A kis- és középvállalkozások (kkv) romló hangulatát jelzi a hazai üzleti barométer – derül ki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megbízásából készített, a hazai üzleti bizalmat és hangulatot tesztelő felmérésből.
A magyar gazdaság nincs válságban, de a recesszió tartósnak mondható, ami rányomja bélyegét a a hazai munkavállalók közel kétharmadát foglalkoztató kkv-k gazdálkodására is – foglalta össze a felmérést végző Egyensúly Intézet vezetője, Kozák Ákos. A harmadik negyedéves adatokból kiderül, hogy az energiaárak már nem jelentenek forró témát a kkv-k számára. A cégek a nehéz körülmények ellenére is úgy látják, jobb megtartani a munkaerőt, mint utóbb visszaszerezni.
A gazdasági növekedés elmaradása miatt a megrendelések is visszaestek, ami az egyik veszteségforrása a vállalkozásoknak. A pályázatok hiánya pedig kiszárítja a gazdaságot. A kkv-k körébe tartozó cégek esetében, mások mellett ezzel is magyarázható, hogy kevésbé vállalkoznak beruházásokra. Kis mértékben, ám folyamatosan romlónak ítélik meg a vállalkozások a gazdaságban uralkodó pénzügyi morált, a tartozásokat. Ha arra kérdeznek rá a cégvezetőknél, hogy milyennek ítélik meg üzleti kilátásaikat, a válasz úgy hangzik, hogy romlónak, de összességében mégsem rossznak - érzékeltette az ellentmondásos helyzetet Kozák Ákos.
A mindennapi üzletmenettel kapcsolatos problémák között említették a kkv-s cégvezetők a forráshiányt, a likviditási problémákat és a bürokráciát. Nem segítik a gazdálkodást a folyamatos áremelkedések és a szakképzett munkaerő hiánya sem. Az üzleti kilátásokról sokat elmond, hogy szinte nem találtak egyetlen olyan cégvezetőt, aki szerint rövid távon a hazai gazdasági helyzet biztonságosabb lesz. Noha Kozák Ákos szerint fenntartással kell kezelni, ettől még tény: a cégvezetők 12 százaléka tervez elbocsátást a elkövetkező egy évben. Figyelemre méltó adat, hogy a cégek többsége úgy ítélte meg, hogy az első negyedévhez mérten pénzügyi helyzetük nem romlott augusztusban.