A külföldi embercsempészek szabadon engedésének alkalmazási szabályairól tett fel kérdéseket a legfőbb ügyésznek a Jobbik-Konzervatívok frakcióvezetője.
Lukács László György a többi között azt kifogásolta, hogy a rendelet szerinti reintegrációs őrizet feltételeinek fennállásáról és ezek megállapításáról a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka dönt, egy személyben, az ellen nincs jogorvoslat, így annak hibás megítélése esetén sem áll rendelkezésre sem a bíróság, sem a vádképviselet részéről korrekció.
Eddig legkevesebb 1385 embercsempészt eresztett szélnek az Orbán-kormányKocsis Mátét kérdeztük vesztegetésről, oroszokról és embercsempészetről, a végére összeomlott egy kicsit – Videó!Emiatt többek közt arra volt kíváncsi, célravezetőnek tartja-e a jogbiztonság érvényesülése szempontjából mindezt, s nem csorbul-e a fent említett rendelet hatására az állami büntetőhatalom érvényesítésére vonatkozó ügyészi vádhatósági jogkör. Az ellenzéki politikus azt is szerette volna megtudakolni a legfőbb ügyésztől, tett vagy tesz-e észrevételeket a kormánynál a rendelettel és a körülötte kialakuló gyakorlattal kapcsolatban.
Ki nem találnák, hogy Rétvári Bence szerint miért kell szabadon engedni az embercsempészeket„Valamely jogszabály szakmai tartalmának meghatározása, valamint a norma hatályosulásának figyelemmel kísérése a jogalkotó feladata és felelőssége, a jogszabály alkotmányosságának vizsgálata pedig az Alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik” - olvasható Polt Péter válaszában. A vádhatóság első embere kijelentette, hogy az embercsempészek reintegrációs őrizetéről szóló kormányrendelet az ügyészség vádhatósági jogkörét nem érinti. Az ügyészség alkotmányos feladatainak ellátásával összefüggő, hatályos jogszabályokkal kapcsolatos észrevételeiről, javaslatairól, közvetlenül tájékoztatja a jogalkotót - zárul a reakció.
Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarország ellen az embercsempészek szabadon engedése miatt