Az elmúlt négy évben, 2019 szeptembere és idén szeptember között 10 219 diplomata-útlevelet állított ki a külügyminisztérium – tudta meg a Szabad Európa, miután közérdekű adatigényléssel fordult a tárcához.
2019 szeptemberében a Népszava írta meg, hogy összesen 7657 darab érvényes diplomata-útlevél van használatban, és 2010 óta összesen 16952 diplomata-útlevelet állítottak ki. Külügyi forrásaink akkor úgy fogalmaztak, „ez kicsit magas szám”. A KKM szerint évente 1200-1600 ember kapott új diplomata-útlevelet.
Kisvárosnyi NER-lovag kapott diplomata-útleveletMost a Szabad Európa közérdekű adatigénylése arra irányult, hogy megtudja, cikkünk megjelenése óta hány ilyen dokumentumot osztottak szét. A minisztérium nyilvántartása alapján 10 219-et állítottak ki,
tehát évente majdnem dupla annyit, mint a 2019 előtti időszakban.
Az amerikai nagykövetség már jelezte a magyar félnek, hogy olyan, diplomata-útlevéllel rendelkező személyek kívánnak vízumot kérelmezni Amerikába, akik hivatalosan nem köthetők a kormányhoz. A Szabad Európának több diplomáciai forrás megerősítette, hogy néhány esetben előre tájékoztatták is a külügyminisztériumot, hogy az illető nem felel meg az adott kategóriának, és felajánlották, hogy segítenek a kérelem módosításában, hogy a megfelelő vízumkategóriára jelentkezzen, de a kormány nem élt a változtatás lehetőségével, így elutasító határozat született.
A diplomatavízumok kérdése a Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György kapcsán került újra napirendre. Ő még 2017-ben kapott diplomata-útlevelet, hogy a külügyi tárca megbízásából „koordinálja, segítse mindazokat a kezdeményezéseket, amelyek a gazdag magyar futballkultúrának állítanak emléket bárhol a világon”. Szöllősi nemrég egy Facebook-posztban fejezte ki sérelmét azzal kapcsolatban, hogy chicagói utazása előtt nem kapott diplomáciai vízumot az amerikai nagykövetségtől.
Szöllősi György a Szijjártó-féle külügy pénzén bejárhatta a világot, de a tárca titkolja, hogy mennyibe kerültek az utazásokDiplomata-útlevél annak jár, aki valamilyen választott vagy kormányzati, állami tisztséget visel, például országgyűlési képviselő, miniszterelnök vagy köztársasági elnök. De kapott már Habony Árpád, Dzsudzsák Balázs és Schadl György is, mégpedig annak köszönhetően, hogy a jogszabály tartalmaz egy egyéb kategóriát, amely kimondja, hogy diplomata-útlevelet kaphat az a személy is, aki „a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke vagy a külpolitikáért felelős miniszter megbízásából diplomáciai küldetéssel járó feladatot lát el, illetve akinek a diplomata-útlevéllel történő ellátása külpolitikai érdekből indokolt, továbbá az, akinek az útlevéllel történő ellátását rendkívül indokolt esetben a külpolitikáért felelős miniszter engedélyezte”.
Ezrével osztogatta a diplomata-útleveleket az Orbán-kormány Matolcsy Ádámtól Kóka Jánoson át Schadl Györgyig