– A terror elfogadhatatlan. Amikor az ember látja ennek lenyomatát, következményeit, annak megrendítő hatása van – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban a Hamász izraeli támadásaival kapcsolatban.
Hozzátette, ilyenkor a második gondolatunk az, hogy adjunk hálát, amiért mi békében élhetünk, a választott politikusok feladata pedig ennek a békének a megvédése.
A miniszterelnök kiemelte, reméli, hogy mindenkit ki tudnak hozni, aki magyar, és ki akar jönni. Egyelőre nincs tudomásuk arról, hogy magyar áldozat is lenne.
Szerinte a magyar diplomácia dolga az, hogy miközben elismeri Izrael jogát arra, hogy megvédje magát, deeszkalációs politikát kell folytatni, hogy ne alakuljon ki államközi háború.
Orbán közölte, hogy Donald Trump volt amerikai elnök mandátuma idején nagyon sokat javult a kapcsolatrendszer a térségben, olyan viszonyrendszerekben is bekövetkezett javulás, amire évekkel korábban senki nem gondolt volna.
Megdöbbentőnek nevezte, hogy szimpátiatüntetések vannak a terroristák mellett Európában, és elmondta, hogy
még Magyarországon is próbálkoztak, de terrorszervezetek mellett szimpátiatüntetést nem lehet rendezni, mert az önmagában is terrorveszélyt jelentene. Ezért nem is fognak erre semmilyen engedélyt sem megadni.
Ám sok európai országban – folytatta – nem tudják megakadályozni a terror melletti szimpátiatüntetéseket, és
„adjunk hálát a jóistennek, hogy 2015-ben helyén volt az eszünk és a szívünk is”, így a terrorista veszélyt Magyarországtól távol tudtuk tartani.
A kormányfő kiemelte, Magyarországon van Európa egyik legnagyobb létszámú zsidó közössége, „persze ez egy színes világ, ortodoxok is vannak, neológok is, pont úgy, mint Izraelben”. Nyilván különböző politikai nézeteket is vallanak, de mindannyian Magyarország polgárai. Őket a magyar államnak meg kell védeni, nem lehet megengedni, hogy a származásuk vagy a vallásuk miatt magyar állampolgárok veszélyben érezzék magukat.
Izrael 1,1 millió gázait szólított fel arra, hogy a következő 24 órában hagyja el az övezet északi részétÚjabb 65 magyar állampolgárt, köztük 18 gyereket menekítettek ki IzraelbőlSzerinte csak egy modell működik
„Mi a jóban akarunk osztozni, nem a rosszban” – szögezte le a miniszterelnök, és kiemelte, Brüsszelben azt szeretnék, hogy osztozzunk abban a biztonsági kockázatban, amelytől ők a rossz döntéseik miatt szenvednek. Arra akarják kényszeríteni Magyarországot, hogy engedje be a területére azokat, akik agresszívek a déli határainál, és fegyvert használnak magyar határőrök ellen.
Orbán Viktor úgy véli, csak egy modell van, ami működik, a magyar.
Brüsszel nem segít, hanem rombol – összegzett a kormányfő, aki szerint a következő európai választáson jelentős változást kell elérni az Európai Unióban.
Újra napirendre veszik a Magyarország elleni 7. cikkelyes eljárástSzijjártó: Brüsszel ki nem állhat minket, ezért nem jönnek az uniós forrásokÚgy nehéz, ha a többiek nem nőnek
Az inflációval kapcsolatban Orbán megismételte, hogy „2023 az infláció letörésének éve”, és 2024-ben indítják meg újra a gazdasági növekedést, mert a kettő együtt nem megy. „Egy olyan közegben, ahol a többiek nem nőnek, nehéz neked növekedni” – jelentette ki. Ha külföldön nincs vevő – folytatta –, akkor a saját termékeid a nyakadon maradnak.
Szerinte emiatt a világ minden piaca felé nyitva kell maradni, és a magyar gazdaság érdeke az összekapcsolódás, ezért is megy hamarosan Kínába.
Nagyot esett az infláció Magyarországon, de így is sokkal jobban drágult minden, mint a környező országokban bárholA magyarok nagy tartaléka
Az interjúban a friss magyar Nobel-díjas tudósok is szóba kerültek. „Nyilván én elfogult vagyok a magyarok javára” – mondta a miniszterelnök, kiemelve, a szívéhez az áll a legközelebb, hogy ez a két tudós „Mélymagyarországról” érkezett. A kormányfő úgy fogalmazott, ők nem a budapesti belvárosból vagy amerikai középiskolákból jöttek, hanem egyikük a „kun-jász vidékről”, másikuk Mórról,
„ahova születnek egyszercsak olyan koponyák, amit az ember csak csodálattal tud figyelni”.
Orbán szerint „ez a mi nagy tartalékunk”, a magyaroknak tehát nem kell megijedniük, mert elég tehetségesek ahhoz, hogy a legnehezebb időkben is sikerre jussanak.
Karikó Katalin az első Nobel-díjas magyar nőHúsz év után érte utol a világ a Nobel-díjas Krausz Ferencet, új fogalmat tanulhatunk meg a jóvoltábólJelenleg nincs fizikatanár abban az általános iskolában, ahova a fizikai Nobel-díjas Krausz Ferenc járt