„Te komolyan nem láttad a Toy Storykat? Kivel élek én együtt?” – korholta egy férfi a barátnőjét a vasárnap esti Disney-koncert után a Papp László Arénából kifelé hömpölygő tömegben. A Disney századik születésnapját ünneplő koncert már több európiai országban járt, múlt hétvégén pedig hazánkba érkezett.
A koncerten felhangzottak a legismertebb Disney-slágerek, a kivetítőn pedig a szeretett képsorok pörögtek – önmagában a színpadi látvány igényes volt, nem tolakodó. Jócskán akadtak dalok a közelmúltból, és volt hely filmzenének is, az akusztikus matériáért a Hollywood Sound Orchestra felelt, vezényelt Wilhelm Keitel. A produkció szólistákkal és ensemble-al érkezett, de ahogy eddig is, úgy most is kiegészült az aktuális ország két énekesével, jelen esetben Kocsis Dénessel és Mahó Andreával. A műsorvezetőt is a helyi erők biztosították, az est háziasszonya Tripolszky Anna volt.
A Disney-mesék sokak számára jelentik a gyerekkort, de a mesenézés nem áll meg a felnőttséggel. Mi sem bizonyította ezt jobban annál, hogy a nagyszámú gyerekközönség mellett még nagyobb számú felnőttközönség töltötte meg az Arénát, és nem csak családok jöttek el, rengeteg pár, baráti társaság ült a nézőtéren. A legnagyobb sikert a kilencvenes évek rajzfilmjeiből és animációiból – Oroszlánkirály, A szépség és a szörnyeteg, Pocahontas, Tarzan, A notre dame-i toronyőr, Aladdin – ismert dalok aratáak. Nemhiába, ha a Disney-filmekre asszociálunk, szinte biztosan ezek jutnak először eszünkbe. A kilencvenes évek amúgy is aranykort jelentettek a műfajnak, szinte minden évre jutott egy szenzáció, és mind a vizuális megvalósítás, mind a zenei felhozatal magas minőséget képviselt. Nem mellesleg a közönség átlagéletkora nagyjából 25 és 45 év közé esett, épp azok ültek a nézőtéren, akik szinte biztosan találkoztak a felsorolt filmekkel.
Akadtak meglepetések és kevésbé jó választások: a Fantázia című rajzfilm 1940-ben hatalmas sikert aratott Amerikában, két Oscar-díjat is nyert. A film egyedülállónak számított abból a szempontból, hogy klasszikus zeneművek után alkották meg történetét, tehát a zene írta a képet. Az animációs fantasy alig ismert hazánkban, így pár perces ismeretterjesztőt kaphatott a magyar közönség, nem beszélve arról, hogy a Disney világának meghatározó szereplője, Mickey egér is a képernyőre került. Bár a szinopszis száz évről beszél – a Disney időszámítása az Alice Csodaországban című rövid némafilmmel kezdődik – hiányzott néhány nagyhatású alkotás zenéje a fölhozatalból, például igazán akadhatott volna hely a Hófehérkének, a 101 kiskutyának vagy a közönség által óhajtott Mulannak (anno két Golden Globe- és egy Oscar-jelölést is kapott a zene). De ha csak a Pixar stúdió filmjeit nézzük, bár a Toy Story egy dala elhangzott, a jazzes Szörny Rt. vagy a Hihetetlen család is helyet kaphatott volna, nem beszélve a Fel! nyitányáról. Bár ezek a Pixar-filmek még önálló alkotások voltak, a Disney 2006-ban vásárolta föl a stúdiót, nem okozott volna gondot beemelni a dallamokat. Annál is inkább, mivel a koncerten felcsendültek a Star Wars, a Karib-tenger kalózai, valamint a Marvel-univerzum filmzenéi. Lehet, hogy a vállalat számára fontos a Star Wars felvásárlása, és nyilván nagy örömmel fogadta a közönség John Williams 1980-ban írt Birodalmi indulóját, de a Disney-rajongóknak inkább a hercegnők jutnak eszükbe, mint a birodalmi lépegetők.
A zenekarra és az énekesekre nem lehetetett panasz, a magyar előadók is helyt álltak, de érthető módon nem tudtak olyan otthonosan mozogni a színpadon, mint a produkció eredeti szereplői. A brit Bessy Ewa csodálatos jelenség, remekül énekelt a 20-as évek New Orleans-át megidéző A hercegnő és a békából. Andreas Bongard energiát hozott a show-ba és egészen különlegesen adta elő Ursula főgonosz dalát, Roberta Valentini pedig kifogástalan hangjával tűnt ki. Az előadók jó ízléssel tudták tolmácsolni a Disney történetének leggiccsesebb dalait is.
A Disney 100 koncertet nem illesztették a magyar nézőkhöz: a néhány éve bemutatott Jégvarázsra vagy az Encantóra megmozdult a gyerekközönség, a 64-es élőszereplős Mary Poppins dalai már senkinek sem voltak ismerősek. Tripolszky Anna közepes műsorvezetője volt az estének, de nehéz objektíven értékelni, hiszen a koncert szövegkönyvétől nem térhetett el.
A Disney mindig reflektált a világ történéseire, a XXI. századtól egyre szaporodtak a természetbarát karakterek, és ma már nem lehetne eladni egy olyan hercegnő történetét, aki csak a megmentő hercegre vár. Történjen bármi, ezek a mesék sokak számára meghatározók, és ez a kellemes nosztalgia még évtizedeikig vonzza még a közönséget.
Infó: Disney 100 koncert. Október 15., Papp László Budapest Sportaréna