;

muszlim vallás;Michael Caine;

- Vége főcím

A világhírű színész, Michael Caine már nem forgat többet - adta hírül a világsajtó.

Épp nemrég néztem meg a most kilencven éves színész csaknem fél évszázados, Aki király akart lenni című, egy Rudyard Kipling-regényből készült filmjét. A történetben két kalandor, Peachy Carnahan (Michael Caine) és Daniel Dravot (Sean Connery) Káfirisztánba, a „Hitetlenek földjére” utazik, hogy szerencsét próbáljon.

A történetben szereplő terület a mai Afganisztánban lévő Núrisztán, azaz a „Fény földje”, amely az iszlám megjelenése előtt a hindu és a buddhista világhoz tartozott. Ezért nevezték az itt élőket hitetleneknek, káfiroknak a környéken élő muzulmánok.

 A két kalandor semmit sem tud Káfirisztánról, ezért felkeresik a regény narrátorát, aki nem más, mint az író. Ott Peachy levesz a polcról egy vaskos, vörös könyvet, az Encyclopaedia Britannica INF-KAN kötetét, és felolvassa belőle a Káfirisztán szócikket. Eszerint Nagy Sándor i. e. 328-ban meghódította Káfirisztánt, legyőzte a helyi uralkodót, és feleségül vette annak lányát, Roxannét. (A film szerint mindezt Hérodotosztól tudjuk, de aligha, hiszen III. Alexandrosz a görög történetíró halála után született, nagyjából 70 évvel később.)

A két kalandor persze eljut Káfirisztánba. Övék lesz az ottani hatalom és a sok mesés kincs. Danielről kiderül, hogy igazi isten, és annak a Nagy Sándornak a leszármazottja, aki első és mindezidáig utolsó európaiként meghódította Káfirisztánt. Az ország főpapja próbára akarja tenni Daniel istenségét, de a kísérlete meghiúsul, és az angol kalandorról bebizonyosodik, valóban isten. Amikor Káfirisztán királyává koronázzák, a koronázási dalokban a káfir papok az iszlámból jól ismert mondatokat énekelnek arabul: „Szubhán Alláh!” (Dicsőség Istennek!) és „Ásztagfiru Alláh!” (Isten bocsánatáért esedezem!). A film egyes jeleneteit Marokkóban forgatták ugyanis.

A koronázás után jött az esküvő, mert Daniel - minő véletlen - első látásra beleszeretett az ország legszebb nőjébe, Roxannéba. A filmben Roxannéba Sean Connery szeretett ugyan bele, a valóságban azonban Sakira Bakhsba Michael Caine. A kitalált és a valódi történetben az a közös, hogy mindkét esetben első látásra született a szerelem. Ámde a filmbeli Danielnek már az esküvője is meghiúsult, és az ünnepség a király halálával, kivégzésével végződött. Michael Caine ellenben már 1973-ban feleségül vette a későbbi Roxannét, Sakira Bakhs-et, aki az 1975-ben forgatott filmben már Shakira Caine néven szerepelt. Sakira nem valamelyik jól ismert iszlám országban született, hanem a dél-amerikai Guyanában. 1967-ben megnyerte a Miss Guyana szépségversenyt, és még ugyanabban az évben harmadik lett a Miss World versenyben.

A most visszavonult színész egyszer a The Guardian riporterének a következőket mondta: „Azzal házasodsz össze akit szeretsz, a vallás másodlagos. A feleségem, Sakira muszlimként, én pedig keresztényként gyakorolom a vallásomat. És ezzel kapcsolatban sohasem merül fel közöttünk egyetlen kérdés sem. Én másképpen látom a muszlimokat. Számomra ők jóindulatú, és békés emberek, és nem olyanok, mint ahogy a média beállítja őket.”

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.