;

állatok;növények;David Attenborough;névadás;

Egy ritka amazóniai pillangót Sir David Attenboroughról neveztek el. A fekete szemű lepke (Euptychia attenboroughi) egy feltűnő példány.

- Rosszhangzású nevek alkonya

Hitler-bogár, Mussolini-pillangó - a tudósok egy része azt szorgalmazza, hogy a sértő, kevésbé vállalható nevű állatokat, növényeket a lehető leghamarabb nevezzék át. 

Azok a tudósok, akik új fajt vagy nemzetséget fedeznek fel, általában felelősséggel tartoznak az elnevezésért. Az utóbbi időben ez oda vezetett, hogy rengeteg fajt neveztek el olyan hírességekről, mint Taylor Swift , Leonardo DiCaprio és Sir David Attenborough, valamint politikai személyiségekről, például amerikai elnökökről. De a múltban  elnevezett fajok egy része mára már ellentmondásos, nem vállalható alakokról kapták a nevüket, amit a történelem meghaladott. Az Anophthalmus hitleri egy Szlovéniában 1937-ben, barlangokban talált barna, szem nélküli légyfaj; a Hypopta mussolinii egy pillangófaj; a Hibbertia nembe több száz növény tartozik, névadójuk egy angol rabszolgatartó, George Hibbert volt. “A névadások gyakran politikai indíttatásúak voltak, és a XIX.-XX. századi tudósok demográfiai összetételéből következően az ezzel megtiszteltek alapvetően fehér, felsőbb osztálybeli, európai férfiak voltak” - fejtette ki Ricardo Rocha, az Oxfordi Egyetem biológusa. Ráadásul az ilyen nevek az adott fajnak sem feltétlenül tesznek jót. A neonácik lelkesedésének következtében, akik kereskedni kezdtek az Anophthalmus hitlerivel, a légyfaj a kihalás szélére került.

Egy radikális megoldást javasoltak a tudósok, akik szerint a fajokat egyszerűen nem szabad egyedekről elnevezni. Jelenleg a másfél millió állatfaj - amelyeknek van tudományos latin neve -, húsz százalékát nevezték el emberek után. “Milyen más esetekben lehetséges, hogy valami Hitlerről legyen elnevezve? A kódoknak változniuk és alkalmazkodniuk kell, mint ahogy a társadalom más területein is történik” - mutatott rá Estrela Figueiredo, Dél-Afrikai Nelson Mandela Egyetemről. 

A biológiai rendszertan jelenlegi szabályai nem engedik a korábban adott nevek törlését, megváltoztatását, de több tudós szerint a szabályokat meg kell változtatni, hogy a múltban adott, ma már ellenérzést keltő elnevezések megszűnjenek. Az állatfajok elnevezésével megbízott szervező testület azonban határozottan ellenzi az elképzelést. Mások szerint ez túl bonyolult, hosszú folyamat lenne, az eredménye zavart is kelthet. Csak akkor van rá szükség, ha valami hibás az elnevezésben, vagy valamelyiket elnézték az évek során.

Az Amerikai Madártani Társaság (AOS) múlt héten jelentette be, hogy 70-80 madárfaj angol nevét fogják megváltoztatni, mert rasszista felhangokkal bírnak. “A neveknek hatalmuk van, és sok madár angol elnevezése manapság már olyan asszociációkat kelt a múlttal kapcsolatban, ami ártalmas és kirekesztő” - áll Colleen Handel, az AOS elnöke közleményében. A Madárnevet a Madaraknak társaság üdvözölte a társaság szándékát a nevek megváltoztatására, példaként hozták fel a Hammond légykapót, amelyet William Alexander Hammond után neveztek el, aki a polgárháború alatt a hadsereg egészségügyi főtisztje volt, és nagyon kemény rasszista nézeteiről volt ismert. Judith Scarl, az AOS igazgatója rámutatott: már régóta nem megfelelő az, ahogyan a madarakat elnevezik, és a tudósoknak meg kellene szüntetniük ezt a gyakorlatot. “A kirekesztő elnevezések az 1800-as években alakultak ki, amit beárnyékol a rasszizmus és a nőgyűlölet, ez ma már számunkra nem elfogadható. Itt az idő, hogy megfordítsuk ezt a folyamatot, és a madarakra fókuszáljunk” - mondta Scarl. A madárátnevezési mozgalom már régebben elkezdődött, de 2020-ban új lendületet kapott, amikor sportegyesületek, iskolák rasszista vagy más módon sértő nevei is kereszttűzbe kerültek. Az AOS 2022-ben hozott létre egy bizottságot, hogy javaslatot tegyen az új nevekre, a múlt heti bejelentés erre reagált, az átnevezési folyamatot jövőre megkezdik. 

A Nemzetközi Botanikai Kongresszus jövő nyáron Madridban megvitatja, kivezessék-e bizonyos növények rosszul hangzó tudományos, latin nevét, amelyek joggal keltenek ma már megütközést. Ezzel szemben a nemzetközi állatnévadási szervezet, az International Commission on Zoological Nomenclature (ICZN) azt közölte, megmaradnak az eredeti elnevezéseknél, származzanak azok bárhonnan.

Jelenleg több mint négymilliárd ember használja aktívan, ez óriási mennyiségű energiafogyasztással jár az adatközpontokban, távközlési hálózatokban és felhasználói eszközökben.