A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága két éve döntött úgy, hogy a súlyemelés, az öttusa és az ökölvívás kikerül a sportágak közül, amelyek alapból szerepelnek a 2028-as Los Angeles-i játékok előzetes programjában, egyúttal új sportágak (a gördeszka, a sportmászás, a hullámlovaglás) felvételről döntött.
A veszélyzónában lévő sportágak sorsa azóta kérdőjeles, ámbátor maradt még egy kiskapu: bizonyos feltételek teljesülése esetén mindhárom sportág visszakerülhet a műsorba. Erről az indiai Mumbaiban egy szombattól keddig tartó ülésen határoznak.
A súlyemelés évtizedek óta veszélyzónában van, a jelenkori mellőzés oka, hogy a nemzetközi szövetség irányítása a NOB szerint nem megfelelő, és a szervezet az elmúlt években pénzügyi és korrupciós gondokkal küzdött.
A sportág irányítóinak demonstrálniuk kellett az együttműködést és azt, hogy lényeges változás állt be a vezetési kultúrában is. Továbbá bizonyítani kellett, hogy megbirkóznak a doppingolás jelentette állandó problémával, és a szervezet irányításától független doppingellenes programot alkotnak. Ezt talán kipipálta a sportág, mert a szeptemberi szaúd-arábiai világbajnokságon a rekordlétszámú induló dacára sem volt egyetlen komoly doppingeset. (Mondjuk nyugtával kell dicsérni a napot, mert a levett minták évekkel későbbi elemzése simán kimutathat a mostanitól teljesen eltérő eredményt.)
Az ökölvívás úgyszintén a vezetői válság miatt jár hasonló cipőben, ott a civilizált világ által indexre tett háborús bűnös Oroszország az egyik probléma: az elnököt és az Umar Kremljov-féle adminisztrációt a szintén indexált Gazprom pénzeli, és a sportvezető faragatlansága (a NOB felső vezetését prostituáltnak titulálta) sem segít a sportágnak. A korrupció és az átláthatatlan pénzügyi működés mellett az is óriási probléma, hogy bebizonyosodott: a 2016-os riói olimpián manipulálták néhány mérkőzés eredményét…
Az öttusa eleve veszélyben volt, mert drága, nehezen követhető, és csak egy nagyon szűk szubkultúrát képvisel, paradox módon mégsem ez, hanem a sportág egyik legnagyobb ásza lett a veszte: a tokiói olimpián az ötszörös világ- és háromszoros Európa-bajnok, az addig toronymagasan vezető Annika Schleu egy erre alkalmatlan lóval nulla pontot ért el.
A sportoló sírva küszködött a folyamatosan ellenszegülő Saint Boy nevű lóval, mire a sportolónő edzője a korláton átnyúlva megütötte az állatot, miközben a lovas „a pálca túlzott mértékű használata” miatt került nemzetközi össztűz alá. A világon ennél sokkal durvább állatkínzások történnek, csak ezt pont egymilliárd ember látta a tv-ben… A lovaglást Tokió után a megmaradás érdekében kivették az öttusából, de a sportág azóta is borotvaélen táncolt. Tegnapig, mert Thomas Bach NOB-elnök pénteken sajtótájékoztatón jelentette be, az öttusa és a súlyemelés megkapta a végrehajtó bizottság támogatását, az ökölvívás ellenben nem. A határozatok nem véglegesek, ezekről a hétvégi közgyűlésen szavaznak – minden bizonnyal igennel.
Kilenc új pályázó
Los Angelesben kilenc új sportág szeretne bekerülni a programba, íme: krikett, breaktánc, baseball/softball, zászlós futball, lacrosse, karate, kickbox, squash, motorsport.