Amíg Orbán Viktor aláírja az Európai Unió egységét deklaráló nyilatkozatokat, és tartja magát azokhoz, addig a partnerei nem fogják tetemre hívni különutas politikája és a közösséget becsmérlő állításai miatt – derült ki a múlt heti EU csúcstalálkozó idején elhangzott nyilvános megjegyzésekből és a Népszava brüsszeli forrásaitól származó információkból. Bár megfigyelők számítottak rá, hogy az október közepén lezajlott Orbán-Putyin találkozó miatt többen bírálni fogják a magyar miniszterelnököt, a reakciók alulmúlták a várakozásokat: a zárt ajtók mögött tartott megbeszélésen alig néhány állam- és kormányfő tartotta fontosnak, hogy felemlegesse a szokatlan pekingi randevút. Az ovális asztal körül nem igazán kapott visszhangot Orbánnak a brüsszeli tanácskozás elé időzített megjegyzése a Szovjetunió és az Európai Unió közötti hasonlóságokról is.
– Az egyik oldalon vannak a beszédek, a retorika, a kommunikáció, a másikon meg ott van a lényeg, a tartalom. Nekem az a feladatom, hogy megőrizzem az európai egységet. Könnyű ez? Nem. Magától megy? Nem. Sok erőfeszítést igényel, hogy meghallgassuk egymást és kompromisszumokat kössünk, de az EU mindig is a kompromisszumok terepe volt – válaszolta a Népszava brüsszeli tudósítójának Charles Michel, a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács elnöke, amikor egy szűk körben tartott sajtóbeszélgetésen arról kérdeztük, mikor kívánja a vezetői fórum napirendjére tűzni a „bajkeverő” magyar kormányfő húzásait.
Charles Michel a sajtóbeszélgetésen érzékeltette, hogy Orbán Viktor konstruktív résztvevője a vitáknak: – A mai nap jó alkalom volt, hogy meghallgassuk Orbán urat és másokat, és megértsük, hogy mi a véleményük, mit kellene tennünk a jövőben Oroszországgal, Ukrajnával és más nemzetközi ügyekkel kapcsolatban. Több résztvevő szóba hozta a Putyin és Orbán közötti találkozót, és én is elmondtam, hogy nem javasoltam a megtartását. De ezek a nézeteltérések nem akadályozták meg, hogy az Európai Tanács egységet mutasson – hangsúlyozta a belga politikus, aki kiemelte:
számos ügyben nem csak Magyarországnak, hanem más tagállamoknak is megvan a maguk különvéleménye. Ezek sokszor kevésbé látható, de nagyon határozott álláspontok, amelyeket a találkozókon kell közös nevezőre hozni.
Hasonlóan értékelte Orbán Viktor szereplését a magyar miniszterelnökkel egyébként meglehetősen kritikus Kaja Kallas észt kormányfő is, aki a Politico brüsszeli hírportál szerint újságíróknak kifejtette:
– Az Európai Tanácsban azt tapasztalom, például Magyarországgal kapcsolatban is, hogy a vezetők mondanak valamit a sajtónak, majd bemennek a terembe, és egyetértenek a többiekkel. Amíg helytelen dolgokat állítanak, de helyes dolgokat cselekednek, addig szerintem rendben vagyunk
– fogalmazott. Lapunknak több neve mellőzését kérő EU forrás is megerősítette, hogy Orbán Viktor hozzászólásai az Európai Tanács ülésein általában lényegretörőek és segítik a nézetek tisztázását.
Sok mindent elnéznek Orbán Viktornak, amíg hozzájárul az EU egységéhezA múlt heti brüsszeli csúcsot megelőző hetekben névvel és név nélkül nyilatkozó politikusok és diplomaták egész sora fejezte ki rosszallását amiatt, hogy egy uniós tagállam vezetője tárgyalóasztalhoz ült a Nemzetközi Büntetőbíróság által körözött orosz elnökkel. A balti államok képviselői élen jártak a kritikában, Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter például a tárcavezetők egyik tanácskozásán külön kérte Szijjártó Pétert, hogy minden alkalommal, amikor megszólal, tegye egyértelművé, hogy a saját véleményét vagy a Kremlét mondja-e. A csúcsra érkező balti vezetők a kamerák előtt ugyan bírálták a találkozót, de a tárgyalóteremben egyikük sem hozakodott elő az Orbán-Putyin találkozóval, informálta lapunkat egy EU forrás, aki követte a tanácskozás menetét.
A négy fal között Xavier Bettel távozó luxemburgi miniszterelnök ütötte meg a legkeményebb hangot, ő a sajtónak és a kollégáinak is ugyanazt mondta: Orbán Viktor ezzel a lépésével megsértette a fronton harcoló ukrán katonákat. Mark Rutte holland kormányfő, aki általában nem tesz lakatot a szájára, riporterek előtt ugyan „ízléstelennek” nevezte a pekingi kézfogást, de hozzátette: „Orbánnak ezek a furcsa akciói eddig nem befolyásolták az EU egységét Ukrajna támogatásában”. Amit a magyar miniszterelnök által is jóváhagyott brüsszeli zárónyilatkozat így fogalmaz meg: „Az Európai Unió továbbra is erőteljes pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást fog nyújtani Ukrajnának és népének, ameddig csak szükséges”.
Luxemburgi miniszterelnök: Nem szabad Orbán Viktor túszaivá válnunkA francia elnök fogta magát, és lassan is elmagyarázta Orbán Viktornak, mi a különbség Brüsszel és Moszkva között Hiába hallgatták el és tagadták, csak találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin