;

ENSZ;Gázai övezet;civil áldozatok;izraeli-palesztin konfliktus;Antony Blinken;

- Palesztinpárti tüntetők zavarták meg az amerikai külügyminiszter szenátusi meghallgatását, már több mint 3500 gyerek halt meg Gázában

Az ENSZ egyik vezető emberi jogi biztosa lemondott, amiért a világszervezet nem tudta megakadályozni a vérontást.

A palesztin szélsőséges Hamász október 7-i, 1400 halálos áldozatot követelő terrortámadása óta elindított izraeli megtorlásban mostanra legkevesebb 8525 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg. Az áldozatok több mint harmada, 3542 gyerek – közölte a gázai egészségügyi minisztérium nyomán a The Guardian.

Asraf al-Kudra, a tárca szóvivőjének nyilatkozata szerint mintegy 130 egészségügyi dolgozó vesztette életét, emellett 15 kórház, valamint 32 egészségügyi központ vált működésképtelenné az izraeli támadások következtében.

Az izraeli hadsereg (IDF) eközben azt közölte, hogy 240-re emelkedett azoknak a túszoknak a száma, akiket tudomásuk szerint a Hamász ejtett foglyul. Daniel Hagari, az IDF szóvivője azt is közölte, hogy hatástalanítottak egy, a Vörös-tenger felől érkező drónt. Jemen miniszterelnöke, Abdel-Aziz bin Habtour az AFP-nek nyilatkozva vállalta, hogy a rakéta hozzájuk tartozik. Daniel Hagari a gázai civil áldozatok magas számát ismét azzal magyarázta, hogy a Hamász élő pajzsként használja őket.

Az izraeli csapatok kedden a hajnali órákban felrobbantották Száleh al-Arourinak, a Hamász-erők száműzött parancsnokának családi házát a megszállt Ciszjordániában. A helyi lakosok szerint a Hamász-vezér egyébként nem is ott lakott. A Hamász által foglyul ejtett túszok szabadon bocsátásának Izrael jelen állás szerint nem látja esélyét.

Az IDF 300 különböző helyszínen mért csapást, ezek Jonathan Conricus szóvivő szerint a Gázai övezet minden részére kiterjednek.

Elfoglalták a Hamász egyik katonai erődítményét, ahol 50 terroristát öltek meg. A hadsereg ismét felszólította a lakosságot, hogy vonuljanak délre. Egy másik izraeli támadás után 47, valószínűleg civil holttest került elő eddig a romok alól, miután a Gáza északi részén található Dzsabália menekülttáborban lakóházakat ért légicsapás.

A gázai egészségügyi minisztérium több mint 50-re teszi az ebben a támadásban megöltek számát, körülbelül 150-re pedig a sebesültekét.

Az AFP jelentése szerint a 47 halálos áldozat videófelvételeken is látható, s bámészkodók tucatjait lehetett látni két, hatalmas kráter szélén, miközben a helyiek még kutatnak esetleges túlélők után.

Az Egyesült Államokban eközben palesztin párti tüntetők zavarták meg Antony Blinken amerikai külügyminiszter szenátusi meghallgatását. A demonstrálók vörös festékkel kenték be a kezüket, az erről szóló felvétel tanúsága szerint azt követelték, hogy Washington „állítsa le a népirtás finanszírozását”, továbbá, hogy mentsék meg a gázai gyerekeket és legyen azonnali tűzszünet az Izrael támadása alatt álló térségben. Az Izrael számára rendszeres támogatást nyújtó Egyesült Államok jelenleg egy mészárlást támogat – kiabálták. A tüntetőket a rendőrök kivezették a teremből, közben Antony Blinken láthatóan feszengett.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi főképviselője megismételte az EU felhívását a Hamászhoz arról, hogy azonnal engedje el a fogvatartott izraeli túszokat, egyúttal döbbenetének adott hangot Shani Louk izraeli túsz brutális meggyilkolása miatt. Másrészt ugyanakkor „határozottan elítélte” az izraeli telepesek palesztinok elleni támadásait a megszállt Ciszjordániában, ahol már 120-nál tart a megölt palesztinok száma a ramallahi székhelyű egészségügyi tárca tájékoztatása szerint. Josep Borrell a szaúd-arábiai, a jordániai és az egyiptomi külügyminiszterrel, valamint az Iszlám Együttműködési Szervezet főtitkárával, Hisszein Brahim Tahával folytatott megbeszéléseket az ügyben.

Mindeközben az ENSZ egyik magas rangú emberi jogi biztosa, a szervezet New York-i székhelyének igazgatója, Craig Mokhiber bejelentette a lemondását, miután álláspontja szerint egy népirtás bontakozik ki a szemünk láttára, az ENSZ pedig kudarcot vallott ennek megakadályozásában.

Lemondó nyilatkozatában igen élesen fogalmazott: mint mondta, a palesztin nép jelenleg tapasztalt mértékű lemészárlása egy etnonacionalista telepes gyarmattartó ideológiában gyökerezik, a palesztinok több évtizedes, szisztematikus üldöztetése előzte meg, s a térségben apartheid uralkodik. A gázai helyzet „a népirtás tankönyvi esete”, amelyben az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Európa számos kormánya is cinkos – jelentette ki.

Craig Mokhiber annak ellenére fogalmazta meg szavait, hogy az ENSZ meglehetősen éles konfliktusba került Izraellel a megtorlás miatt, olyannyira, hogy Tel-Aviv egyebek között António Guterres ENSZ-főtitkár lemondását követeli, képviselőiktől pedig megtagadták a vízumot. Az ENSZ-főtitkár egyébként a mai napon megismételte felszólítását, miszerint azonnali humanitárius tűzszünetre van szükség Gázában és biztosítani kell a humanitárius segítségnyújtást. Elítélte a civilek meggyilkolását, egyúttal döbbenetének adott hangot azok miatt a hírek miatt, melyek szerint az áldozatok mintegy kétharmada nő és gyerek. Mindemellett a Hamász által elhurcolt túszok azonnali szabadon engedését követelte, és mindkét háborús felet emlékeztette arra, hogy a nemzetközi jog „nem egy a la carte menü, amelyről szabadon lehet válogatni”.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik tisztviselője azt közölte, hogy közegészségügyi katasztrófa közeleg Gázában a túlzsúfoltság, a tömeges kiszorítások, valamint a víz- és közegészségügyi infrastruktúra károsodása miatt. Ugyanezen a sajtótájékoztatón az ENSZ gyermekvédelmi szervezetének (UNICEF) szóvivője figyelmeztetett a csecsemőhalál magas kockázatára a kiszáradás miatt, ugyanis a normál vízkészletnek mindössze 5 százaléka áll rendelkezésre.

Megdöbbenést keltett az a múlt pénteken nyilvánosságra hozott jelentés, amely az első hivatalos összegzés a papi pedofília eseteiről az ibériai országban.