Izrael;Szijjártó Péter;harmadik világháború;

- Szijjártó Péter szerint az izraeli háború kiszélesedésével rendkívüli közelségbe kerülne a harmadik világháború

A külügyminiszter arról is beszélt, hogy a Gázában tartózkodó magyar állampolgárokkal folyamatos a kapcsolattartás, és mindannyian épségben vannak.

Rendkívüli közelségbe kerülne a harmadik világháború azzal, ha újabb államközi fegyveres konfliktussá szélesedne ki az izraeli terrorellenes művelet, ez súlyos kihatással lenne a globális biztonságra – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden New Yorkban.

A külügyi tárca közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) ülésére érkezve felidézte, hogy a világot most leginkább az Izraelben kirobbant konfliktus aggasztja, ezért számos európai és észak-amerikai állam is külügyminiszteri szinten képviselteti magát a közel-keleti helyzettel foglalkozó délutáni vitán.

„Világosan kell beszélni, Izraelt brutális terrortámadás érte, mivel több ezer rakétát kilőni egy szuverén ország területére, megölni nagy számban civileket, túszokat ejteni, azt nem lehet másként értelmezni” – jelentette ki.

„És ez ellen a brutális terrortámadás ellen Izraelnek igenis joga van fellépni. Izraelnek igenis joga van az önvédelemhez”

– szögezte le, aláhúzva, hogy le kell győzni a támadás mögött álló terrorszervezetet.

Majd hozzátette, hogy ugyanakkor a világ jelentős része szeretné elkerülni, hogy ez a terrorellenes harc államközi háborúvá váljon, miután ez lenne az igazi nagy globális biztonsági tragédia. – Ha így lenne, akkor azt gondolom, hogy annak a végét lehetetlen lenne kiszámítani – mondta a tárcavezető, és kiemelte,

az ukrajnai háborút, az afrikai terrortámadásokat, továbbá egy esetlegesen országok közötti háborúvá alakuló közel-keleti konfliktust összeadva már nagyon-nagyon közel kerülnénk ahhoz, amit a harmadik világháborúnak nevezünk.

Szijjártó Péter közölte, hogy korábban egyeztetett egyiptomi, jordániai és egyesült arab emírségekbeli kollégájával is, és rámutatott, hogy ezek az országok mind fontos stabilizáló szerepet játszanak a közel-keleti térségben. Lényegesnek nevezte azon arab országok támogatását, amelyek az eddigiekben „visszafogottságukkal, konstruktivitásukkal, pozitív hozzáállásukkal” főszerepet játszottak abban, hogy a régióban biztonság, stabilitás uralkodott, hogy hosszú évtizedek kudarcai után újra felcsillant a béke reménye az Ábrahám-megállapodások nyomán.

– Nagyon fontos, hogy ez a terrortámadás és az annak következtében elinduló terrorellenes küzdelem ne tegye végérvényesen elveszetté mindazokat a vívmányokat, mindazt az előrehaladást és a békének mindazt a reményét, amelyet az Ábrahám-megállapodások hoztak el – mondta.

Közölte, hogy Egyiptom hatalmas segítséget jelent Európa számára az illegális bevándorlás féken tartásában, a stabilitásának megbomlásával a kontinens elviselhetetlen terheket jelentő nyomás alá kerülne. Ráadásul az ország szerepe azért is nagyon fontos, mert a Gázai övezetet kizárólag erre lehet elhagyni a szárazföldön.

„Ha nem tudjuk megtartani a terrorellenes harcot terrorellenes harcnak, és az átalakul országok közötti háborúvá, akkor az egy csomó ország stabilitásának megroppanásával járhatna, kiszámíthatatlan lenne a végeredménye, s nagyon könnyedén olyan biztonsági nyomást helyezhetne Európára, amely már az Ukrajnából származó biztonsági nyomással együtt kezelhetetlen terhet jelentene” – mondta Szijjártó Péter.

Ezután beszélt a Gázában tartózkodó tizenöt magyar állampolgár ügyéről is:

azt mondta, hogy folyamatos velük a kapcsolattartás, mindannyian épségben vannak, az Orbán-kormány pedig továbbra is keresi a terület elhagyásának fizikai, jogi, biztonsági lehetőségeit.

„Ez csak egy nagy nemzetközi megállapodás és nagy nemzetközi együttműködés keretében történhet meg. Meglátjuk, hogy majd erre mikor lesz lehetőség” – hangsúlyozta, emlékeztetve arra is, hogy Kairó nemrég engedélyezte a belépésüket, erre azonban végül biztonsági okokból nem kerülhetett sor.

Végül aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Nyugat-Európában tüntetéseket tartottak egy terrorszervezet mellett. – Azt látjuk, hogy a modernkori antiszemitizmus emelkedőben van és terjedőben van Nyugat-Európában, és ennek a legfontosabb kiváltó oka természetesen az illegális migráció – mondta Szijjártó Péter , hozzátéve, hogy ez Magyarországon elképzelhetetlen és megengedhetetlen is. – Ugye lehetett látni, hogy míg Nyugat-Európában lehet terrorszervezetek mellett tüntetni, antiszemita felhanggal lehet tüntetni, addig Magyarországon erre nincs lehetőség, és amíg mi vagyunk kormányon, nem is lesz – összegezte a külügyminiszter.

Az, hogy Kövér Lászlóé a döntés, nem kecsegtet nagy reménnyel.