Litvánia;fenyegetőzés;Belarusz;

- A Lukasenka-rezsim egyik embere megtámadná a NATO-tag Litvániát, de ez a III. világháború kirobbanásához vezetne

A vilniusi vezetés utazási és importszankciókat vetett ki Belaruszra.

Figyelemre méltó kijelentéseket tett a minap a Belarusz Biztonsági Tanács első helyettes titkára egy minszki eseményen. 

Pavel Muravejko felidézte, hogy Litvánia nemrégiben beutazási korlátozásokat fogadott el Belarusszal szemben, több határátkelőhelyet lezárt, turistavízumok kiadását függesztette fel. A tisztviselő szerint ez a két ország közötti tranzitforgalom ellehetetlenítését eredményezte. (Litvánia biztosítja a legrövidebb utat Belaruszból a Lengyelország és Litvánia között fekvő Kalinyingrádi területre.)

Pavel Muraveiko ezekre a döntésekre reagált azzal, hogy Belarusznak minden joga meg van ahhoz, hogy erőszakot alkalmazzon Litvániával szemben, mivel az ország gyakorlatilag megtiltotta, hogy a belaruszok átvigyék az áruikat a határon. 

„A nemzetközi jog minden normája szerint egy ilyen lépés gazdasági agressziónak minősül. Az elemi logika szempontjából minden okunk megvan arra, hogy fegyveres erőt alkalmazzunk a számunkra létfontosságú folyosó áttörésére”

- érvelt Muraveiko az Evening Minsk című független belarusz lap tudósítása szerint. Ezt a Newsweek szemlézte.

Amennyiben a Lukasenka-rezsim katonai akciót hajtana végre Litvániával szemben, az gyakorlatilag kirobbantaná a III. világháborút, mivel a balti állam tagja a NATO-nak, az észak-atlanti szerződés 5. cikkelye pedig kimondja, hogy ha a 31 közül bármelyik tagországa ellen támadás indul, az az összes tagország elleni támadásnak minősül és katonai segítséget nyújtania megtámadott országnak. Hasonló rendelkezés van érvényben Belarusz esetében is, amely Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország, Örményország és Tádzsikisztán mellett tagja a „keleti NATO” becenéven ismert Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB). 

Lassan halad a szárazföldi hadművelet.