát, mégis igyekezett békítő hangnemet megütni, miszerint a 15 hetes türelmi idővel a korlátozott és nem tilalmas abortusz híve. A választóinak azonban ez aligha lesz elég. Az most kijelenthető ugyanis, hogy a kormányzónak, ahogy az egész Grand Old Partynak is, gyökeresen változtatni kell a szigorú abortuszpolitikáján, ha versenyben szeretnének maradni a jövő évi választásokon.