Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ismét elutasította a gázai tűzszünet lehetőségét mindaddig, amíg a Hamász által az október 7-i, rajtaütésszerű támadás során elfogott több mint 240 túszhaza nem tér az övezetből – írja a The Guardian.
„Nem lesz tűzszünet, míg a túszok vissza nem térnek, ezt az ellenségeinkkel és a barátainkkal egyaránt közöljük” – üzente Netanjahu.
Mark Regev, az izraeli kormányfő vezető tanácsadója a BBC-nek ugyancsak azt mondta, Izrael nyitott az úgynevezett humanitárius tűzszünet lehetőségére, de ennek tartalmaznia kell egy „elmozdulást a túszkérdésben”. A harcok szüneteltetéséről szóló megállapodásnak „a mi szempontunkból magában kell foglalnia a túszok szabadon bocsátását” – jelentette ki.
Azzal kapcsolatban, hogy a Hamász szerint eddig 60 túszt öltek meg izraeli csapások Gázában, úgy reagált, szerinte ez a terrorszervezet „pszichológiai propagandájának a része”.
„Azt akarják, hogy ne támadjuk tovább őket, ezért azt állítják, hogy a saját embereinket öljük meg. Ez nyilvánvalóan nem igaz”
– fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy az elkövetkező időszakban bejuthat-e üzemagyag segélyszállító teherautókon keresztül Gázába, Mark Regev közölte: Izrael már beleegyezett abba, hogy az övezetben korlátlanul hozzáférhessenek élelmiszerhez, gyógyszerhez és vízhez. „Az üzemanyag ügye sokkal érzékenyebb, mert ez képes működtetni a kórházi generátorokat – ami jó dolog –, de a Hamász katonai gépezetét is hajtja, különösen azt, amivel képes rakétákat lőni Izrael területére” – monda az izraeli kormányfő tanácsadója.
Egy izraeli miniszter arról beszélt, akár atomcsapást is lehetne mérni a Gázai övezetre, Benjámin Netanjahu elhatárolódottEgyiptom felfüggesztette a külföldiek és a sérültek evakuálását
Biztonsági és egészségügyi források szerint Egyiptom szombaton felfüggesztette a külföldi útlevéllel a Gázai övezetben tartózkodók és a súlyos sérültek evakuálását a rafahi átkelőn keresztül, miután Izrael csapást mért egy mentőautóra a Dar al-Sifa kórház bejárata közelében. A segélyszállító teherautók továbbra is bejuthatnak a határátkelőn Gázába. Izrael később közölte, hogy a Hamász mentőautókkal szállítja a harcosait.
Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője eközben arra szólította fel a Hamászt, hogy hagyja abba a gázai kórházi létesítmények használatát. „Nem fogadjuk el, hogy kórházakat használnak a terrorinfrastruktúra elrejtésére” – szögezte le. Korábban azt mondta, hogy a Hamász egy kórház 75 méteres körzetéből lő ki rakétákat, mivel tudja, hogy ha Izrael válaszcsapást mérne, az kárt okozna az intézményben.
A Hamász által irányított Gázai övezet egészségügyi minisztériumának legfrissebb jelentése szerint október 7. óta 9770 ember, köztük 4008 gyerek vesztette életét a térségben. Ciszjordániában 152 palesztint halt meg, a sebesültek száma 2100. Egyiptomot arra kérték, engedje be a mentőket a rafahi átkelőn keresztül a Gázai övezetbe, hogy elláthassák a sebesülteket.
Ismét menekülttábort bombázott Izrael Gázában, több tucat ember meghaltMint arról a Népszava is beszámolt, szombaton késő este robbanás sújtotta a Gázai középső részén található Al-Maghazi menekülttábort. Mohammad al Hajdzs, a közeli deir al-balai al-Aksza kórház kommunikációs igazgatója a CNN-nek azt mondta, a tábort izraeli légicsapás sújtotta, melynek következtében 52 ember vesztette életét. Khalil Al-Daqran, a kórház ápolási osztályának vezetője elmondása szerint legkevesebb 33 holttestet látott a robbanás után, sok áldozat nő és gyerek volt, a légicsapás idején tele voltak a környező épületek. Az izraeli hadsereg (IDF) nem nyilatkozott arról, hogy célba vették-e a területet, csupán annyit közöltek, hogy vizsgálják az eset körülményeit.
Ismét menekülésre szólították fel a civileket
Szombat este az izraeli hadsereg szóvivője a korábban Twitter néven ismert X-en közölte, vasárnapra időkeretet szabtak meg a Gázai övezetben élő civileknek a tengerparti régió déli részére történő meneküléshez.
Az izraeli erők helyi idő szerint 10 és 14 óra között (közép-európai idő szerint 9 és 13 óra között) engedélyeznék a forgalmat egy kijelölt útvonalon.
A hadsereg az MTI összefoglalója szerint egy térképet is közzétett a kijelölt útvonalról. A szóvivő felszólította az embereket, hogy saját biztonságuk érdekében használják ki az alkalmat és induljanak dél felé.
A Palesztin Nemzeti Hatóság átvenné Gáza irányítását
Antony Blinken amerikai külügyminiszter előre be nem jelentett látogatást tett Rámalláhban, ahol találkozott Mahmúd Abbász palesztin elnökkel. Abbász a The Guardian szerint az egyeztetés során azonnali tűzszünetet szorgalmazott és humanitárius segélyek szállítását sürgette Gázába. Blinken megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét az életmentő humanitárius segítségnyújtás és az alapvető szolgáltatások újraindítása mellett, de a tűzszünetre irányuló felszólításokat nem volt hajlandó támogatni, mondván, hogy ez lehetővé tenné a Hamász újracsoportosítását.
A megbeszélés végén Abbász kijelentette, hogy a Gázai övezet a palesztin állam elválaszthatatlan része, és
a palesztin hatóság kész teljes mértékben felelősséget vállalni érte a létrejövő palesztin állam keretein belül: Ciszjordánia, a Gázai övezet és Kelet-Jeruzsálem egész területének átfogó politikai rendezésével.
„Az izraeli megszállás teljes felelősséget visel mindenért, ami történik, és a katonai megoldások nem fogják megteremteni Izrael biztonságát” – tette hozzá a palesztin elnök.
Blinken látogatása miatt kisebb tiltakozások voltak Rámalláhban.
Az amerikai külügyminiszter Ciprusra is ellátogatott, akol Níkosz Hrisztodulídisz elnökkel egyeztetett arról a ciprusi javaslatról, mellyel létrejönne egy tengeri humanitárius folyosó a Gázába történő segélyszállítás érdekében.
Folytatódik az egyre véresebb szárazföldi háború Gázában, az Egyesült Államok is elutasítja a tűzszünet ötletétIzrael csapást mért egy mentőautókból álló gázai konvojra, azt állítja, a Hamász terroristáival végzett Nem üzent hadat a Hezbollah vezetője, az izraeli miniszterelnök szerint tűzszünet csak akkor lehet, ha a Hamász az összes túszát elengedi