Igaz, Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski PiS-elnök kapcsolata sem indult könnyen, hiszen 2015-ben, amikor Orbán Varsóban járt, Kaczynski még nem akart találkozni vele. Ma már hihetetlenül hangzik, de a PiS elnöke azért utasította el a találkozót, mert úgy vélte, a magyar miniszterelnök „lerombolja az európai szolidaritást”. Tudni kell, hogy Orbán röviddel korábban látta vendégül Budapesten Vlagyimir Putyint, s a PiS pedig akkor a választásokra készült.
Nem sokkal később azonban szimbiózis alakult ki közöttük, 2016-ban Kaczynski már úgy fogalmazott, nagy álma, hogy Varsó második Budapest legyen. S át is akarta venni a magyar kormány demokráciaellenes intézkedéseit. Ezt azonban sosem sikerült elérnie, Az országban erős a civil társadalom, egy erősen liberális vonulattal. Varsóban nem sikerült teljesen visszafordítani az idő kerekét.
Kaczynski és Orbán viszonyában újabb visszaesést jelentett, hogy 2017-ben Magyarország is támogatta Donald Tusk újraválasztását az Európai Tanács elnökének, pedig a lengyel politikus nem rejtette véka alá lesújtó véleményét a magyar és a lengyel kormány demokráciaellenes intézkedései kapcsán. Budapest azonban ekkor nem állt be Varsó mögé, s a szavazáskor csak Kaczynskiék ellenezték Tusk mandátumának meghosszabbítását. Ugyanakkor a lengyel és a magyar kormány egymásra volt utalva, a két ország az EU fekete báránya lett. A Jog és Igazságosság elnökét Orbán oroszbarátsága sem zavarta különösebben, több kétoldalú találkozót folytattak. A teljes szakítás az Oroszország Ukrajna elleni háború után sem következett be, bár elhidegült a viszony. Ám továbbra is szükségük volt egymásra az EU elleni harcban: egyik ország számára sem szabadították fel a helyreállítási alap pénzeit, ez egyfajta dacszövetséghez vezetett Budapest és Varsó között. Ugyanakkor nyíltan Orbán nem támogatta a PiS-t a mostani választás előtt, Kaczynski tudta, ez visszaüthet, hiszen a magyar kormányfő egykor népszerű volt ugyan a PiS szavazóinak körében, de a háború alatt tanúsított leplezetlen oroszbarátsága miatt ez már a múlté.
Vége a vétóknak, Lengyelország eminensként térne vissza az Európai UnióbaTusk kormányfővé választásával a feje tetejére állnak a magyar-lengyel kapcsolatok. Amikor 2010-ben Orbánt beiktatták, még az első útja Varsóba vezetett, amikor még épp Tusk volt a miniszterelnök, s kapcsolatuk még évekig jónak számított. Igaz, az első komolyabb válságjelek már 2014 májusában jelentkeztek, amikor összekülönböztek az oroszok Krím elleni támadása után. 2017-ben a Fidesz is támogatta Tusk újraválasztását az ET élére, függetlenül attól, hogy a lengyel politikus rossz szemmel nézte az Orbán-kormány politikáját, ám ezután egyre ellenségesebbé vált a viszonyuk, amit jól mutat, hogy 2019 októberében a magyar miniszterelnök már hibának nevezte, hogy Tuskot választották meg újra az Európai Tanács elnökének.
A Fidesz számára így már valóságos rémálommal ért fel, hogy Tusk 2019 decemberétől a konzervatív pártcsalád, az Európai Néppárt (EPP) elnöke lett.
Abban az időszakban, amikor a Fidesz helyzete egyre tarthatatlanabbá vált a konzervatívoknál, mind több tagpárt követelte kizárását a jogállamiság folyamatos megsértése miatt. Tusk kezdettől fogva hallgatólagosan támogatta is ezeket a felszólításokat, röviddel az EPP élére kerülése után kijelentette: az EU számára az olyan kormányok jelentik a legnagyobb veszedelmet, mint a magyar és a lengyel, „amelyek nem kívánják komolyan venni a közös normákat, miközben élnek az Unió minden előnyével”. 2020 októberében pedig a Szabd Európának adott interjújában úgy fogalmazott, Orbán Viktor magyar miniszterelnök „illiberális demokráciáról” alkotott víziója voltaképpen nem más, mint egy „korcs demokrácia” terjesztése Magyarországon.
A Fideszt, mielőtt kizárták volna az EPP-ből, 2021 márciusban kilépett a pártcsaládból. A két politikus ekkor már nem is beszélt egymással. Jellemző, hogy a kilépési nyilatkozatot nem is Tusknak címezte a magyar kormánypárt.
A két politikus egymás politikai ellenségévé vált. Tusk 2021 nyarán jelentette be, hogy visszatér a lengyel belpolitikába. Az Orbán-Tusk ellenségeskedés csúcspontjaként a lengyel politikus a magyar ellenzék március 15-i, a választás előtt nem sokkal megrendezett rendezvényén szólalt fel és mondott emlékezetes beszédet.
Tusk lengyel miniszterelnöksége nem csak rossz hír Orbánnak, hanem egyenesen megalázó fejlemény a magyar kormányfő számára.