;

Ausztrália;őslakosok;

Az ausztráliai őslakos vezetők szerint a sors iróniája, hogy azok nem ismerik el jogaikat, akik csak 235 éve érkeztek a kontinensre

- Nem kapnak több jogkört az ausztrál őslakosok

Továbbra is másodrangú állampolgároknak érezhetik magukat.

Továbbra is másodrangú állampolgároknak érezhetik magukat. Szombaton a kontinensnyi országban ban referendumot rendeztek arról, hogy nagyobb politikai befolyásra tegyenek-e szert egy alkotmánymódosítás révén, a nagy többség, 60 százalék azonban a tervezet ellen szavazott. Ez Anthony Albanese munkáspárti miniszterelnök súlyos veresége is egyben.

A szavazók mind a hat szövetségi államban elutasították az előterjesztést. Ausztráliában a 122 éves alkotmány megváltoztatásához kétszeres többségre van szükség: nemcsak az összes választópolgár több mint 50 százalékának kell igent mondania, hanem az államok többségének is támogatnia kell azt.

Amennyiben az előterjesztés többséget kapott volna, az őslakosok egy általuk választott testülete - a „Hang a parlamenthez” – tanácsot adhatott volna a törvényhozásnak az őket közvetlenül érintő kérdésekben. Ezután a képviselőkön múlott volna, hogy elfogadják-e a javaslatot vagy sem. Az alkotmánymódosítás támogatói azt remélték, hogy az őslakosok véleményének nagyobb mértékű figyelembevétele segíthet életkörülményeik javításában. Azonban különösen a konzervatív ellenzék az elmúlt hónapokban tömegesen agitált a tervek ellen. Miután az ausztrálok többsége kezdetben az "igen" szavazat felé hajlott, az országban megfordult a közvélemény. Az őslakosok egy része sem támogatta. Számukra a projekt nem ment elég messzire.

Az elutasítás nyomán az őslakos vezetők „egy hét csendet” kértek. „A sors keserű iróniája, hogy azok, akik csak 235 éve élnek ezen a kontinensen, nem hajlandók elismerni azokat, akiknek ez a föld több mint 60 ezer éve az otthona” – írták az őslakosok képviselői a közösségi médiában.

6,3-as erősségű volt.