A szeptember végi parlamenti választásokat megnyerő Smer, a Hlas-al és a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) alakít kormányt. A pártvezetők szerdán a koalíció pontos feltételeiről is megállapodtak és egyetértési nyilatkozatban rögzítették a közös kormányzás feltételeit és legfőbb ígéreteit.
A pozsonyi Új Szó beszámolója szerint Robert Fico lesz a miniszterelnök, pártja a szociáldemokrata Smer hat minisztériumot, a Hlas hetet, az SNS három tárcát kap. Peter Pellegrini, a Hlas vezetője házelnök lesz.
A memorandum délelőtti nyilvános aláírása utáni beszédében Fico demokratikus kormányzást ígért.
„Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy ezt az országot demokratikusan kormányozzuk, hogy minden véleményt tiszteletben tartsunk, még akkor is, ha nem értünk velük egyet”,
idézte a leendő miniszterelnököt a Denník N portál. Fico kijelentette, kormánya tiszteletben fogja tartani az ellenzék képviseletét a parlament vezetésében és a bizottságokban, emelni fogja a szlovákiai polgárok életszínvonalát, és kezeli majd az illegális migrációt.
Fico előző kormányzásainak tapasztalata, kampánybeli kijelentései alapján azonban sok kérdőjel merül fel ígéretei kapcsán. Talán ezért is tartotta fontosnak Peter Pellegrini, hogy a memorandumban rögzítsék Szlovákia külpolitikájának változatlanságát.
„Többen aggodalommal figyelték, hogy Szlovákia külpolitikai orientációja hová tart. Mindhárman biztosítjuk a civil társadalmat arról, hogy Szlovákiának az EU-ban és a NATO-ban van a helye”
– mondta a volt miniszterelnök, aki a koalíció feltételeként szabta a külpolitikai irány megőrzését.
A kormányalakítással kapcsolatos bizonytalanság kedden délután ért véget, amikor a Hlas elnökségi ülése egyhangúan úgy döntött, hogy csak Ficóékkal tárgyalnak tovább, a második helyen végzett Progresszív Szlovákiával (PS) és vezetőjével, a másik potenciális miniszterelnökkel, Michal Simeckaval beszüntetik az egyeztetéseket. Ez nem is jelentett különösebb meglepetést, hiszen Pellegrini a választás előtti utolsó tévévitában már ezt vetítette előre, amikor kijelentette, hogy hozzá és pártjához a Smer áll közelebb, de nem zárkózik el a PS-től sem, nincs olyan tényező, amely lehetetlenné tenné a két párt együttműködését. (Mint ismert, a Smer és a Hlas egyaránt szociáldemokrata párt, Pellegrini formációja a 2020-as választások után vált ki a Smerből.)
Pellegrini szerint nem kellene, hogy együtt üljön két korábbi miniszterelnök az új kormánybanPellegrini azzal indokolta az egyhangú döntést, hogy a keresztény-konzervatív KDH kizárta a közös kormányzást a Smerrel ugyanakkor „vörös vonalakat” húzott meg a Progresszív Szlovákiával való együttműködésre is, ami igencsak megnehezíti, akár el is lehetetlenítheti a másik oldalon a négypárti (PS, Hlas, KDH, SaS) koalíciót. A Napunk portál beszámolója szerint Pellegrini azt hangsúlyozta, hogy el akarja kerülni a patthelyzetet. „Az semmiképpen sem történhet meg, hogy ne tudjon felállni egy új kormány” – jelentette ki. Hozzátette azt is, hogy nagyra tartja a PS ajánlatát (a progresszívek felajánlották a kormányfői posztot is a Hlas elnöknek), de számára nem elsősorban arról szól a kormányalakítás, hogy megszerezze a miniszterelnöki tisztséget.
Pellegrini eddig nyilvánosan egyetlen feltételt támasztott támogatására - azt, hogy Szlovákia jelenlegi külpolitikája nem változhat. Ezt Fico készségesen azonnal meg is ígérte,
annak ellenére, hogy egész kampánya EU- és nyugatellenes volt, az ukrajnai háború kapcsán pedig egyértelműen oroszpárti.
Negyedik kormányának megalakítása és tartóssága is Peter Pellegrinitől függ. Az kétségtelen, hogy pártja képviselői lesznek az új Fico-kabinet nyugatos arcai, de minden ígéret ellenére igen kétséges, hogy egy egyértelműen oroszpárti, EU-szkeptikus, nyugatellenes és Amerika-ellenes Smer-SNS-t vissza tudnak fogni és demokratikus kormányzásra tudnak kényszeríteni. Pellegrini ugyan minden fórumon arról beszélt, hogy amennyiben nem teljesülnek az együttműködés feltételeiként szabott elvárások, a Hlas kilép a kormányból, de már maga a koalíció létrejötte arra utal,
hogy Pellegrini eleve komoly engedményeket tett felvállalva külföld előtt is Fico oroszbarátságát, belföld előtt pedig azt, hogy utolsó kormányát a korrupció temette maga alá.
Neve a korrupció szinonimájává vált Szlovákiában, a Smer listáján most is olyan hírhedt, többszörös korrupciós vádakkal illetett politikusok szereztek mandátumot, mint Robert Kalinák volt belügyminiszter vagy Tibor Gaspar korábbi rendőrfőkapitány.
Az sem ígér túl sok jót, hogy a memorandum aláírása után a koalíció vezetői ígéretet tettek a büntetőjogi rendszer és az emberi jogok védelmét szolgáló mechanizmus reformjának előkészítésére. Igazságügyi reform belengetése egy olyan országban,
amelynek miniszterelnöke ellen a korrupciós eljárást formai hibák miatt kellett megszűntetni, de ha a politikai korrupciós esetekben eljáró speciális ügyészség újabb bizonyítékokat tud feltárni, akkor az újraindulhat - kétélű lehet és az izraeli igazságügyi reformra emlékeztet.
Főképp annak fényében, hogy a kampányban Fico a különleges ügyészség felszámolását ígérte.
Tervek szerint hétvégén bemutatják a kormánytagok névsorát is. A tárgyalófeleket különben az idő is sürgeti: Zuzana Caputova államfő október 2-án adott kormányalakítási megbízást Robert Ficonak, akinek 14 nap áll rendelkezésre a kabinet bemutatására.
A szlovák választáshoz való viszonyulás újfent bizonyította, hogy Orbán Viktor számára a határon túli magyarság csak propagandaeszközRobert Ficónak két hete van, hogy kormányt alakítson