;

Európai Filmakadémia Díjai;

A Műanyag égbolt esélyes az Európai Filmdíjra

- Tarolhatnak a magyar animációs alkotók

Nyilvánosságra hozta az Európai Filmakadémia az Európai Filmdíjra jelölt alkotások listáját az animációs és a rövidfilm kategóriákban.

A magyar animációs szakma kiváló sikerszériájának újabb állomása, hogy az Európai Filmdíjak mintegy négy évtizedes történetében most először jelöltek magyar alkotást az animációs mozifilm kategóriában, jelesül a Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta rendezte Műanyag égboltot. Nem mellékesen, Buda Flóra Anna 27 című francai-magyar koprodukcióban készült, cannes-i Arany Pálmás alkotását a legjobb rövidfilm díjára jelölte az Európai Filmakadémia.

Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta nem először dolgozik együtt, olyan kritikailag sikeres animációs rövidfilmeket készítettek, mint a Les Conquérants, amely 2012-ben a Sundance Filmfesztivál New Frontier hivatalos programjában szerepelt, és 2013-ban a legjobb animációs filmnek járó César-díjért versenyzett. A Leftover című animációs rövidfilmjük 2015-ben elnyerte a Clermont-Ferrand-i Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon az ACSE egyenlőségi és sokszínűségi díját, 2016-ban a legjobb animációs filmnek járó César-díjra jelölték, és azóta több mint 40 fesztiválon mutatták be világszerte. A Műanyag égbolt az idei Berlinale Encounters versenyszekciójában mutatkozott be, mely – nem mellékesen a Magyar Nemzeti Filmalap Inkubátor programjának keretében készült el. a jelenleg regnáló Nemzeti Filmintézet (NFI) idén öt nyertes produkció esetében háromnak mégsem adta oda az automatikus gyártási támogatást és a Döntőbizottság semmissé tette a szakmai zsűri által megítélt győzelmeket. Az alkotók nyílt tiltakozó levelet írtak Káel Csabának, melyet a Műanyag égbolt két rendezője is aláírt.

Buda Anna Flóra 27 című, Cannes-i fődíjas rövid animációja a NFI támogatás nélkül készült, miután a filmtervet az NFI háromszor is visszautasította. Végül francia támogatásból, a Miyu Productions jóvoltából készült, akik a CNC-tól (francia filmalap) normatív támogatást kaptak, így alkotói szinten lehetett a film totálisan magyar. Mivel „fizikailag” hazánkban készült a mű, a filmgyártáshoz kapcsolódó adókedvezményben részesült a produkció, ez tizenöt millió forint volt, miközben a teljes büdzsé meghaladta az ötven millió forintot. Így a filmipari szabályok szerint úgy pontos a sikerünk kommunikációja, hogy egy többségi francia film magyar rendezője kapott most Európai filmdíj jelölést.

Az Európai Filmdíjakat december 9-én Berlinben harminchatodik alkalommal adják át, a díjakról a négyezerhatszáz filmakadémia tag szavazata dönt majd összesen huszonnégy kategóriában.

A holokauszt ábrázolhatósága mindig érzékeny és sokat vitatott kérdés volt, a Szemtanúk címet viselő, frissen megjelent album túlélők alkotásait fogja össze.