Az Egyesült Államok és Venezuela közötti közeledés nyomán újraindultak a 2021-ben Mexikóban megkezdett és egy éve elakadt tárgyalások Nicolás Maduro kormánya és az Egységes Platform által képviselt ellenzék között. Az El País spanyol napilap által idézett Efecto Cocuyo nevű venezuelai média szerint a kormány jóváhagyja a tárgyalásokhoz való visszatérést. Tavaly óta Caracas és Washington küldöttei titkos kapcsolatfelvételt kezdeményeztek Dohában, Katar a Maduróval folytatott párbeszéd fő csatornájává vált, a kis állam közvetítésével kívántak eredményt elérni az elhúzódó venezuelai politikai konfliktus feloldására.
Az Egyesült Államok egyre nagyobb nyomást gyakorol arra, hogy valóban szabad elnökválasztást rendezzenek meg a dél-amerikai országban, ennek időpontját azonban még nem tűzték ki. Valamiféle előrelépés érzékelhető, bizonyos megegyezések már létrejöttek. Múlt héten az Egyesült Államok és Venezuela bejelentették, hogy újraindítják a Caracasba tartó járatokat a papírok nélküli venezuelai migránsok kitoloncolása céljából. Az egyik narratíva kiutasításról, a másik a hazatelepítésről tett említést. A venezuelai rezsim a maga részéről sürgeti, hogy az amerikai pénzügyminisztérium oldja fel a venezuelai állami olajvállalat, a PDVSA elleni szankciókat, amelyek megnehezítették az ország nyersolajeladásait. A Reuters szerint azonban nem világos, hogy a szankciók enyhítése a mexikói tárgyalások visszatérésével azonnal megtörténne-e, vagy meg kell várni a caracasi kormány további gesztusait.
A – Hugo Chávez néhai elnök alapján – „chavistának” nevezett rezsimnek mielőbbi pénzügyi forrásokra van szüksége ahhoz, hogy javítsa Maduro megítélését az elnökválasztás közeledtével. Amiatt is mielőbb fel kell mutatnia valami eredményt a kormánynak, mert a gazdaság a tavalyi szerény életjelek után ismét zsugorodni kezdett. Az infláció 2023-ra megközelítette a száz százalékot, a növekedési előrejelzéseket viszont lefelé kellett módosítani. A társadalmi hangulat siralmas, a lakosság nagy része szegénységben él, naponta tartanak tiltakozásokat a bizonytalan bérek és a közszolgáltatások miatt egy olyan országban, ahol továbbra is áramkimaradások, vízhiány és éhezés tapasztalható.
Az Egyesült Államok néhány engedményt biztosított, például lehetővé tette a Chevron és az európai Eni és Repsol vállalatoknak a venezuelai nyersolaj eladását, ezzel a caracasi állami olajvállalat törlesztheti a külföldi cégekkel szembeni adósságait. A Reuters szerint a tárgyalások során előrelépés történt abban a tekintetben, hogy ugyanezt a rendszert kiterjesztik más vállalatokra is.