Európai Unió;választások;Lengyelország;uniós támogatás;szakértő;jogállamiság;

- Orbán Viktor sem rokonszenvre, sem nagyon ellenséges magatartásra nem számíthat Donald Tusktól

Lengyelország – amely Magyarországhoz hasonlóan a befagyasztott EU-s forrásokra hajt – jelentős európai hatalommá válhat a közelgő kormányváltást követően: népessége alapján az EU ötödik legnagyobb országaként visszatérhet a politikai fősodorba és súlyának megfelelő befolyást gyakorolhat a brüsszeli döntéshozatalra.

De a kormányt alakító demokratikus erőknek nem lesz könnyű dolguk sem odahaza, sem az európai színtéren. A nyolc éve hatalmon lévő Jog és Igazságosság párt (PiS) ellenőrzése alatt tartja a kulcsfontosságú állami intézményeket, az alkotmánybíróságot és a közmédiát. A gyökeres reformokra és a PiS-lakájok eltávolítására készülő leendő miniszterelnök, Donald Tusk leghatékonyabb ellenfele valószínűleg Andrzej Duda államfő lesz, aki a bukott párt által támogatott független jelöltként nyerte el a posztot, és akinek második ciklusa 2025-ben jár le. Addig is gyakorolhatja vétójogát az új kormány által benyújtott törvényjavaslatokkal szemben. Duda mindig is nyíltan beszélt a Tusk iránti ellenszenvéről és közölte, hogy nem lesz rest megakadályozni a neki nem tetsző jogszabályok hatályba lépését. Ez pedig súlyos problémát okozhat a koalíciónak Brüsszelben is.

Donald Tusk szeretné meggyőzni az uniós döntéshozókat, hogy gyorsan szabadítsák fel a jelenlegi kormány jogállamiságot sértő reformjai miatt befagyasztott, 75 milliárd eurós támogatást, amely hét évre szól. A politikus már a jövő héten az EU székhelyére látogat, ahol bizonyosan ez a téma fogja uralni a tárgyalásait.

– Donald Tusk európai politikájában elsőbbséget fog élvezni az európai támogatási alapok felszabadítása – mondta a Népszavának Tomasz Wlostowski EU-szakértő, a brüsszeli székhelyű EU Stratégiák nevű konzultációs cég egyik vezetője – Ehhez elvileg a parlamentnek el kell fogadnia azokat a törvényeket, amelyek visszaállítják a jogállamiságot. Ha az Európai Bizottság megköveteli a jogszabályi változtatásokat, akkor az a kérdés, hogy Donald Tusk képes lesz-e olyan kompromisszumot találni, amellyel a lengyel köztársasági elnök és Brüsszel is elégedett lehet. Mert ha Duda vétózni fog, akkor nem lesz törvénymódosítás, és nem lesz uniós pénz sem. Az a nagy kérdés, hogy a Bizottság ebben a helyzetben milyen követelésekkel fog előállni Varsó felé?

A leendő lengyel kormányfőt tisztelik az EU székhelyén, ahol öt évet töltött el az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács, később pedig a kereszténydemokrata pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) elnökeként. Ebben az időben az ő közreműködésével sikerült olyan helyzetet teremteni az EPP-ben a Fidesz számára, hogy a párt jobbnak látta, ha magától távozik a politikai családból.

Vajon Orbán Viktor számára milyen veszélyeket rejt Donald Tusk visszatérése az európai nagypolitikába?

Wlostowski szerint a magyar kormányfő sem rokonszenvre, sem rendkívül ellenséges magatartásra sem számíthat lengyel kollégája részéről: – Tusk valószínűleg részben Orbánt teszi felelőssé azért, ami Lengyelországban történt. Például azzal, hogy védte a PiS kormányt a hetes cikkelyes eljárás következményeitől. Tusk ugyanakkor tapasztalt és felelős politikus, aki nagyon fontosnak tartja a közép-európai együttműködést. Itt látok némi esélyt rá, hogy Orbánnal közösen dolgozzon néhány kiemelt ügyben.

Egy baráti Lengyelország nélkül a magyar kormányfő helyzete is meggyengülhet Európában. Varsó például kihátrálhat Budapest mögül a hetes cikkelyes eljárásban, ahol a két ország eddig egymást védte a lehetséges szankcióktól.

– A 7. cikkelyes eljárás nem fog eljutni abba a fázisba, hogy a tagállamok egyhangúan Magyarország elleni szankciókról döntsenek — vélekedik Wlostowski. – Orbán nem fogja megvárni, míg előáll ez a veszély, meg fogja kötni az elkerüléséhez szükséges kompromisszumokat. És lássuk be, a lehetőség, hogy mindenki összefog egy ország ellen és megfosztja a szavazati jogától, ijesztő lehetőség nagyon sok tagállam számára. Egyetértenek, hogy Orbán helytelen dolgokat művel Magyarországon, de a szankció, az nem tetszik nekik.

Az iszlamofóboké „csak” 140 százalékkal.