Évek óta jogi és PR-eszközökkel vívott csata folyik Európában az egyik legelterjedtebb gyomirtó, a glifozát használatáról, illetve betiltásáról. A váltakozó eredményekkel zajló küzdelem (amelyben az Orbán-kormány nehezen megmagyarázható módon mindig a vegyszergyártó multik oldalán avatkozott be) most fordulóponthoz érkezett az olaszországi Ramazzini Intézet által koordinált Globális glifozát-tanulmány bemutatásával. A dokumentum a kemikália használatának korlátozását sürgetők érveit erősíti: állatkísérletek sokasága támasztja alá, hogy a már más kutatások alapján, korábban is rákkeltőnek vélt glifozát alacsony koncentrációban is leukémiás esetek kialakulásához vezet fiatal patkányoknál a korai kitettséget követően.
A szerda este Bolognában, nemzetközi konferencia keretében bemutatott tanulmány fontos pillanatban érkezett: heteken belül dönt az EU a glifozát használatát 10 évvel meghosszabbítani kívánó javaslatról (októberben már szavaztak róla, de nem érték el az újraengedélyezéshez szükséges minősített többséget; akkor 9 ország ellenezte a többi tagállam – köztük hazánk – támogatta a glifozát újraengedélyezését). Az új kutatási eredmények függvényében nehezebb lesz azt állítani, hogy a glifozát kockázatmentes, illetve hogy pusztán az elővigyázatosság elve alapján indokolatlan a használat korlátozása. A témával foglalkozó civil szervezetek – köztük a Pesticide Action Network (PAN) Europe, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a WeMove – máris felszólították az Európai Bizottságot, hogy vonja vissza a glifozát engedélyének megújítására vonatkozó aktuális javaslatát.
„Az uniós intézményeknek messzemenően figyelembe kell venniük ezt a magas színvonalú tanulmányt, amely riasztó új bizonyítékokkal egészíti ki a glifozátnak a nyirokrendszerben kifejtett rákkeltő hatásáról szóló korábbi megállapításokat, amelyeket egérkísérletek és humán epidemiológiai tanulmányok is alátámasztanak”
– hangsúlyozza az MTVSZ lapunkhoz is eljuttatott közleményében Simon Gergely, a PAN Europe szakértője. „A tanulmány alátámasztja, hogy a glifozát engedélyének megújítását célzó javaslat megkérdőjelezhető, sőt egyértelműen ellentétes az uniós jogszabályokkal. Az európai hatóságok óriási hibát követtek el, amikor azt a következtetést vonták le, hogy a glifozát és az arra épülő készítmények biztonságosak. Most az lenne az egyetlen helyes lépés, ha az EU visszavonná a jelenlegi javaslatot, és nem járulna hozzá a glifozát újraengedélyezéséhez” – fogalmazott Angeliki Lysimachou, PAN Europe tudományos és szakpolitikai vezetője.
Az uniós jog értelmében az olyan növényvédő szereket, amelyek potenciálisan károsíthatják az emberi egészséget és/vagy a környezetet, ki kell vonni a forgalomból.
Az Európai Unió Bírósága egyik releváns döntése alapján a termékeket és hatóanyagokat alaposan meg kell vizsgálni annak bizonyítására, hogy nem okoznak hosszú távú toxicitást és/vagy rákkeltő hatást. Az eddig megvizsgált glifozát-tartalmú termékek egyikéről, a BioFlow-ról az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrégiben mégis azt állapította meg: a használatával kapcsolatban „nincs kritikus aggodalomra okot adó terület” vagyis az emberi egészség és a környezet szempontjából – papíron – megfelel az engedélyezéshez szükséges valamennyi biztonsági kritériumnak. A mostani patkánykísérletekben egy másik szer mellett éppen a BioFlow hatásait vizsgálták.
Európai tanulmány igazolja, hogy elhagyható a glifozátFidrich Róbert, az MTVSZ programvezetője jelezte:
arra szólítják fel a magyar kormányt, hogy az új információk tükrében változtassa meg a rákkeltő kockázatú glifozát további használatát eddig támogató álláspontját, amiatt is, mivel Magyarország vezeti az Európai Unióban a daganatos megbetegedések miatti elhalálozások listáját.
Daniele Mandrioli, a Global Glyphosate Study koordinátora, a Ramazzini Intézet igazgatója úgy fogalmazott: a kísérletben használt fiatal patkányok, amelyeknél a leukémiás elhullások többsége előfordult, a megfelelő tudományos analógiák alapján 40 év alatti életkorú felnőtteknek felelnek meg. Ez volt legátfogóbb toxikológiai tanulmány, amelyet valaha is végeztek glifozáttal és glifozát alapú gyomirtókkal, és a kutatók szerint létfontosságú adatokat szolgáltathat a kormányzati szabályozó hatóságok, a döntéshozók és a nagyközönség számára. Lefedi a glifozát és a glifozát alapú gyomirtó szerek több egészségügyi paraméterre gyakorolt hatását, beleértve a rákkeltő hatást, a neurotoxicitást, a többgenerációs hatásokat, a szervi toxicitást, az endokrin zavarokat és a születés előtti fejlődési toxicitást. A tanulmányból több, lektorált cikk készül, ezek várhatóan 2024 elejétől jelennek meg a tudományos sajtóban. „Ugyanakkor ezek a kezdeti eredmények olyan fontosak a közegészségügy szempontjából, hogy úgy döntöttünk, elengedhetetlen, hogy most bemutassuk azokat. A következő hetekben a teljes vizsgálati eredmény nyilvánossá válik” – szögezte le Mandrioli. Korábban egy sokkal kisebb kiterjedésű vizsgálat az endokrin rendszert károsító hatásokat is kimutatott a terhesség alatt glifozátnak kitett anyák és újszülöttek körében.
Glifozát-szappanopera: egérutat kap az EU-ban veszélyes gyomirtóAggasztó a helyzet, ötből négy amerikai szervezetében van veszélyes gyomirtó szer