Az idős férfi – aki már Budapesten van – fiát és unokáit látogatta meg a Kfar Aza kibuc mellett futó út túloldalán lévő, szintén a Gázai övezet tőszomszédságában lévő Sa’ad kibucban.
„Régen katona voltam, azonnal megismertem a fegyver hangját” – idézte fel a támadás első pillanatait Róna Róbert. Így az első lövések eldördülése után a család tagjai nyomban az óvóhelyre mentek – a térségben minden háznak kötelező tartozéka egy páncélajtóval és vas ablakredőnyökkel ellátott helyiség. „Órákig ropogtak a fegyverek odakint” – mesélte a férfi, aki csak napokkal később tudta meg, hogy milyen borzalmas vérengzés történt a szomszédos kibucban. Végül vasárnapra csöndesedett el a környék, Róna Róbert és családja ekkor jött ki az óvóhelyről.
Ekkorra pedig már megérkeztek az izraeli katonák. Nem sokkal később pedig már telefonon értesítést is kaptak a magyar konzulátusról, hogy repülőgéppel kimenekítik őket. Azért is érték el őket gyorsan, mert Rónáék régi szokása, hogy amikor a Gázai övezethez közeli kibucba utaznak családlátogatásra, előre bejelentkeznek a magyar konzulátuson. Egyébként is indulniuk kellett: a katonák közölték velük, hogy egy órájuk van elhagyni a települést. Míg kinti családtagjaik Tel Avivban maradtak, Róna Róbert és felesége a repülőtérről Magyarországra utazott.
„Óriási volt a zűrzavar a reptéren, tele volt mindenféle állampolgárságú emberekkel, akik igyekeztek mielőbb elhagyni az országot” – idézte fel a férfi, aki szerint pár órás várakozás után érkezett meg a magyar konzulátus néhány tagja, akik egy listát is hoztak, kiket visz a magyar katonai gép Budapestre. Róna Róbert elmondta: nem tapasztalt olyat, hogy bármiféle protekcióra lett volna szükség, aki bejelentkezett a konzulátuson, az felszállhatott a gépre.
Záródnak a menekülőutak
Újabb evakuációs műveletet indít a kormány az Izraelben rekedt magyarok hazajuttatása érdekében, a hatóságok kapcsolatban vannak mind a 220 személlyel, aki konzuli védelemre jelentkezett – közölte Szijjártó Péter külügyminiszter, aki szerint a légitársaságok közül egyre többen törlik a járataikat Tel-Aviv repülőteréről. A tárcavezető kitért arra is: Izraelt a szárazföldön Egyiptom és Jordánia felé is el lehet hagyni korlátozott idősávokban, illetve a tengeri útvonal is a lehetőségek között van.