Még október elején Rétvári Bence belügyi államtitkár megpróbálta sikerként tálalni a kormánypárti Magyar Nemzetnek azt, hogy 1205 pedagógus távozott a státusztörvény miatt, mondván, hogy ez a tanárok alig egy százaléka (az más kérdés, hogy előtte is már 16 ezer pedagógus hiányzott a rendszerből - a szerk.). A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ezek után kikért egy részletes adatsort tankerületekre lebontva, ezeket az RTL Híradóval ismertették.
Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője elmondta, idén január óta az adatok szerint 2150 tanár távozott a rendszerből. A legtöbben a közép-pesti tankerületben mondtak fel, ott 160 iskolai dolgozó mondott búcsút a pályájának az év eleje óta, s ebből 103 pedagógus szeptember óta, a státusztörvény hatályba lépésével mondott fel. A belső-pesti tankerületből év eleje óta 115 iskolai dolgozó, a státusztörvény miatt pedig 41 tanár távozott. A külső-pesti tankerületből nem kapott adatokat a szakszervezet, mindenesetre a budapesti adatokat összesítve arra jutottak, hogy a fővárosban legkevesebb 319 tanár mondott fel a státusztörvény miatt és év eleje óta minimum 647-tel kevesebb iskolai alkalmazott dolgozik.
A vidéki tankerületek közül Érden a legrosszabb a helyzet, itt év eleje óta 98 iskolai alkalmazott, szeptember óta pedig 47 a távozó pedagógusok száma.
Az RTL Híradó megkeresésére a Belügyminisztérium megismételte, hogy a pedagógusok több mint 99 százaléka a pályán maradt, továbbá azt állították, hogy szeptember óta 863 új pedagógus létesített jogviszonyt.