ENSZ;Kongói Demokratikus Köztársaság;ENSZ-békefenntartók;

Illusztráció

- ENSZ-békefenntartókat vettek őrizetbe szexuális bántalmazás gyanújával a Kongói Demokratikus Köztársaságban

A visszaéléseket a dél-afrikai kontingens táborainak közelében működő bordélyházakban követték el.

Szexuális bántalmazás gyanújával őrizetbe vettek nyolc dél-afrikai ENSZ-békefenntartót a Kongói Demokratikus Köztársaságban – közölte neve elhallgatását kérve csütörtökön a Reuters hírügynökséggel egy világszervezeti és egy kongói tisztségviselő.

A visszaélésekről szóló jelentésekre reagálva az ENSZ kongói békemissziója, a MONUSCO közleményben erősítette meg a békefenntartók felfüggesztését, további részleteket azonban nem közöltek. Az ENSZ belső vizsgálatot rendelt el a történtek kivizsgálására.

Az ENSZ-forrás szerint a visszaéléseket a dél-afrikai kontingens táborainak közelében működő bordélyházakban követték el.

A dél-afrikai védelmi minisztérium és a külügyminisztérium, valamint a kongói kormány szóvivői nem nyilatkoztak az ügyben.

Az ENSZ szerda késő este kiadott közleményében azt írta, hogy

a zéró tolerancia elvével összhangban már megkezdődtek a szexuális kizsákmányolással és a szexuális visszaélés bármilyen formáival szembeni óvintézkedések.

A szervezet a jelenlegi rendszerben kivizsgálhatja a történteket, elrendelheti a békefenntartók felfüggesztését, vádemelésre azonban át kell adnia a gyanúsítottakat az ügyészségnek.

Korábban Kongóban, Haitin és a Közép-afrikai Köztársaságban működő ENSZ-békemissziókban derült fény hasonló szexuális visszaélésekre, amelyek botrányt okoztak. Habár az ENSZ az elmúlt években különleges egységeket hozott létre a szexuális visszaélések elleni küzdelem és az áldozatok segítése érdekében, a visszaéléseknek nem sikerült elejét venni.

Az ENSZ békemisszióját eredetileg a második kongói polgárháború (1998-2003) alatt indították el, a misszió mandátumát 2010-ben megújították. A misszióban mintegy 17 ezren vesznek részt, és jelentős szerepet vállalnak az ország keleti részében garázdálkodó milíciákkal és felkelőkkel szembeni harcban.

Az ENSZ lehetetlennek tartja, hogy egy ilyen lépés pusztító humanitárius következmények nélkül valósuljon meg. Az Egészségügyi Világszervezet az evakuálási parancs visszavonását kéri, az izraeli katonai szóvivő pedig közölte, igyekeznek elég időt biztosítani. A Hamász azt állítja, az elmúlt 24 órában legkevesebb 13 izraeli és külföldi túsz halt meg az izraeli légicsapások miatt a Gázai övezetben.